Nie żyje Kevin David Mitnick. Najsłynniejszy haker w historii

Na celowniku służb był od pierwszego dużego włamania, gdy miał 20 lat, choć pierwsze przestępstwo popełnił jako 12-latek. Stał się celebrytą, wygłaszał odczyty. Zmarł w wieku 59 lat na raka trzustki.

Publikacja: 20.07.2023 12:14

Kevin Mitnick kilka razy stawał przed wymiarem sprawiedliwości, jednak dopiero w 1989 r. został skaz

Kevin Mitnick kilka razy stawał przed wymiarem sprawiedliwości, jednak dopiero w 1989 r. został skazany na rok więzienia za włamanie do komputerów firmy telekomunikacyjnej. łącznie w więzieniach spędził 5 lat

Foto: Wikipedia, fot. Eneas De Troya

Jak przypomina dziennik "Washington Post", większość jego działań hakerskich w latach 90. opierała się na socjotechnice — nakłanianiu ludzi do ujawnienia poufnych informacji — podczas gdy inni wykonywali za niego większość pracy technicznej. Używał często pseudonimu Condor.

Kevin David Mitnick urodził się 6 sierpnia 1963 r.. Dorastający w Los Angeles majsterkowicz, spędził swoją młodość na chronicznej nudzie, manipulując biletami autobusowymi, żeby móc jeździć po mieście za darmo i wykonując magiczne sztuczki, które pomogły mu odkryć „radość z oszukiwania ludzi”. W 1975 r. przekonał kierowcę miejskich autobusów, by ten ujawnił mu, gdzie można kupić automat biletowy, rzekomo potrzebny młodemu Kevinowi do celów szkolnego projektu naukowego. Dzięki temu Mitnick mógł swobodnie podróżować po całym Los Angeles, nie płacąc za bilety.

Jako nastolatek włamał się dla zabawy do komputera Dowództwa Obrony Powietrznej USA i zaczął pojawiać się na radarze federalnych organów ścigania.

Czytaj więcej

Autor największego ataku na media społecznościowe przyznał się do winy

- Stał się celebrytą w internecie. Pojawiła się idea, że uwalnia dane, uwalnia informacje i że po prostu udowadnia, jak można hakować – mówi Mark Rasch, były federalny prokurator ds. przestępstw komputerowych, który prowadził dochodzenie w sprawie Mitnicka. - Miał całą grupę ludzi w społeczności hakerów, którzy uważali go za najgorszą rzecz na świecie, i ludzi w społeczności hakerów, którzy myśleli, że był półbogiem - dodał.

Kevin Mitnick i więzienie

W momencie jego aresztowania znaczna część świata wciąż przyzwyczajała się do internetu, a postrzeganie hakerów zmieniało się. Stali się nie tylko oszustami, ale aktywistami internetowymi, walczącymi w słusznej sprawie.

Mitnick kilka razy stawał przed wymiarem sprawiedliwości, jednak dopiero w 1989 r. został skazany na rok więzienia za włamanie do komputerów firmy telekomunikacyjnej. Gdy złamał zasady zwolnienia warunkowego, wystawiono więc za nim nakaz aresztowania i zaczęły szukać go FBI, którym zniknął z radarów w listopadzie 1992 r. Zatrzymano go 3 lata później, skazano na 46 miesięcy więzienia plus dodatkowe 22 miesiące za naruszenie warunków zwolnienia w 1988 r. W sumie haker spędził za kratkami ok. pięciu lat, w tym osiem miesięcy w izolatce.

Mitnick zmarł 16 lipca, ale informacja o tym został przekazana dopiero teraz.

IT
Polska ruszyła w technologiczną pogoń za europejskimi liderami. Wielki potencjał IT
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
IT
Pod Warszawą powstanie gigantyczne centrum danych. Ma karmić sztuczną inteligencję
IT
Deepfake może namieszać przy wyborczych urnach. Porozumienie gigantów w Polsce
IT
Startuje impreza Future Crunch 2024 poświęcona sztucznej inteligencji
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
IT
Powrót „męczennika" na Facebooka? Muzułmanie walczą z zakazem używania tego słowa