Blockchain? Polska w tyle za Białorusią

AFP

Technologia blockchain to rewolucja, na którą Polska nie jest jeszcze gotowa. Brakuje odpowiednich przepisów.

– W otaczającym nas świecie odkrycie blockchain jest tym czym było wynalezienie komputera do dokonywania skomplikowanych obliczeń. Od tego momentu nastąpił rozkwit usług bankowych i rozwój bankowości. Dziś blockchain szykuje nam kolejną przejażdżkę rollercosterem w przyszłość. Zmieni się dosłownie wszystko: od prostych operacji, po globalne zaawansowane procesy rozliczeniowe – mówi Marcin Chruściel, wiceprezes Orange Finanse, a przy tym przewodniczący Komitetu Fintech w Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

PIIT przygotował właśnie raport na temat nowej technologii, który ma być drogowskazem m.in. dla przedsiębiorców. – Doszliśmy do wniosku, że potrzebne jest rzetelne opisanie technologii tak, aby blockchain z tytułów nagłówków gazet trafił na listę projektów transformujących wiele obszarów firm – zaznacza.

Niestety wiele do zrobienia jest nie tylko po stronie organizacji, ale również legislacji sprzyjającej takim innowacyjnym rozwiązaniom. Pod tym względem wyprzedzają nas choćby Białoruś, czy Malta. Ten pierwszy kraj był zresztą europejskim pionierem regulacji związanej z tokenami. Zgodnie z obowiązującym od stycznia tego roku dekretem, tokeny nie podlegają zgłoszeniu organom państwowym. Operatorzy platform kryptograficznych oraz operatorzy giełd kryptowalut są zobowiązani do zapewnienia dostępności (na rachunkach w białoruskich bankach) nie mniejszej niż 1 mln białoruskich rubli. Najnowszą światową regulacją dotyczącą tokenu i tzw. smart kontraktów jest zaś maltańska ustawa Virtual Financial Assets (Act18), która ustala sposób wydawania tokenów i ustanawia nadzór organów państwowych oraz ochronę uczestników obrotu tokenami.

W polskim porządku prawnym nie ma odrębnej regulacji w kwestii blockchain. A – jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu – brak takich przepisów sprawia, że rodzime startupy w poszukiwaniu stabilności regulacyjnej jadą do Niemiec, Wlk. Brytanii, Dubaju czy Hongkongu. Przedstawiciele młodych, innowacyjnych firm wskazują, że znaki zapytania dotyczą m.in. tego, czy tokeny w startupie zostaną potraktowane jako instrument finansowy, czy w przypadku takiej interpretacji zainteresowani będą mieli czas, by się do niej dostosować, czy też będą musieli natychmiast zamknąć firmę. – Mniej lub bardziej restrykcyjne prawo, ale stabilne regulacje to podstawa. Niepewność jest najgorsza – podkreśla Przemysław Stangierski, który rozwija startupy blockchainowe m.in. na Cyprze i w Niemczech.

Rośnie poziom globalnych inwestycji w blockchain. Według IDC w br. sięgnie on 1,5 mld dol., a dynamika tych nakładów do 2022 r. przekroczy średnio 70 proc. rocznie. Badania Deloitte wskazują, że w 2018 r. 39 proc. czołowych firm z USA, Chin i Europy Zachodniej zainwestuje w tę technologię ponad 5 mln dol. 84 proc. badanych przekonuje zaś, że znajdzie ona zastosowanie w głównym nurcie biznesu. Niestety, w Polsce barierą dla tej technologii jest brak regulacji oraz wystarczającej wiedzy po stronie organów administracji i samych przedsiębiorców.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kurs akcji CD Projektu przestał spadać. Dobra sprzedaż „Cyberpunka”

Problemy CD Projekt z jakością ich najnowszej gry i licznymi błędami w wersjach konsolowych, ...

Polska wirtualna i rozszerzona rzeczywistość idą w świat

Do 8 lipca potrwa kampania crowdfundingowa rodzimego startupu Holo4Labs, specjalizującego się w rozwiązaniach tzw. ...

Firmy usługowe nowoczesnej gospodarki podbijają rynek pracy

Końcówka roku przyniosła szybszy wzrost zatrudnienia w innowacyjnych firmach z tzw. nowoczesnej gospodarki, co ...

Polsce udało się przyciągnąć białoruskich informatyków

Ogłoszony nieco ponad miesiąc temu przez rząd program Poland. Business Harbour, który miał zachęcić ...

Świat rezygnuje z Zooma. W Polsce to potentat

Kolejne kraje, firmy i instytucje za granicą zakazują stosowania kontrowersyjnej aplikacji do wideokonferencji. Chodzi ...

Świetny debiut komunikatora Slack. Jest wart 20 mld dol.

Firma, której prezesem i współzałożycielem jest Stewart Butterfield, zakończyła pierwszy dzień notowań na nowojorskiej ...