Koniec z hasłami. Google ma pomysł na nowe bezpieczne rozwiązanie

Internetowy gigant wprowadza obsługę kluczy dostępu, alternatywną metodę logowania do aplikacji i serwisów, która być łatwiejszą w użyciu i bezpieczniejszą alternatywą dla hasła. Podobne rozwiązania chcą wprowadzać też inne firmy.

Publikacja: 04.05.2023 11:44

Dzięki kluczom dostępu Google użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do swoich różnych kont w taki sam sp

Dzięki kluczom dostępu Google użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do swoich różnych kont w taki sam sposób, w jaki odblokowują telefon: za pomocą odcisku palca, skanowania twarzy lub kodu PIN

Foto: Adobe Stock

Większość internautów ma hasła proste do odczytania i zwykle takie same wszędzie, ponieważ ciągłe ich zmiany i pamiętanie tak wielu ciągów liczb i liter przerasta możliwości przeciętnego użytkownika. Dni wymyślania nowych haseł, które nie są „hasłem123”, mogą dobiegać końca – przynajmniej na kontach Google.

Dzięki kluczom dostępu Google użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do swoich różnych kont w taki sam sposób, w jaki odblokowują telefon: za pomocą odcisku palca, skanowania twarzy lub kodu PIN. Klucz dostępu to zestaw danych uwierzytelniających, który umożliwia użytkownikom logowanie. Każdy zawiera adres IP serwera, informację o porcie, hasło i mechanizm szyfrowania, dzięki czemu tylko jedno urządzenie i serwer mogą odszyfrować dane przesyłane przez sieć.

Czytaj więcej

„Ojciec chrzestny" sztucznej inteligencji ostrzega: „może zniszczyć ludzkość”

FIDO Alliance, konsorcjum zajmujące się bezpieczeństwem, do którego należy wiele firm technologicznych, opracowało wcześniej standardy dotyczące kluczy dostępu. Od tego czasu Microsoft, Apple i Google pracują nad ich realnym wprowadzeniem na rynek.

Firma Apple wprowadziła opcję klucza dostępu wraz z wydaniem systemu wersji iOS 16, umożliwiając ludziom korzystanie z technologii w różnych aplikacjach, w tym w Apple Wallet. Obsługa klucza dostępu została wprowadzona na urządzeniach z Chrome i Androidem w październiku 2022 r., ale teraz ta opcja jest dostępna na wszystkich kontach Google, od Gmaila po Dysk. Klucze dostępu są powszechnie postrzegane jako bezpieczniejsze niż inne opcje, a Google nazywa je „odpornymi na ataki online, takie jak phishing”.

Google będzie nadal wspierać hasła i uwierzytelnianie dwuskładnikowe jako inne opcje dostępu do konta.

IT
Sztuczna inteligencja łaknie ludzi. Programiści jeszcze bardziej rozchwytywani
IT
Amerykanie szpiegują rosyjskie telefony? FSB: atak nieznaną wcześniej metodą
IT
Zabezpieczenie dwuskładnikowe sposobem na cyberataki i kradzież danych
IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
IT
Wyciekły miliony haseł. Na liście polscy użytkownicy Facebooka i Allegro