Steve Ballmer zapomniał już o Microsofcie, w którym był dyrektorem generalnym. W 2014 roku, zaraz po odejściu z koncernu, ten jeden z najbardziej znanych menedżerów firm technologicznych na świecie i najbogatszych Amerykanów, stał się właścicielem drużyny Los Angeles Clippers, którą kupił za dwa miliardy dolarów. Kolejne blisko 2 mld dol. wydał na budowę imponującej areny Intuit Dome w Inglewood w Kalifornii.

Jak pisze The Verge, już nie Windows, deweloperzy czy programiści zaprzątają uwagę byłego dyrektora generalnego Microsoftu. - Mam prawdziwą obsesją na punkcie toalet - powiedział Ballmer podczas otwarcia obiektu. - Toalety, toalety, toalety.

I rzeczywiście w górnej części Intuit Dome jedna przypada na 27 miejsc, co jest najlepszym wskaźnikiem w całej NBA. Mieści się tu także ośrodek szkoleniowy i biura biznesowe. Arena jest iście bombastyczna. Zawiera gigantyczny ekran LED z wynikami, o powierzchni 44 000 stóp kwadratowych.

Ballmer uchodzi za postać ekscentryczną, zarażającą swoim entuzjazmem. W Microsofcie potrafił podczas prezentacji wybiec na scenę i podskakując jak w transie aż do utraty sił, wykrzykiwać hasła na cześć firmy. Słynął też z ostrych i kontrowersyjnych wypowiedzi, jak wtedy, gdy nazwał Linuxa rakiem.

Czytaj więcej

3. Microsoft
Microsoft nie wróci do biur. Czwarta fala Covid straszy

Nie tylko Steve Ballmer po odejściu z korporacji realizuje swoje pasje. Travis Kalanick, wyrzucony z założonego przez siebie Ubera, sprzedał wszystkie swoje akcje i zainwestował w tzw. kuchnie duchów. Są one wynajmowane i restauracjom do przyrządzania posiłków rozwożonych potem do klientów. Dzięki temu nie muszą dzielić kuchni na przygotowywanie dań na miejscu i na dostawy.

W Polsce do takich menedżerów należy Michał Kiciński, który współtworzył CD Projekt i grę „Wiedźmin”. W 2010 roku odszedł z firmy, zachowując udziały. Ten 15-ty najbogatszy z Polaków z majątkiem 3,1 mld zł (według miesięcznika „Forbes”) zainwestował w startup, który wprowadził do sprzedaży Mudita Pure, minimalistyczny telefon bez internetu i aplikacji, ale za to z ultra niskim współczynnikiem promieniowania elektromagnetycznego SAR. Kiciński długo nie wytrzymał jednak bez gier. Niedawno stworzył spółkę Retrovibe, która wydaje gry indie.