Aktualizacja: 21.11.2024 12:44 Publikacja: 16.08.2022 10:38
Lotniskowiec USS Ronald Reagan
Lotniskowiec USS Ronald Reagan. Flota USA otrzyma w przyszłości wsparcie okrętów-robotów
Foto: Photographer's Mate 3rd Class Elizabeth Thompson, Public domain, via Wikimedia Commons
Zgodnie z najnowszymi prognozami US Navy armia Stanów Zjednoczonych do roku 2045 ma liczyć 523 okręty. To oznacza, że w ciągu najbliższych 23 lat przybędą aż 223. Na morza i oceany średnio wypływać więc będzie dziesięć nowych okrętów wojennych pod amerykańską banderą rocznie. Co ciekawe, większość z tych wodowanych jednostek ma być całkowicie zrobotyzowana. Analiza „Chief of Naval Operations Navigation Plan 2022” (NAVPLAN) zakłada, że we wspomnianej perspektywie marynarkę zasili 150 okrętów, na których pokładzie nie będzie ani jednego marynarza.
Sztuczna inteligencja rozmawia z klientem na infolinii, roboty dostarczają analitykom wszystkim informacji potrzebnych do udzielenia kredytu, ale to człowiek decyduje czy klientowi udzielić kredytu czy nie. Takie jest prawo. Bankowcy przyznają, że choć sztuczna inteligencja już zmieniła ich pracę, to największe zmiany przed nimi.
Robot, którego stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Harvard, może wydawać się przerażający, ale ma niezwykle delikatny dotyk.
Projekt, który miał stanowić o przyszłości rynku KEP (kurier, ekspres, paczka), trafia na półkę ledwie miesiąc po tym, jak Amazon ogłosił, że wycofuje się z testów robota dostawczego Scout, który miał zastąpić kurierów na tzw. ostatniej mili.
Autonomiczne pojazdy dostarczające zamówione online jedzenie z restauracji stają się faktem. Po takie innowacyjne rozwiązanie sięga właśnie Uber Eats.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
To może być przełom w branży drążenia tuneli i podziemnych prac. Amerykańska firma Earthgrid stworzyła maszynę, która ma być znacznie bardziej wydajna i oszczędna niż dotychczasowe metody kopania i wiercenia.
Wilno zainwestuje prawie 11,2 mln euro w rozbudowę fabrykę broni Giraites, co podwoi jej moce produkcyjne. W połowie roku rząd podpisał umowę z niemieckim Rheinmetall na budowę nowych zakładów amunicji, a we wrześniu z amerykańskim gigantem technologii obronnej Northrop Grumman International Trading.
Czy roboty będą zabijać ludzi? Pytanie staje się zasadne jak nigdy dotąd – autonomiczna broń wychodzi bowiem z cienia i już widać pierwsze oznaki nowego wyścigu zbrojeń.
Naukowcy z Chin twierdzą, że dokonali przełomu w pracach nad bronią o ukierunkowanej energii, podobną do tej z filmu „Gwiezdne wojny", zdolną do skupiania wielu wiązek mikrofalowych na jednym celu.
Korea Południowa może stać się pierwszym krajem, który wprowadzi czołgi zasilane w pełni wodorowymi ogniwami paliwowymi. Ma być niezwykle mobilny i trudny do zniszczenia dzięki nowatorskim technologiom.
Ukraińska zbrojeniówka mocno zwiększyła produkcję m.in. amunicji 152 mm czy bezzałogowców. W przyszłości może stanowić silną konkurencję m.in. dla polskich podmiotów.
Proces uzyskania pozwolenia na broń w Polsce wymaga wykonania szeregu badań, zdania egzaminów oraz dopełnienia wielu formalności. Jest on w pełni regulowany przez prawo i może zająć nawet pół roku. Jakie warunki muszą spełnić kandydaci?
Tezy rosyjskiej propagandy o polskim apetycie na Królewiec to bzdura. Ale komunikowanie zdolności przeniesienia wojny na terytorium agresora jest ważnym narzędziem odstraszania i nawet pod groźbą atomowego straszaka nie powinniśmy z niego rezygnować.
Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargę o stwierdzenie nieważności nowelizacji unijnego rozporządzenia, które ograniczyło możliwość wykorzystywania amunicji śrutowej o wysokiej zawartości ołowiu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas