Aktualizacja: 21.02.2025 22:47 Publikacja: 16.08.2022 10:38
Lotniskowiec USS Ronald Reagan
Lotniskowiec USS Ronald Reagan. Flota USA otrzyma w przyszłości wsparcie okrętów-robotów
Foto: Photographer's Mate 3rd Class Elizabeth Thompson, Public domain, via Wikimedia Commons
Zgodnie z najnowszymi prognozami US Navy armia Stanów Zjednoczonych do roku 2045 ma liczyć 523 okręty. To oznacza, że w ciągu najbliższych 23 lat przybędą aż 223. Na morza i oceany średnio wypływać więc będzie dziesięć nowych okrętów wojennych pod amerykańską banderą rocznie. Co ciekawe, większość z tych wodowanych jednostek ma być całkowicie zrobotyzowana. Analiza „Chief of Naval Operations Navigation Plan 2022” (NAVPLAN) zakłada, że we wspomnianej perspektywie marynarkę zasili 150 okrętów, na których pokładzie nie będzie ani jednego marynarza.
Robot, którego stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Harvard, może wydawać się przerażający, ale ma niezwykle delikatny dotyk.
Projekt, który miał stanowić o przyszłości rynku KEP (kurier, ekspres, paczka), trafia na półkę ledwie miesiąc po tym, jak Amazon ogłosił, że wycofuje się z testów robota dostawczego Scout, który miał zastąpić kurierów na tzw. ostatniej mili.
Autonomiczne pojazdy dostarczające zamówione online jedzenie z restauracji stają się faktem. Po takie innowacyjne rozwiązanie sięga właśnie Uber Eats.
To może być przełom w branży drążenia tuneli i podziemnych prac. Amerykańska firma Earthgrid stworzyła maszynę, która ma być znacznie bardziej wydajna i oszczędna niż dotychczasowe metody kopania i wiercenia.
Wygląda na to, że maszyny będą coraz bardziej upodabniać się do ludzi – i nie chodzi tylko o człekokształtną sylwetkę czy „twarz”, którą coraz trudniej odróżnić od ludzkiej.
Po tragicznej strzelaninie szwedzki rząd chce zaostrzyć przepisy o broni palnej.
Po niemieckim koncernie Rheinmetall, także francuski Thales otworzy fabrykę na Ukrainie. Będzie produkować sprzęt wojskowy z najwyższej technologicznej półki.
Możliwość wykonywania skomplikowanych misji przy użyciu floty samolotów i dronów to przyszłość pola walki. I to niezbyt odległa. Takie rozwiązanie rozwija właśnie Lockheed Martin.
W kampanii wyborczej do Bundestagu sprawa wydatków na obronę odgrywa większą rolę niż do tej pory. Niemal wszyscy chcą ich zwiększenia, lecz nikt nie bierze na serio wezwań prezydenta USA Donalda Trumpa.
Członkostwo w unii walutowej Europy oznacza, że trzeba zrobić więcej dla wzajemnej obrony.
Dziś broń palna w Polsce jest „przywilejem”. Literalnie tak jest to interpretowane przez sądy administracyjne. Powinna być prawem, które możemy stracić. A nie nagrodą, którą możemy uzyskać – przekonuje Krzysztof Kuczyński, adwokat i instruktor strzelectwa.
Policja już analizuje wypowiedź Zbigniewa Ziobry, który w związku z decyzją sądu o przymusowym doprowadzeniu przed sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa, publicznie oświadczył, że ma "arsenał rozmaitych jednostek broni". Badane jest m.in. czy były minister sprawiedliwości powinien być skierowany na badania psychologiczne.
Rosyjski automat AK-15 dostał drugie życie. Dwie nowe modyfikacje mają odpowiadać „wymogom nowoczesnej walki”. Objęty sankcjami koncern Kałasznikow chwali się też rekordowym eksportem. Nie publikuje jednak żadnych danych finansowych, które by to potwierdzały.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas