Izraelski twórca Pegasusa przegrywa głośny proces. Musi zapłacić krocie

Spółka NSO Group, twórca oprogramowania szpiegującego, po sześciu latach walki w sądzie przegrała proces z właścicielem aplikacji WhatsApp i musi zapłacić ponad 167 mln dol. odszkodowania.

Publikacja: 07.05.2025 15:15

Pegasus firmy NSO Group to rodzaj oprogramowania szpiegującego, umożliwiającego atakującym włamanie

Pegasus firmy NSO Group to rodzaj oprogramowania szpiegującego, umożliwiającego atakującym włamanie się do urządzenia celu bez konieczności jakiejkolwiek interakcji

Foto: Adobe Stock

Kalifornijski sąd uznał, że NSO Group musi zapłacić odszkodowanie za włamanie się do urządzeń około 1,4 tys. użytkowników komunikatora WhatsApp, należącego do firmy Meta Marka Zuckerberga. Za to musi zapłacić ponad 167 mln dol. kary oraz 444,7 tys. dol. odszkodowania wyrównawczego firmie Meta. Decyzja zapadła po sześcioletniej batalii prawnej między NSO, a Metą. Grupa NSO może się odwołać od decyzji sądu.

Za co sąd ukarał twórcę Pegasusa?

W maju 2019 r. inżynierowie koncernu Meta wykryli i powstrzymali próbę użycia przez NSO swojego oprogramowania szpiegującego Pegasus do ataku na ponad tysiąc użytkowników komunikatora WhatsApp, w tym aktywistów praw człowieka, dziennikarzy i dyplomatów.

W tym czasie Meta współpracowała z Citizen Lab, które wykrywało i nagłaśniało przypadki użycia Pegasusa także wobec polskich polityków. Chodziło o dalsze zbadanie sprawy i ostrzeżenie osób, które, ich zdaniem, zostały zaatakowane. Ostatecznie Meta pozwała NSO Group w październiku 2019 r.

Czytaj więcej

Pegasus to nic, nadchodzi Cellebrite. Złamie każde zabezpieczenie

Proces wspierało wiele innych firm technologicznych, a także organizacji pozarządowych oraz obrońców praw człowieka i praw cyfrowych. W grudniu 2020 r. grupa organizacji pozarządowych, w tym Access Now, Amnesty International, Internet Freedom Foundation, Paradigm Initiative, Privacy International i Reporters Without Borders, złożyła pismo do sądu, w którym przedstawiono historie ofiar NSO.

W listopadzie 2022 r. grupa organizacji pozarządowych zwróciła się do Prokuratora Generalnego USA o rozważenie postępowania NSO w zakresie praw człowieka, podczas składania zaleceń Sądowi Najwyższemu USA w tej sprawie. Po tym, jak sąd wydał orzeczenie przeciwko NSO, a Sąd Najwyższy USA odmówił rozpatrzenia apelacji, sprawa wróciła do Sądu Rejonowego w Północnej Kalifornii.

W styczniu 2025 r. sędzia Sądu Okręgowego USA w Północnej Kalifornii orzekł, że NSO naruszyło federalne i stanowe przepisy dotyczące hakowania oraz złamało warunki korzystania z usługi WhatsApp, pozostawiając ławie przysięgłych decyzję jedynie o wysokości odszkodowania, jakie NSO będzie musiało zapłacić.

Jak działa oprogramowanie szpiegujące Pegasus?

Pegasus firmy NSO Group to rodzaj oprogramowania szpiegującego, umożliwiającego atakującym włamanie się do urządzenia celu bez konieczności jakiejkolwiek interakcji, takiej jak kliknięcie łącza lub otwarcie wiadomości. Raporty śledcze ujawniły, że rządy wykorzystywały Pegasusa do nadzorowania i monitorowania postaci opozycji, obrońców praw człowieka, aktywistów i dziennikarzy.

Zgodnie z dokumentami sądowymi ujawnionymi podczas procesu, akcje takie dotknęły 456 osób w Meksyku, a następnie 100 w Indiach, 82 w Bahrajnie, 69 w Maroku i 58 w Pakistanie. Zakres ataku był szeroki, a ofiary zidentyfikowano w sumie w 51 krajach.

Czytaj więcej

Producent oprogramowania szpiegującego Pegasus po cichu planuje powrót

Meta opublikowała nieoficjalne transkrypcje filmów z przesłuchaniami członków zespołu kierowniczego NSO, które zostały pokazane na otwartej rozprawie. Grupa w oświadczeniu nazwała tę decyzję „ważnym krokiem naprzód w zakresie prywatności i bezpieczeństwa” oraz „pierwszym zwycięstwem nad rozwojem i wykorzystaniem nielegalnego oprogramowania szpiegującego, które zagraża bezpieczeństwu i prywatności każdego”.

„Po raz pierwszy ten proces postawił dyrektorów ds. oprogramowania szpiegującego na mównicy i ujawnił dokładnie, jak działa ich system nadzoru na zlecenie – owiany tak wielką tajemnicą. Biorąc pod uwagę, do ilu informacji ludzie uzyskują dostęp na swoich urządzeniach, w tym za pośrednictwem prywatnych aplikacji szyfrowanych od początku do końca, takich jak WhatsApp, Signal i inne, będziemy nadal ścigać dostawców oprogramowania szpiegującego, którzy bezmyślnie atakują ludzi na całym świecie” – oświadczyła Meta.

NSO Group zasugerowała, że może odwołać się od tej decyzji. „Jesteśmy głęboko przekonani, że nasza technologia odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu poważnym przestępstwom i terroryzmowi i jest wdrażana w sposób odpowiedzialny przez upoważnione agencje rządowe” – podała firma w oświadczeniu.

Kalifornijski sąd uznał, że NSO Group musi zapłacić odszkodowanie za włamanie się do urządzeń około 1,4 tys. użytkowników komunikatora WhatsApp, należącego do firmy Meta Marka Zuckerberga. Za to musi zapłacić ponad 167 mln dol. kary oraz 444,7 tys. dol. odszkodowania wyrównawczego firmie Meta. Decyzja zapadła po sześcioletniej batalii prawnej między NSO, a Metą. Grupa NSO może się odwołać od decyzji sądu.

Za co sąd ukarał twórcę Pegasusa?

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Konklawe budzi coraz większe emocje. Tym tematem żyje internet
IT
Nie będzie transformacji energetycznej bez cyfryzacji
IT
Matura 2025. Czego o egzaminach szukają Polacy?
IT
Polacy mocno interesują się wyborem nowego papieża. Kiedy rozpocznie się konklawe?
IT
Dzień flagi zyskuje na popularności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku