Zamiast wierteł robot wykorzystuje bowiem plazmę. Ten innowacyjny „górnik” ma być 100 razy szybszy niż tradycyjne techniki kopania tuneli, a przy tym tańszy aż o 98 proc. – podaje startup.

Earthgrid ogłosił plan, że dzięki tej technologii na nowo ułoży na terenie Stanów Zjednoczonych podziemną infrastrukturę kablową i rurociągową, w tym łącza internetowe i energetyczne. Maszyna o nazwie RBR (Rapid Burrowing Robot) będzie zasilana energią elektryczną. Tarcze robota mają być wyposażone w palniki plazmowe – to właśnie one, używając temperatury 27 tys. stopni C, będą topić podziemne skały. Projekt jest w trakcie patentowania.

Earthgrid podał, że do wykonania odwiertu o długości 1 metra RBR, wykorzystujący 72 palniki, będzie potrzebował ok. 40 megawatów energii elektrycznej. Wykopanie tunelu o długości do 1 km miałoby zająć startupowi jeden dzień. To zdecydowanie szybciej niż technologia Boring Company. Maszyna Prufrock, stosowana przez firmę Elona Muska, jest w stanie w ciągu doby wydrążyć 0,24 km, choć plany zakładają poprawę wydajności do 1,13 km.