Koniec z hasłami. Google ma pomysł na nowe bezpieczne rozwiązanie

Internetowy gigant wprowadza obsługę kluczy dostępu, alternatywną metodę logowania do aplikacji i serwisów, która być łatwiejszą w użyciu i bezpieczniejszą alternatywą dla hasła. Podobne rozwiązania chcą wprowadzać też inne firmy.

Publikacja: 04.05.2023 11:44

Dzięki kluczom dostępu Google użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do swoich różnych kont w taki sam sp

Dzięki kluczom dostępu Google użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do swoich różnych kont w taki sam sposób, w jaki odblokowują telefon: za pomocą odcisku palca, skanowania twarzy lub kodu PIN

Foto: Adobe Stock

Większość internautów ma hasła proste do odczytania i zwykle takie same wszędzie, ponieważ ciągłe ich zmiany i pamiętanie tak wielu ciągów liczb i liter przerasta możliwości przeciętnego użytkownika. Dni wymyślania nowych haseł, które nie są „hasłem123”, mogą dobiegać końca – przynajmniej na kontach Google.

Dzięki kluczom dostępu Google użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do swoich różnych kont w taki sam sposób, w jaki odblokowują telefon: za pomocą odcisku palca, skanowania twarzy lub kodu PIN. Klucz dostępu to zestaw danych uwierzytelniających, który umożliwia użytkownikom logowanie. Każdy zawiera adres IP serwera, informację o porcie, hasło i mechanizm szyfrowania, dzięki czemu tylko jedno urządzenie i serwer mogą odszyfrować dane przesyłane przez sieć.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
IT
Wkrótce ruszą wypłaty renty wdowiej. Rośnie zainteresowanie świadczeniem
IT
Gwałtowne burze przeszły nad Polską. Internauci wiedzieli, co robić
IT
Rozgrzała internet do czerwoności. Kim jest Marta Nawrocka?
IT
Jaki prezent na Dzień Dziecka 2025? Polacy szukają pomysłów w sieci
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
IT
Snus rozbił bank w internecie. Co to jest?