W itam was u progu podróży, podczas której będziemy was wspierać i wyposażać w wiedzę i narzędzia niezbędne do tego, abyście w przyszłości mogły stać się liderkami. Dziękuję wam za zgłoszenie się do Europejskiej Akademii Liderek (European Leadership Academy) i gratuluję zakwalifikowania do uczestnictwa w projekcie – powiedziała Alicja Tatarczuk, CSR managerka, Huawei Polska, podczas sesji otwierającej tegoroczną edycję letniej szkoły młodych liderek ery cyfrowej w ramach European Leadership Academy. – To dla mnie zaszczyt, że mówię do grona niezwykłych kobiet, które nie tylko będą kształtować przyszłość Europy, ale są także inspiracją dla pokolenia dziewczyn na całym kontynencie – dodała.
Sesja „Kobiety kształtują przyszłość Europy” stała się okazją do rozmów o potrzebie zwiększania roli kobiet w życiu społecznym i gospodarczym oraz do przedstawienia historii sukcesu twórczyń projektów biznesowych z Polski.
Mówiąc o tym, co mogą osiągnąć aktywne i ambitne kobiety, senatorka Gabriela Morawska-Stanecka wskazała przykład wiceprezydentki Stanów Zjednoczonych Kamali Harris, którą prezydent Joe Biden, informując o wycofaniu się z wyścigu prezydenckiego, wskazał jako swoją kandydatkę w nadchodzących wyborach w USA.
– W związku z sytuacją międzynarodową, z wojną w Ukrainie uwaga wszystkich skupia się na USA. Dziś cały świat patrzy na jedną kobietę, na Kamalę Harris – mówiła Gabriela Morawska-Stanecka. Przypomniała też słowa Harris z 2020 r. po tym, jak stało się jasne, że została wiceprezydentką: Każda mała dziewczynka oglądająca dzisiejszy wieczór widzi, że to kraj możliwości. Kobiety zawsze walczyły i poświęcały się dla wolności, sprawiedliwości i równości. Może i jestem pierwszą kobietą na tym stanowisku, ale nie będę ostatnią, powiedziała wtedy Harris.
Senatorka wskazała, że ma nadzieję, podobnie jak wielu innych ludzi na całym świecie, że Kamala Harris przebije kolejny szklany sufit i zostanie pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta USA. Dodała, że swoje wystąpienie zmieniła w ostatniej chwili, po informacjach z USA, natomiast wcześniej chciała uczestniczkom ELA opowiedzieć „o innej niezwykłej kobiecie, Marii Skłodowskiej-Curie”. – Była ona pierwszą kobietą-doktorem fizyki we Francji. Do dziś jest jedną z zaledwie czterech osób, które otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz, a w tym gronie jedną z dwóch, które dostały ją w różnych dziedzinach – mówiła.