Aktualizacja: 02.02.2025 04:35 Publikacja: 28.05.2024 06:06
Foto: mat. pras.
Ulewy i niespotykane od dawna powodzie przetaczają się w ostatnich dniach przez ziemie zachodnich sąsiadów od Niemiec przez Francję aż po Belgię. Od ponad 800 dni w sąsiadującej Ukrainie trwa największa od II wojny światowej kinetyczna faza wojny.
Tymczasem w Polsce słoneczna wiosna. „Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna”, cytując Dziennikarza z „Wesela” Wyspiańskiego. Sielanka jednak pozorna, przez polską cyberwieś przewalają się bowiem właśnie deszcze niespokojne, w postaci czterech jeźdźców Apokalipsy:
Paskalizator czy komputer kwantowy mogą być przykładami krajowej produkcji i sprzedaży aparatury specjalistycznej na rynku światowym.
Nasze roboty zostały zaprojektowane z myślą o zadaniach wymagających szybkości i precyzji. Ich konstrukcja pozwala na wykonywanie powtarzalnych ruchów efektywnie i z wielką dokładnością – mówi Takanori Inaho, prezes Epson Europe.
Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa to tarcza przed cyberatakami czy niebezpieczne narzędzie wykluczenia? Gdzie leży granica między mitem a faktem?
Inicjatywy unijne mają potencjał, aby zmienić układ sił na rynku cyfrowym, zapewniając bardziej zrównoważony rozwój technologii i ochronę interesów użytkowników - piszą prawniczki Barbara Stefanowicz i Zuzanna Karcz.
„Smart” transformacja to już nie tylko domena miast. Coraz powszechniejsze stają się cyfrowe rozwiązania na wsi, pomagające np. w prowadzeniu gospodarstwa rolnego - pisze Dominik Zieliński, Sieć Badawcza Łukasiewicz - ITECH Instytut Innowacji i Technologii.
Interakcje między ludźmi a maszynami stają się coraz bardziej naturalne, a granica pomiędzy światem cyfrowym a fizycznym wydaje się stopniowo zacierać - pisze Marta Miedzińska, Sieć Badawcza Łukasiewicz – ITECH Instytut Innowacji i Technologii.
Aby spokojnie spędzać czas wolny od zajęć, warto pamiętać o dobrym przygotowaniu do wyjazdu – w tym o odpowiednim ubezpieczeniu.
Związkowa Alternatywa informuje o przypadkach prób wzięcia pożyczek przy użyciu danych pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Jak pisaliśmy, problemu dałoby się uniknąć, gdyby do weryfikacji podpisu elektronicznego nie wymagano aż tylu danych.
Firmy działające w sektorach, takich jak infrastruktura wodociągowa, usługi kurierskie, przetwarzanie danych, energetyka odnawialna czy dostarczanie usług cyfrowych, np. usług chmurowych, będą musiały dostosować swoje procesy do nowych wymogów dyrektywy NIS2.
Bez względu na to, jak zmienia się prawo dotyczące samorządów lokalnych, i tak najpoważniejszym problemem jest to, czy wystarczy pieniędzy na realizację zobowiązań.
9 mln gospodarstw domowych może docelowo skorzystać ze światłowodowego internetu Orange. Podobny zasięg ma szybki internet od kilka razy mniejszej Netii. T-Mobile – niegdyś czysto komórkowa sieć – mówi o 10 mln. Co się dzieje?
Jakie zmiany w przepisach prawnych będą miały największy wpływ na biznes i organizację w 2025 r.?
Jest wtorek, 21 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o nasilających się atakach rosyjskich hakerów na Polskę, kryzysie w branży transportowej, pierwszych decyzjach gospodarczych Donalda Trumpa oraz wzroście importu rosyjskiego LNG przez Europę.
Hakerzy powiązani z Kremlem szykują się do uderzenia nad Wisłą. Atak ma zaburzyć majowe wybory prezydenckie w naszym kraju – ostrzegli właśnie eksperci Check Point, izraelskiej firmy specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie.
Zgoda na konsolidację rynku telekomunikacyjnego w UE mogłaby oznaczać dla rynku polskiego wzrost cen przy wątpliwym wpływie na jakość dostępnej infrastruktury – pisze ekspert Polskiego Instytut Ekonomicznego. Nowy raport PIE opisujemy jako pierwsi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas