Ulepszone polimery z Łodzi

Innowacyjne nanokompozyty polimerowe powstają w łódzkim CBMiM PAN.
materiały prasowe

Dynamiczny rozwój nowych technologii zmienia współczesny świat. Wiele otaczających nas urządzeń i materiałów wytwarzanych jest z wykorzystaniem nowoczesnych kompozytów polimerowych.

W Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi trwają prace nad polepszeniem ich właściwości oraz nowymi metodami ich otrzymywania.

Głównym celem projektu „Badanie oddziaływań supramolekularnych pomiędzy reaktywnymi wstęgowymi nanonapełniaczami krzemoorganicznymi nowego typu a matrycami polimerowymi” jest opracowanie rozwiązań syntetycznych w celu otrzymania homogenicznych nanokompozytów polimerowych o ulepszonych właściwościach fizykochemicznych i mechanicznych. – Współczesne technologie otrzymywania materiałów polimerowych, bardziej niż na tworzeniu nowych pod względem budowy chemicznej struktur, skupiają się na modyfikacjach znanych już polimerów w celu ich uszlachetnienia, tak aby spełniały określone wymogi, związane na przykład z uzyskaniem lepszej wytrzymałości mechanicznej czy też optymalizacją ich przenikalności lub zwiększeniem odporności termicznej. Dodawanie nanonapełniaczy do matryc polimerowych jest jedną z dróg, aby taki cel osiągnąć – wyjaśnia dr hab. Anna Kowalewska, kierownik projektu.

– Główną wadą dotychczas stosowanych napełniaczy mineralnych, jak też wielu organicznych, jest ich skłonność do agregacji w matrycy polimerowej. Te, które zostały zaprojektowane w naszym przedsięwzięciu, są uniwersalnymi cząsteczkami hybrydowymi w skali nano, które łączą zalety bardzo dobrze rozwarstwionych układów mineralnych i struktur organicznych zdolnych do oddziaływań supramolekularnych. Sprawia to, że powstaje duża możliwość sterowania właściwościami fizykochemicznymi nanokompozytów polimerowych i dostosowywania ich do potrzeb. Dzięki możliwości modyfikowania oddziaływań nanonapełniacz – matryca można wpływać np. na stopień krystaliczności i przenikalności polimerów. Ma to duże znaczenie, jeśli chcemy zaprojektować np. biodegradowalne opakowania dla żywności, które też powinny stanowić barierę izolującą zawartość od powietrza i być odporne mechanicznie.

Należy wspomnieć, że użycie materiałów nanokompozytowych o nowych właściwościach i lepszej trwałości wpływa nie tylko na zwiększenie efektywności wytwarzanych z nich urządzeń, ale i zmniejszenie zużycia energii oraz ilości zanieczyszczeń wytwarzanych w czasie produkcji i utylizacji, co ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki. Po zakończeniu działań możliwe będzie wykorzystanie zdobytej wiedzy w celu opracowania kwestii związanych z transferem technologii. Centrum poszukuje partnerów do skomercjalizowania uzyskanych rozwiązań.

Mogą Ci się również spodobać

Ekstremalny laptop z ekstremalną promocją

Firma Lenovo w nietypowy sposób zachęca do zakupu swojego flagowego laptopa. ThinkPad był już ...

Rewolucja w świecie gier: „Apex Legends” bije „Fortnite’a”

Nie „Player Unknown Battlegrounds” koreańskiego studia Bluehole, czy „Fortnite” od Epic Games, ale „Apex ...

Zapiszesz dowolne dane w swoim DNA

Teraz już wszystko może być cyfrowym nośnikiem danych – to efekt badań przeprowadzonych przez ...

Sąd w Nepalu zakazał gry online, bo „ma zły wpływ na dzieci”

Sąd Najwyższy w Katmandu wydał tymczasowy zakaz wprowadzenia na krajowy rynek gry online o ...

Korzystasz z Photoshopa lub piszesz w Wordzie? To niebezpieczne

Microsoft Word i Adobe Photoshop to jedne z najpopularniejszych programów, używanych niemal codziennie na ...

Sieć wciąga już najbardziej opornych. Kto się najdłużej broni?

Polacy wciąż kochają papierowe gazetki reklamowe, ale coraz więcej osób korzysta z nich w ...