Naukowcy stworzyli niezwykle bezpieczny system płatności. Dzięki fizyce kwantowej

Mimo że wrażliwe dane zastępowane są ciągami liczb, to przestępcy mają sposoby na złamanie kodów i uzyskanie dostępu do prywatnych danych klientów. Fizycy kwantowi rzucili im wyzwanie.

Aktualizacja: 01.08.2023 09:15 Publikacja: 31.07.2023 06:58

Podczas testów naukowcy wykazali, że żadna transakcja nie może zostać zduplikowana ani przekierowana

Podczas testów naukowcy wykazali, że żadna transakcja nie może zostać zduplikowana ani przekierowana przez złośliwe strony, a wrażliwe dane pozostają niedostępne dla cyberprzestępców

Foto: Adobe Stock

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego postawili sobie za cel stworzenie systemu płatności online, który zapewni bezwarunkowe bezpieczeństwo podczas zakupów w internecie. System łączy w sobie nowoczesne techniki kryptograficzne z podstawowymi właściwościami światła kwantowego. Wyniki swoich prac opublikowali w magazynie „Nature Communications”.

Płatności cyfrowe powinny być łatwe w użyciu, unikalne i przede wszystkim odporne na wszelkie manipulacje oraz niewykrywalne. Fizycy z Wiednia pod kierownictwem prof. Philipa Walthera twierdzą, że stworzyli bezpieczne płatności dzięki fizyce kwantowej. Podczas testów wykazali, że żadna transakcja nie może zostać zduplikowana ani przekierowana przez złośliwe strony, a wrażliwe dane pozostają niedostępne dla cyberprzestępców.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
IT
Nowa funkcja w Google Maps. Tym razem nie dla kierowców
IT
Nowy sposób przejmowania kont pocztowych. Cyberprzestępcy kradną pliki cookie
IT
Biznes musi znaleźć potężne pieniądze na cyberbezpieczeństwo. Nowe przepisy unijne
IT
Social media dopiero od 15. roku życia? Norwegia chce wprowadzić limit wiekowy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
IT
Zaskakujące przyspieszenie. Polacy odrabiają cyfrowe zapóźnienie