Nowa technologia batem na podróbki

Blockchain ma pomagać w walce z masowym fałszowaniem produktów. Takie rozwiązania testuje już branża diamentowa.

Publikacja: 26.02.2019 18:41

Nowa technologia batem na podróbki

Foto: Bloomberg

Technologia pomoże rozwiązać podstawowy problem z fałszywkami – błyskawicznie da dowód, czy dany produkt jest oryginałem czy tanią imitacją. System oparty na blockchainie pozwoli na nadawanie wyrobom niepowtarzalnych znaczników, które błyskawicznie umożliwią sprawdzenie autentyczności produktu.

Ogromne możliwości tej technologii i jej moce obliczeniowe powodują, że może zostać zastosowana na masową skalę. Do tego będzie można prześledzić całą ścieżkę, jaką produkt pokonuje od producenta do ostatecznego nabywcy, co jeszcze zwiększy możliwości kontrolne systemu.

""

Foto: cyfrowa.rp.pl

Także Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) uruchomił specjalne forum, w ramach którego mają być prowadzone prace nad takim kompleksowym systemem.

– W tak szybko zmieniającym się świecie musimy używać bieżących technologii do potwierdzania autentyczności produktów – mówi Christian Archambeau, dyrektor wykonawczy organizacji.

Najmocniej w nowe technologie w ramach walki z podróbkami inwestują firmy z branż luksusowych

Globalny handel podróbkami wart jest już 1,2 bln dol. rocznie i nic nie wskazuje, by miał się zmniejszyć. Do tego coraz częściej podrabiane są takie kategorie jak żywność czy leki, co powoduje wzrost zagrożenia dla konsumentów. Według EUIPO firmy w Polsce rocznie z powodu takiej sprzedaży tracą 11,4 mld zł. W całej Europie straty z tytułu podróbek to 60 mld euro.

Najmocniej w nowe technologie w ramach walki z podróbkami inwestują firmy z branż luksusowych. Takie prace prowadzą już czołowe grupy zajmujące się handlem luksusową odzieżą czy akcesoriami jak LVMH czy PPR. Mocno zaangażowana jest również branża diamentowa, a w ramach platformy Tracr rozwiązanie oparte na blockchainie testują dwaj najwięksi gracze, czyli Alrosa i De Beers. Dzięki temu ma zniknąć nie tylko problem podróbek, ale także tzw. krwawych diamentów, pozyskiwanych w regionach konfliktów przez lokalnych dyktatorów.

CZYTAJ TAKŻE: Blockchain? Polska w tyle za Białorusią

– Pomimo zasad ustalonych podczas procesu Kimberley w 2003 r., które miały całkowicie wyeliminować obrót tzw. krwawymi diamentami, cały czas znajdują się one na rynku jubilerskim. I nawet mimo że – jak uważają optymiści – stanowią tylko ok. 4 proc. wszystkich transakcji, to psują opinię całej branży – mówi Paweł Jaworski z firmy jubilerskiej Michelson Diamonds. – Konsumenci są też coraz bardziej świadomi, dlatego częściej interesują się pochodzeniem kamieni ozdabiających biżuterię, którą chcą kupić. Jednocześnie obawiają się, że trafią na nieuczciwego sprzedawcę, który zaproponuje im kamień syntetyczny w cenie naturalnego – dodaje.

Z De Beers nad systemem Tracr pracowało pięciu innych producentów, jak Diacore, Diarough, KGK Group, Rosy Blue NV and Venus Jewel. Obecnie z platformy korzysta też największy na świecie detalista w branży diamentowej – marka Signet Jewelers – a przedstawiciele De Beers i Alrosy poszukują chętnych do współpracy kolejnych firm.

CZYTAJ TAKŻE: 10 technologicznych trendów na 2019 rok

Uczestnicy systemu podkreślają, że możliwość zidentyfikowania brylantów to klucz do rozwoju branży. Pomoże też zdobyć zaufanie klientów i umożliwia im pozbycie się wątpliwości co do kwestii etycznych czy też oryginalności zakupionej biżuterii. Pilotażowo w bazie Tracr umieszczano 100 dużych kamieni, ale z czasem mają tam trafić wszystkie diamenty wprowadzane na rynek przez firmy uczestniczące w projekcie.

Technologie
Powstała pierwsza szkoła dla... robotów. Humanoidy zastąpią ludzi w pracy i w domu
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Technologie
Humanoidy pojawią się na „igrzyskach”. To rewolucja w sporcie
Technologie
Ten projekt ma dać ludziom długowieczność. Zaskakująca inwestycja twórcy ChatGPT
Technologie
Brytyjscy chirurdzy korzystają z usług polskiego start-upu. Ma nowatorską technologię
Technologie
Życie ma być łatwiejsze. Ten asystent AI sam zarezerwuje nocleg czy zrobi zakupy