19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 06:03 Publikacja: 15.11.2021 12:43
Foto: Fotorzepa, Franek Mazur Franek Mazur
Ich namiastkę będzie mógł mieć każdy w swoim domu, a to za sprawą nowych, zaawansowanych podzespołów, które mogłyby trafić do pecetów. Chodzi o kwantowe chipy, które już za dwa lata mają szansę stać się standardem. O takiej rewolucji mówi IBM. Koncern ogłosił właśnie, iż zaprojektował nowy układ do obliczeń kwantowych, który pozwoli przewyższyć klasyczne komputery – informuje Reuters.
IBM zapowiada, że do 2023 r. będzie w stanie zaprezentować „użytecznego komercyjnie” kwantowego PC. Na razie gigant opracował 127 kubitowy procesor kwantowy Eagle. Aby pojąć jego moc trzeba sobie wyobrazić, że wymaga on więcej klasycznych bitów niż znajduje się atomów w każdym człowieku na planecie.
Aleksander Łukaszenko pochwalił się pierwszy modelem rzekomo rodzimej produkcji i z krajowym komponentów. Okazało się, ze jednak jest ich tylko 12 proc.
5 października udostępniona zostanie najnowsza edycja najpopularniejszego systemu operacyjnego dla komputerów – Windows 11. Do połowy 2022 r. wszystkie urządzenia, które mogą otrzymać darmową aktualizację, powinny ją uzyskać - przewiduje Microsoft.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
W ciągu roku liczba sprzedawców na wszelkiego typu targowiskach spadła o niemal 8 tys., a największą grupę stanowili ci oferujący odzież czy obuwie. Rynek kurczy się także z powodu ekspansji dyskontów, również tych przemysłowych.
Ograniczenia, jakie USA nakładają właśnie na eksport zaawansowanych chipów do większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej, nie spodobały się Komisji Europejskiej. Czy szybka i stanowcza reakcja skłoni Waszyngton do wycofania restrykcji?
Ogólne przychody największej sieci handlowej w Polsce co prawda wzrosły do 23,6 mld euro, ale jeśli z wyników wyłączyć nowe placówki, to sprzedaż w 2024 r. była niższa w ujęciu rocznym.
Co najmniej 65 tankowców rosyjskiej floty cieni utknęło na redach portów, m.in. u wybrzeży Chin, Rosji i Singapuru, po nałożeniu przez USA sankcji na rosyjski sektor energetyczny. Eksperci spodziewają się wzrostu liczby unieruchomionych jednostek.
Stany Zjednoczone potraktowały nas jako kraj drugiej kategorii. Zostaliśmy wpisani, obok Arabii Saudyjskiej, Etiopii, czy Mongolii na listę państw, które nie mają co liczyć na zakup najnowszych półprzewodników.
Rynku nie rozruszało nawet anemiczne jesienne ożywienie w transporcie. Przewoźnicy nie inwestują w tabor, na czym ciepią producenci naczep i przyczep, tnąc produkcję.
Stocznie Francji i Danii bez skrupułów zarabiają na serwisowaniu gazowców transportujących rosyjski LNG. Bez stoczni w UE rosyjskie gazowce nie byłyby w stanie zarabiać na wojnę Putina. Ten nieetyczny stoczniowy interes skończy się w marcu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas