Aktualizacja ma więc bardzo solidne uzasadnienie. - Blokady te odmawiają ludziom praw człowieka i odcinają ludzi od otrzymania pilnej pomocy - podała firma w oświadczeniu.

Nowe narzędzie pozwala ludziom pozostać online za pomocą serwerów proxy, co pozwoli im ominąć różne blokady internetowe, które są wprowadzane przez niektóre rządy. I to coraz częściej.

WhatsApp przekazał, że życzeniem na rok 2023 jest, aby te przerwy w dostępie do Internetu nigdy nie miały miejsca. Ale postanowił dodać tę funkcję na wypadek, gdyby te wyłączenia były kontynuowane.

Nowe ustawienia WhatsApp pozwalają użytkownikom wprowadzić nazwę serwera proxy i używać go do łączenia się z Internetem. Serwery proxy działają jako alternatywne bramy między użytkownikiem a Internetem, gdy tradycyjne metody połączeń i serwery zostały wyłączone lub odcięte - zapewniając niezbędne połączenie między użytkownikiem a witryną lub usługą, do której chce uzyskać dostęp.

Czytaj więcej

Apple uległ Chinom. Likwiduje narzędzie wykorzystywane przez protestujących

WhatsApp podaje, że wiele z nich zostało utworzonych przez wolontariuszy i organizacje na całym świecie, aby pomóc ludziom „swobodnie się komunikować”. Może to również ułatwić zwoływanie się w celu protestów, co budzi największe obawy opresyjnych rządów.

Funkcja powinna być teraz dostępna w menu ustawień dla wszystkich korzystających z najnowszej wersji aplikacji. - Łączenie przez serwer proxy zapewnia ten sam wysoki poziom prywatności i bezpieczeństwa, jaki zapewnia WhatsApp — napisał WhatsApp w poście na blogu.

Osobiste wiadomości będą nadal chronione przez kompleksowe szyfrowanie – zapewniając, że pozostaną między osobami, które się komunikują, i nie będą widoczne dla nikogo pomiędzy, a nie dla serwerów proxy, WhatsApp czy Meta.

Czytaj więcej

Aplikacje randkowe, Telegram, sarkazm... Protestujący walczą z chińską cenzurą