X padł. Elon Musk twierdzi, że to zmasowany atak hakerski

Od rana internauci zgłaszają problemy z odświeżaniem treści, wyszukiwaniem czy publikowaniem nowych wpisów na X. Chodziło o użytkowników m.in. z Polski, Japonii i USA. Problemy wcale nie znikają, coraz więcej użytkowników raportuje o kłopotach.

Publikacja: 10.03.2025 11:35

Serwis Elona Muska po potężnych zwolnieniach pracowników jest bardziej podatny na awarie

Serwis Elona Muska po potężnych zwolnieniach pracowników jest bardziej podatny na awarie

Foto: Bloomberg

Na lawinowy skok liczby zgłoszeń użytkowników serwisu X wskazuje Downdetector. Zaczęły się pojawiać po godzinie 10.00. Popołudniu wcale nie było lepiej, kolejna fala głoszeń awarii pojawiła się po 15, a następna znów po godzinie 16.

Problemy tego typu dotknęły głównie użytkowników X z Polski, Japonii czy Stanów Zjednoczonych, ale awaria ma skalę globalną. Serwisy technologiczne podają, że po pewnym czasie oczekiwania na załadowanie aplikacji/strony, użytkownicy X na całym świecie widzą powtarzającą się wiadomość, w której prosi się ich o odświeżenie strony.

Wciąż nie działa także zupełnie wyszukiwanie treści w serwisie, okresowo nie spływają nowe wpisy.

Elon Musk: to zmasowany atak hakerski

"Był (nadal jest) masowy cyberatak na X. Jesteśmy atakowani każdego dnia, ale zrobiono to przy użyciu wielu zasobów. Zaangażowana jest duża, skoordynowana grupa i/lub kraj. Śledzimy …" - napisał na platformie doradca Donalda Trumpa.

Dlaczego X ulega częstym awariom?

Serwis DownForEveryoneOrJustMe.com odnotował, że ostatnia wykryta awaria X (d. Twitter) miała miejsce we wtorek 4 marca 2025 r. i trwała około 43 minuty.

Czytaj więcej

Sukces Elona Muska. Apple kończy bojkot platformy X

X Media zauważają, że awarie tego serwisu powtarzają się dość regularnie i mogą mieć związek z drastyczną redukcją zatrudnienia w firmie, po jej przejęciu przez Elona Muska. Planował on zwolnić około połowy personelu ówczesnego Twittera, czyli mniej więcej 3,7 tys. pracowników.

Tego typu zdarzenia pokazują, jak bardzo użytkownicy są uzależnieni od amerykańskich spółek technologicznych. 4 września ubiegłego roku przestały działać Facebook, Messenger, Instagram i WhatsApp, co uderzyło w kurs koncernu Meta. Właściciel Mark Zuckerberg odczuł boleśnie, kiedy z kapitalizacji spółki w kilka godzin wyparowało 7 mld dol.

IT
Wybory prezydenckie rozgrzały internet. Kto tutaj „wygrywa"?
IT
Warszawskie eldorado specjalistów IT. Ile zarabiają na tle innych stolic?
IT
Niespodziewany wygrany debaty prezydenckiej. Podbił internet
IT
NASK ostrzega przed dezinformacjami. Znów uderzenie w wybory prezydenckie
IT
„Papież internetu”. Tu Polacy okazali się światowym liderem