Pies zabójca to połączenie robota Quadrupedal Unmanned Ground Vehicles (Q-UGV) firmy Ghost Robotics ze specjalnym karabinem snajperskim SPUR (Special Purpose Unmanned Rifle) o zasięgu do 1200 metrów. Twórcą karabinu jest S.W.O.R.D. International.

Robot został zaprojektowany tak, aby był doskonałym narzędziem do zabijania. Potrafi błyskawicznie podnieść się po poślizgnięciu lub upadku na ziemię. Dzięki nowoczesnym czujnikom może działać zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku. Zaletą nadania uzbrojonemu robotowi konstrukcji czworonożnej, takiej jak SPUR, jest stabilność, jaką zapewnia taki układ. Robot nie jest autonomiczny. Wymaga nadzoru operatora, który steruje nim zdalnie i to od niego zależy, kiedy i w czyją stronę wystrzeli karabin snajperski SPUR.

Firmy nie ujawniły dokładnej konfiguracji broni ani ilości amunicji, jaką maszyna jest w stanie przenosić, ani też szybkości jej przeładowania.

Robopies snajper to na razie prototyp. Nie wiadomo, czy firmy zdecydują się na rozwijanie tego projektu, ale wzbudził zainteresowanie na tegorocznych targach broni w Waszyngtonie. "SWORD Defense Systems SPUR to przyszłość bezzałogowych systemów" – przekonują twórcy robota.

Czytaj więcej

Rozciągliwe roboty inspirowane robakami. Wejdą wszędzie

Amerykańskie Siły Powietrzne podobno wyraziły zainteresowanie możliwością zdalnego sterowania psami-robotami z centralnych obiektów dowodzenia za pomocą interfejsów podobnych do komercyjnych zestawów słuchawkowych rzeczywistości wirtualnej.

Roboty te mogłyby być używane do patrolowania okolicy, zwiadu i działań wojennych w mieście, a także umożliwiać dostęp do przestrzeni, które mogą być zbyt małe, ciasne lub niebezpieczne, aby mógł bezpiecznie wejść do nich żołnierz.

To nie pierwszy projekt militarny firmy Ghost Robotics. Jest już ona zaangażowana we współpracę z firmami wojskowymi, w tym z koncernami Honeywell i ARES Security Corporation.

Autonomiczny "pies" w mediach społecznościowych, m.in. na Twitterze i Instagramie, wzbudził falę oburzenia. Internautom nie spodobała się "dystopijna wizja bezdusznych, śmiercionośnych maszyn". Jak podaje serwis Intersting Engineering, wdrożeniu takich naziemnych dronów do armii sprzeciwiają się naukowcy. W 2015 r. m.in. Elon Musk, Noam Chomsky i Stephen Hawking podpisali list otwarty wzywający ONZ do wprowadzenia całkowitego zakazu dla zabójczych robotów. Z kolei do kampanii "Stop Killer Robots" dołączyli m.in.byli inżynierowie Google (po jej zaangażowaniu w Project Maven, którego celem było ulepszenie amerykańskiej technologii dronów wojskowych).