Helpdesk jest odpowiedzialny za świadczenie pomocy technicznej w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnych. Pracownicy działu wsparcia stanowią pierwszą linię wsparcia, przyjmując zgłoszenia od użytkowników (klientów lub pracowników). Ich zadaniem jest szybkie diagnozowanie i analizowanie problemów, rozwiązywanie bieżących zgłoszeń niższego poziomu, a także bieżąca konserwacja sprzętu. Pomagają im w pracy systemy ticketowe, które priorytetyzują zgłoszenia, tak, by jak najszybciej rozwiązać sprawy najpilniejsze. System taki jest głównym punktem kontaktu w przypadku zapytań serwisowych i problemów użytkowników. Dzięki integracji zgłoszeń pochodzących z różnych kanałów komunikacji, takich jak e-mail, sms, formularze zgłoszeniowe oraz komunikatory, jak Slack i Microsoft Teams, gromadzi w jednym miejscu całą wiedzę o zdarzeniu, co znacznie ułatwia pracę.
Czy helpdesk i service desk oznaczają to samo?
Termin helpdesk bywa używany zamiennie z service desk. Nie jest to jednak to samo. Istnieją pewne kluczowe różnice w funkcjach i obowiązkach, które odróżniają help desk IT od service desk.
• Helpdesk wyposażony w oprogramowanie do obsługi zgłoszeń, zapewnia wsparcie techniczne użytkownikom i jest często uważany za bardziej tradycyjną jego formę. Podstawową funkcją helpdesk jest zapewnienie natychmiastowej, reaktywnej odpowiedzi na konkretne problemy, żądania lub incydenty. Helpdesk ma węższy zakres działania niż service desk i koncentruje się głównie na mniej skomplikowanych zdarzenia, trudniejsze są przekazywane na drugi poziom wsparcia.
• Service desk, to dział pomocy technicznej, który oferuje szerszy zakres działań. m.in.: zarządzanie zmianami, zarządzanie aktywami, zarządzanie wydaniami, zarządzanie zasobami, zarządzanie bazą danych zarządzania konfiguracją - CMDB, utrzymanie bazy wiedzy, czy zapewnienie zgodności z umowami SLA. Service desk jest bardziej nastawiony na działania proaktywne. Poza rozwiązywaniem problemów, użytkowników dział Service Desk przeprowadza ciągłe oceny systemów IT organizacji w celu zapobiegania ewentualnym incydentom, zapewniając ogólną kondycję i wydajność infrastruktury IT.
Jakie umiejętności są potrzebne do pracy w helpdesk?
Pracodawcy nie wymagają od kandydatów do pracy w helpdesk wyższego wykształcenia, dobrymi kandydatami są więc np. absolwenci szkół średnich o profilu informatycznym. Aplikując na takie stanowiska zawsze dobrze jest mieć certyfikaty, które udowadniają pracodawcom, że kandydat posiada umiejętności, których potrzebują w swoich zespołach. Zgodnie z raportem CompTIA 2023 Workforce and Learning Trends, aż 80% specjalistów HR w średnich i dużych organizacjach poszukując pracowników do działów wsparcia IT, podczas procesu rekrutacji bierze pod uwagę uzyskane przez kandydatów branżowe certyfikaty techniczne.