Jan Habermann: Przez Covid-19 wyceny spółek oderwały się od realiów

Jan Habermann - partner w funduszu Credo Ventures
mat, pras.

W Polsce aktywność inwestycyjna VC jest wyraźnie niższa niż w USA. W 2021 r. można się spodziewać, że będziemy nadrabiać dystans – mówi Jan Habermann, partner w Credo Ventures.

Jako inwestor zagraniczny od wielu lat aktywnie działający w Polsce nie zmieniliśmy naszej oceny tego rynku. Nadal można tu znaleźć utalentowanych przedsiębiorców technologicznych i wiele atrakcyjnych okazji inwestycyjnych. Jednak w wyniku pandemii sam proces inwestycyjny uległ komplikacji, a inwestorzy musieli się mierzyć z olbrzymim szumem informacyjnym. Na fali olbrzymiego zainteresowania na świecie spółkami zyskującymi na pandemii część inwestorów w Polsce, w tym mniej doświadczone fundusze VC, próbowało replikować ten trend na lokalnym gruncie.

CZYTAJ TAKŻE: Startupy 2021. O tych spółkach może być głośno w tym roku

W efekcie zdarzało się, że angażowali się oni w polskie projekty kojarzone z pandemią, nie wnikając w istotę tych biznesów i bez faktycznej oceny ich potencjału do dalszego wzrostu. Tym samym dochodziło do transakcji na zupełne nieakceptowalnych przed Covid-19 warunkach, a wyceny odrywały się od realiów. Na szczęście silni założyciele i niektórzy bardziej doświadczeni inwestorzy robili swoje, niezależnie od tych utrudnionych warunków, co poskutkowało kilkoma ciekawymi inwestycjami.

Rok 2020 pokazał też, że fundusze venture capital mogą inwestować w trybie całkowicie zdalnym, bez fizycznych spotkań z założycielami spółki. Jednakże – w mojej ocenie – zdalne inwestowanie w przypadku podmiotów VC typu early stage nigdy nie zastąpi inwestowania klasycznego. Osobiście jestem wielkim zwolennikiem regularnych spotkań twarzą w twarz z założycielami startupu i uważam ten rodzaj komunikacji za jeden z ważniejszych elementów budowania wzajemnych relacji na linii spółka–inwestor.

W 2021 r. nie spodziewam się wielkich zmian na tym rynku. Nadal założyciele będą szukać finansowania dla swoich spółek, a fundusze VC będą je dostarczać, dokładnie tak, jak miało to miejsce w minionym roku. Ten – wbrew wielu czarnym scenariuszom – wcale nie odnotował drastycznego spadku skali inwestycji.

Jednak cały czas aktywność inwestycyjna na tym etapie rozwoju spółek jest w Polsce wyraźnie niższa niż w USA. W br. będzie więc można zaobserwować dalsze nadrabianie tego dystansu. To mogłoby skutkować większą liczbą transakcji oraz ich wyższą średnią wartością.

notował Michał Duszczyk

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe pochodne witaminy E

W kręgu zainteresowania naukowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej dr ...

Boom na smartfony 5G. Apple w ogonie?

Choć o technologii mobilnej piątej generacji mówi się coraz więcej, to wciąż dostęp do ...

Najlepsze gry wideo 2020 roku. „Cyberpunka” nie ma na liście

Autorzy magazynu The Verge wybrali zestaw najlepszych gier wideo mijającego roku. Na liście nie ...

Właścicielom komercyjnych dronów będzie łatwiej

Mikołaj Wild wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za transport lotniczy uważa, że jest realne, aby rząd ...

W Polsce spada sprzedaż smartfonów. Ale jedna marka mocno zyskuje

Samsung, Huawei, Xiaomi – to podium marek smartfonów w III kw. br. w Polsce. ...

Facebook bije się w pierś. Nie zablokował uzbrojonych radykałów

Facebook nie zablokował strony radykałów z Kenoshy, mimo że miał informacje o jej działalności. ...