Reklama
Rozwiń

Koniec z hasłami. Google ma pomysł na nowe bezpieczne rozwiązanie

Internetowy gigant wprowadza obsługę kluczy dostępu, alternatywną metodę logowania do aplikacji i serwisów, która być łatwiejszą w użyciu i bezpieczniejszą alternatywą dla hasła. Podobne rozwiązania chcą wprowadzać też inne firmy.

Publikacja: 04.05.2023 11:44

Dzięki kluczom dostępu Google użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do swoich różnych kont w taki sam sp

Dzięki kluczom dostępu Google użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do swoich różnych kont w taki sam sposób, w jaki odblokowują telefon: za pomocą odcisku palca, skanowania twarzy lub kodu PIN

Foto: Adobe Stock

Większość internautów ma hasła proste do odczytania i zwykle takie same wszędzie, ponieważ ciągłe ich zmiany i pamiętanie tak wielu ciągów liczb i liter przerasta możliwości przeciętnego użytkownika. Dni wymyślania nowych haseł, które nie są „hasłem123”, mogą dobiegać końca – przynajmniej na kontach Google.

Dzięki kluczom dostępu Google użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do swoich różnych kont w taki sam sposób, w jaki odblokowują telefon: za pomocą odcisku palca, skanowania twarzy lub kodu PIN. Klucz dostępu to zestaw danych uwierzytelniających, który umożliwia użytkownikom logowanie. Każdy zawiera adres IP serwera, informację o porcie, hasło i mechanizm szyfrowania, dzięki czemu tylko jedno urządzenie i serwer mogą odszyfrować dane przesyłane przez sieć.

Już od 19 zł/msc przez pierwszy rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

19 zł za miesiąc przez pierwszy rok, od 13 miesiąca każdy kolejny w cenie 39 zł za miesiąc.

IT
NASK: AI zagraża pracy 5 mln Polaków. Łatwo sprawdzisz, czy jesteś wśród nich
IT
Polacy pytają o 14. emeryturę. Ile wyniesie i kiedy ruszą wypłaty?
IT
Można stracić kontrolę nad sztuczną inteligencją. Eksperci alarmują po ataku
IT
O co chodzi w konflikcie Izraela z Iranem? Duże zainteresowanie Polaków
IT
Wkrótce ruszą wypłaty renty wdowiej. Rośnie zainteresowanie świadczeniem