Reklama
Rozwiń

Drony pod kontrolą – co się zmieniło w „prawie dronów” w 2021 roku?

W 2021 roku dronów ważących powyżej 250 g nie można używać już, bez odpowiedniego przeszkolenia, w celach rozrywkowych lub kręcenia amatorskich filmów – pisze Sara Synowiec, aplikantka adwokacka w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Publikacja: 16.06.2021 16:16

Drony pod kontrolą – co się zmieniło w „prawie dronów” w 2021 roku?

Foto: Shutterstock

Ujednolicone prawo obowiązujące obecnie na terenie Unii Europejskiej wprowadziło obowiązek rejestracji operatorów dronów, obowiązkowe szkolenia, testy oraz nową klasyfikację lotów. Zmiany te mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo, a dostosowanie się do nich nie jest ani trudne, ani kosztowne.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji UE 2019/947 w sprawie przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych wprowadziło obowiązek rejestracji użytkowników, zwanych operatorami bezzałogowych systemów powietrznych, dronów ważących 250 g lub więcej oraz tych ważących mniej, jeżeli posiadają one czujnik zdolny do zbierania danych osobowych i nie są jedynie zabawkowymi urządzeniami latającymi (zgodnie z Dyrektywą 2009/48/WE). Rejestrować muszę się także operatorzy bezzałogowych statków powietrznych wykonujący operacje w kategorii „szczególnej”, czyli wszyscy, których loty nie kwalifikują się do kategorii „otwartej”, w której mieszczą się statki powietrzne ważące do 25 kg, loty do wysokości 120 m w zasięgu widoczności wzrokowej VLOS (Visual Line of Sight Operation). Co istotne, zarejestrowanym operatorem może być osoba, która ukończyła 16 lat.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie i komentarze
Polski menedżer Google'a w Krzemowej Dolinie: Ona jest nie do skopiowania
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie i komentarze
Wojciech Szymczak: Czy w świecie AI edukacja jest jeszcze potrzebna
Opinie i komentarze
TikTok stworzył zupełnie nowe medium do rozmowy z wyborcami
Opinie i komentarze
Cyber-strachy wracają do polskiej cyber-wioski
Opinie i komentarze
Programy IT dla edukacji trzeba rozszerzyć. Szkołom brakuje sprzętu i bieżącego wsparcia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama