OSINT, czyli tajniki zbierania informacji ze źródeł otwartych

To rodzaj białego wywiadu, który wykorzystuje informacje z ogólnie dostępnych źródeł danych. OSINT to działania legalne, dostarczające wiarygodnych i aktualnych informacji na różnorodne tematy związane z celem poszukiwań.

Publikacja: 14.06.2024 15:39

Wiele cennych informacji można pozyskać z mediów społecznościowych

Wiele cennych informacji można pozyskać z mediów społecznościowych

Foto: Adobe Stock

W internecie jest niezmierzona ilość danych, a OSINT w umiejętny sposób gromadzi i wydobywa z nich konkretną wiedzę. OSINT to skrót od Open Source INTelligence, którego rozwinięcie można przetłumaczyć jako „wywiad ze źródeł otwartych” lub też „wywiad jawnoźródłowy”. Jego zadaniem jest gromadzenie, ocena i analiza publicznie dostępnych informacji w celu udzielenia odpowiedzi na konkretne pytanie wywiadowcze. Metodykę postępowania z danymi z jawnych źródeł każda służba czy organizacja wypracowuje we własnym zakresie i na bazie własnych doświadczeń. OSINT, czyli biały wywiad, często stanowi punkt wyjścia do dalszych i głębszych działań wywiadowczych.

Z białym wywiadem jest też związane pojęcie infobrokera, eksperta od wyszukiwania danych ze źródeł otwartych. W profesji tej występować może specjalizacja w zależności od rodzaju dostarczanej informacji, np. broker informacji biznesowej lub prawniczej. Infobrokerzy coraz częściej pracują w różnego rodzaju instytucjach, fundacjach, stowarzyszeniach i prywatnych przedsiębiorstwach, w których informacja odgrywa ważną rolę.

Kto korzysta z OSINT

OSINT jest narzędziem do gromadzenia informacji w różnym szerokim zakresie i może być wykorzystywany przez szereg organizacji z wielu branż, instytucji, firm, a także służb specjalnych . Z OSINT korzystają: prywatni detektywi, kancelarie prawne, testerzy penetracyjni, analitycy finansowi, ubezpieczyciele, instytucje zajmujące się analizą ryzyka, firmy konsultingowe i prowadzące badania rynkowe oraz agencje marketingowe. Białym wywiadem posługują się osoby zajmujące się bezpieczeństwem w firmach oraz wywiadownie gospodarcze, a także agencje bezpieczeństwa narodowego, wojsko i policja. OSINT jest pomocny w prowadzeniu np. śledztw kryminalnych, ponieważ pomaga identyfikować świadków i podejrzanych oraz odnajdywać dowody.

Z jakich źródeł OSINT czerpie wiedzę?

Liczba otwartych źródeł, które służą zdobywaniu informacji wywiadowczych, jest ogromna. Są to komunikatory internetowe, serwisy z nagraniami wideo, strony internetowe, bazy patentów, mapy, katalogi, książki telefoniczne, internetowe kampanie reklamowe, życiorysy, oferty pracy, publiczne rejestry, social media, np. Twitter, YouTube, Facebook, Instagram, LinkedIn (część białego wywiadu zajmująca się mediami społecznościowymi nazywana jest SOCMINT – Social Media Intelligence). Sporo informacji można też uzyskać z analizy metadanych plików. Wiele wiedzy można wydobyć z danych publicznych, oficjalnych źródeł rządowych i samorządowych, raportów instytucji publicznych, np. NIK, oraz innych danych z publicznych rejestrów czy dokumentów sądowych.

W OSINT wykorzystuje się także serwisy dające dostęp do map i zdjęć satelitarnych, są to m.in. Google Maps, bing.com/maps czy Geoportal. Dostarczają one cennych informacji geoprzestrzennych na temat lokalizacji różnych obiektów. Kolejne źródła to media: gazety, czasopisma i internetowe serwisy informacyjne, w tym Wiki Leaks, blogi, słowniki, encyklopedie internetowe, różnego rodzaju komercyjne repozytoria. Całkiem sporo można się też dowiedzieć, umiejętnie korzystając po prostu z wyszukiwarek, jak Google czy Bing.

Narzędzia wspomagające OSINT

Informacje w ramach białego wywiadu można oczywiście zbierać w internecie bez stosowania zaawansowanych technik wyszukiwania oraz specjalistycznych aplikacji. Narzędziem do analizy danych może być po prostu Excel czy Tableau. Jednak zastosowanie odpowiednich narzędzi technologicznych, których stale przybywa, automatyzuje i ułatwia cały proces OSINT. Aplikacje, które stosuje się do open source intelligence, to m.in.:

• Maltego – do automatycznego zbierania rozproszonych informacji z różnych źródeł, identyfikowania związków między danymi i tworzenia graficznych reprezentacji danych;

• DarkOwl Vision – do wyszukiwania informacji w sieci Darknet;

• Bellingcat OpenStreetMap Search – do identyfikacji geolokalizacji zdjęć;

• Mapillary – do tworzenia precyzyjnych map i wizualizacji. Serwis zawiera zdjęcia ulic wykonane kamerami i telefonami użytkowników;

• Youtube DataViewer, na stronie Amnesty International, to aplikacja, która pomaga weryfikować prawdziwość filmów umieszczanych na YT;

• Shodan – do indeksowania i wyszukiwania wszystkiego, co jest podłączone do internetu: kamer internetowych, serwerów, routerów, monitoringu, sygnalizacji świetlnej etc.

Materiał Promocyjny
Czy AI może stworzyć stronę internetową?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
IT
Patronat "Rzeczpospolitej". Na ścieżce do medycznej przyszłości
Materiał partnera
Women in Tech Summit. Polska będzie producentem półprzewodników
Materiał partnera
AI w bankowości to szanse i wyzwania
IT
Cios Joe Bidena w rosyjską firmę Kaspersky. Jest totalny zakaz
IT
Women in Tech Summit. Sztuczna inteligencja może być używana w niemal każdym biznesie