Aktualizacja: 20.03.2025 18:16 Publikacja: 01.11.2021 20:22
Foto: mat. pras.
Pandemia w stopniu znaczącym przyspieszyła procesy cyfryzacji społeczeństw. Bezpośrednim efektem tego przyspieszenia jest dynamiczny rozwój branży ICT. Powoduje to nie tylko niedobory specjalistów IT na rynku, ale również wzrost rotacji. Aby przyciągnąć talenty i zatrzymać pracowników, firmy z sektora ICT powinny budować swoją strategię biznesową wokół czterech kluczowych osi.
Pierwszym elementem jest zarządzanie projektami w oparciu o metodyki zwinne (Agile). Pozwala to na efektywne wykonanie pracy, daje transparentność i zwiększa zaangażowanie pracowników. Wartością jest podejście iteracyjne w realizacji projektu, w niewielkich zespołach, w stałym kontakcie z interesariuszami, gdzie komunikacja przebiega sprawniej i eliminuje poczucie niepewności.
Sztuczna inteligencja pozwala dostosować program polityczny, a nawet pomóc w jego wymyśleniu. Politycy chcą dzięki AI lepiej komunikować się z wyborcami. To rodzi zagrożenia manipulacją - mówi Michał Kosiński, profesor Uniwersytetu Stanforda.
AI to dla ludzi szansa na wzrost efektywności, a nie zagrożenie – mówi Mai-Lan Tomsen Bukovec, wiceprezes ds technologii w Amazon Web Services.
Z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa każdy produkt kontrolowany w sposób istotny przez reżimy autorytarne budzi podejrzenia dotyczące szpiegostwa i prywatności – mówi Bogusławowi Chrabocie Audrey Tang, cyfrowa ambasadorka Tajwanu.
Paskalizator czy komputer kwantowy mogą być przykładami krajowej produkcji i sprzedaży aparatury specjalistycznej na rynku światowym.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa to tarcza przed cyberatakami czy niebezpieczne narzędzie wykluczenia? Gdzie leży granica między mitem a faktem?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Dzięki jednej kradzieży hakerzy Kima zdobyli więcej kryptowalut, niż wynosi roczny budżet wojskowy KRLD. To oni umożliwiają Kim Dzong Unowi rozwijanie programu nuklearnego, wystrzeliwanie rakiet i produkowanie pocisków dla Rosji.
Amerykański gigant internetowy kupuje start-up Wiz. Za firmę, specjalizującą się w bezpieczeństwie chmurowym, zapłacił właśnie 32 mld dol. Transakcja ma dać Google'owi rynkową przewagę.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powołał w poniedziałek rano na stanowisko dyrektor państwowego Instytutu Łączności Annę Streżyńską. Była m.in. ministrem cyfryzacji w rządzie PiS.
Wizja powrotu amerykańskich i europejskich koncernów technologicznych do Rosji spędza sen z powiek firmom IT z tego kraju. Wysłały one właśnie na Kreml apel z listą działań, które rząd musi podjąć, by ochronić je przed zachodnią konkurencją.
On-premise daje pełną kontrolę nad serwerami, PaaS oferuje narzędzia dla deweloperów, SaaS zachęca szybkim startem i niskimi nakładami wstępnymi, a IaaS kusi skalowalnością. Wszystkie ukazują jednak swoje prawdziwe oblicze, gdy firma zaczyna działać na większą skalę, a oczekiwania klientów rosną.
Jako jedyny kraj UE nie mamy koordynatora ds. usług cyfrowych, egzekwującego przepisy aktu o usługach cyfrowych, kluczowego dla branży internetowej. Było już 12 spotkań takich urzędników z innych państw, a Polska nie może w nich nawet uczestniczyć.
Rosyjskie służby bezpieczeństwa mają nie lada problem – zmagają się z niedoborem sprzętu do hakowania smartfonów. Ta technologia jest im niezbędna w prowadzonych śledztwach, ale firmy, które ją dostarczały, wycofały się z Rosji.
Fala awarii blokujących działanie dawnego Twittera, z którymi w ostatnich kilkudziesięciu godzinach boryka się Elon Musk, jest dziełem cyberprzestępców z The Dark Storm Team. Palestyńscy i propalestyńscy hakerzy właśnie się przyznali do uderzenia w X.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas