Nie wiem, to bardzo hipotetyczne pytanie, ale faktem jest, iż dysponujemy narzędziami pozwalającymi przewidywać wiele trendów i zachowań. Więc wiele rzeczy mogłoby się wydarzyć inaczej.
Tego rodzaju narzędzia mogą być wykorzystane nie tylko w słusznym celu, polski rząd oprogramowania szpiegowskiego Pegasus używał do śledzenia polityków opozycji.
Technologia to jedno, intencje i wola ludzka to inna kwestia. Nie ma tu związku. My tworzymy narzędzia, ktoś je stosuje.
Współpracujecie też choćby z amerykańskim Departamentem Zdrowia. Czy analiza tego rodzaju danych o np. chorobach obywateli to już nie jest krok za daleko i naruszenie prywatności?
Ale właśnie zastosowanie naszych narzędzi powoduje, że prywatność pacjentów jest niezagrożona. Dane są analizowane na wielkich zbiorach, chodzi o wychwytywanie trendów, ryzyka związanego ze zdrowiem publicznym. W tego rodzaju projektach z miliardami modułów na wejściu, ten pojedynczy jest absolutnie anonimowy. A potencjalne szanse z punktu widzenia władz na przewidywanie ryzyk zdrowotnych i nie tylko, są jednak ogromne.
Algorytmy tego rodzaju jednak uczą się i przyjmują szybko np. zachowania rasistowskie, co oznacza więcej policji w dzielnicach mniejszości, wyższe koszty polis dla ich członków itp.
Słyszałem o takich przypadkach, ale w stosunku do naszych rozwiązań technologicznych chyba tego rodzaju zarzutów nie było?
Nie widziałem ich w kontekście Palantir, chodzi o ogólny trend i ryzyka.
Ja nie widzę takich ryzyk w stosunku do naszych rozwiązań. Nie obawiam się ich.
Znany jest pan z zamiłowania do twórczości J.R.R. Tolkiena, czerpał pan z niej inspirację do nazw programów w Palantir. Czy śledzi pan np. aktualne ekranizacje jak najdroższy serial w historii z Amazon Prime?
Jestem fanem „Władcy pierścieni”, zdecydowanie tak. Ale w wersji książkowej, jeśli chodzi o ekranizacje kinowe zatrzymałem się na filmach Petera Jacksona sprzed wielu lat. I nie śledzę obecnych ekranizacji twórczości tego pisarza.
cv
Alex Karp jest prezesem i współzałożycielem Palantir Technologies. Jednym z założycieli firmy był też inwestor Facebooka czy twórca PayPal Peter Thiel, z którym poznali się podczas studiów w Stanford Law School. Alex Karp jest także absolwentem Johann Wolfgang Goethe University we Frankfurcie, gdzie zrobił doktorat. Przed założeniem Palantir w 2004 r. zajmował się inwestycjami w start-upy. Obecnie jego majątek wyceniany jest na 1,1 mld dol. Jest znany z intensywnego praktykowania tai-chi w stylu Chen i narciarstwa biegowego. ∑