Po raz kolejny rzeczywistość naukowa bardzo przypomina film science fiction. Nowy robot z miękkimi mackami przypomina ośmiornicę, plątaninę czujących nitek spaghetti lub latające roboty-potworki-macki z Matrixa. Pomimo dziwnego wyglądu posiada zaskakującą umiejętność podnoszenia niezwykle delikatnych przedmiotów.

Robota stworzyli naukowcy z John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences na Uniwersytecie Harvarda. To prosta konstrukcja, która wykorzystuje powietrze pompowane do macek, aby aktywować chwyt. Robot został zaprojektowany, aby chwytać delikatne przedmioty bez ich uszkadzania. „Pojedyncze macki lub włókna są słabe, ale razem, tworzą zbiór włókien, które mogą chwytać i bezpiecznie utrzymywać ciężkie i dziwnie ukształtowane obiekty” – twierdzą naukowcy. Na dowód opublikowali film pokazujący możliwości robota.

Czytaj więcej

Tesla stworzyła humanoidalnego robota. Jeszcze nie chodzi, ale macha

Macki to gumowe rurki z grubszymi ściankami z jednej strony, które powodują ich zwijanie się po napompowaniu. Naukowcy stworzyli robota by był w stanie pracować z delikatnymi przedmiotami, takimi jak owoce czy szkło lub jako chwytak do zastosowań medycznych.

Robot nie potrzebuje do działania skomplikowanych czujników ani oprogramowania. Jest precyzyjny i delikatny, ale jeszcze nie ma nazwy. Jedna z propozycji to Cthulhu – mityczne stworzenie z łbem ośmiornicy i licznymi mackami stworzone w wyobraźni pisarza H.P. Lovecrafta. Druga propozycja to „flying spaghetti robot” - robot latające spaghetti.