„Podkopywanie demokracji”. Sztuczna inteligencja zagrozi wyborom parlamentarnym

Technologia AI może okazać się bardzo niebezpieczna dla demokracji, m.in. ze względu na skalę i skuteczność dezinformacji. Takie sygnały płyną ze szczytu państw G7.

Publikacja: 22.05.2023 10:45

Akcje dezinformacyjne będą sterowane algorytmami, a ich skala może być w konsekwencji znacznie więks

Akcje dezinformacyjne będą sterowane algorytmami, a ich skala może być w konsekwencji znacznie większa, a efekty potężniejsze

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Taro Kono, japoński minister cyfryzacji, w wywiadzie dla „Financial Times” przestrzegł, że różnego rodzaju „złośliwe” działania z wykorzystaniem inteligentnych algorytmów to wyzwanie dla najbliższych wyborów parlamentarnych, m.in. w Japonii i Wlk. Brytanii, a także prezydenckich – w USA.

Nie ma on wątpliwości, że kraje te staną się celem ataków AI, co może podkopać wiarę w demokrację. „Zaufanie ogółu społeczeństwa zmierzy się z potencjalnie bardzo destrukcyjnymi mocami generatywnej sztucznej inteligencji” – ostrzegł Kono.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

IT
Sustainable Industry Lab 2025: Cyfrowa transformacja na rzecz zrównoważonego przemysłu
IT
Oto nowa elita IT. Mocno tracą programiści, kto zyskuje?
IT
Awans w świecie nowych technologii
IT
Jarosław Mikos został prezesem Comarchu
IT
Małe i średnie firmy mają do odrobienia lekcję z AI. Polska w ogonie Europy