Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego postawili sobie za cel stworzenie systemu płatności online, który zapewni bezwarunkowe bezpieczeństwo podczas zakupów w internecie. System łączy w sobie nowoczesne techniki kryptograficzne z podstawowymi właściwościami światła kwantowego. Wyniki swoich prac opublikowali w magazynie „Nature Communications”.

Płatności cyfrowe powinny być łatwe w użyciu, unikalne i przede wszystkim odporne na wszelkie manipulacje oraz niewykrywalne. Fizycy z Wiednia pod kierownictwem prof. Philipa Walthera twierdzą, że stworzyli bezpieczne płatności dzięki fizyce kwantowej. Podczas testów wykazali, że żadna transakcja nie może zostać zduplikowana ani przekierowana przez złośliwe strony, a wrażliwe dane pozostają niedostępne dla cyberprzestępców.

Czytaj więcej

Komputery kwantowe przyniosą obliczeniową rewolucję. Czy aby na pewno?

Aby zapewnić taki poziom bezpieczeństwa, zastąpili klasyczne techniki kryptograficzne protokołem kwantowym wykorzystującym pojedyncze fotony. Gdy dochodzi do transakcji, klient udostępnia dostawcy klasyczny kod, zwany kryptogramem. W przypadku płatności kwantowej ten kryptogram generowany jest przez wysłanie przez dostawcę płatności specjalnie przygotowanych pojedynczych fotonów do klienta. Dla procedury płatności klient mierzy otrzymane fotony, przy czym ustawienia pomiaru zależą od parametrów transakcji. Ponieważ kwantowe stany światła nie mogą być kopiowane, transakcja może zostać przeprowadzona tylko raz, a każde odchylenie od zamierzonej płatności zmienia wyniki pomiaru, co sprawia, że płatność jest bezwarunkowo bezpieczna.

Co więcej płatność zajmuje zaledwie kilka sekund. Fizycy twierdzą, że udało im się wykonać płatności za pośrednictwem miejskiego łącza światłowodowego o długości 641 metrów, które łączy dwa budynki uniwersyteckie w śródmieściu Wiednia.