Niedługo dron amerykańskiego giganta znanego głównie z e-commerce, sprawdzi, czy przed wyjazdem na wakacje zamknięte zostały drzwi garażu. I nie tylko.
Koncern z Seattle uzyskał akceptację federalnego urzędu na patent na drony dozorujące. Co prawda daleko jeszcze do tego, by bezzałogowe pojazdy latające Amazona sprawdzały, co dzieje się w ogródkach, ale kierunek, w którym podąża koncern jest wyraźny – wśród przyszłych usług pojawi się również dozorowanie posiadłości klientów.
CZYTAJ TAKŻE: Dron mieszczący się w kieszeni? To będzie militarna rewolucja
Amazon podkreśla, że plany usług monitoringu są jeszcze w powijakach, ale z patentu złożonego w federalnym biurze patentowym wyraźnie wynika, że koncern już całkiem nieźle je sprecyzował. Wśród zalet dronów, w porównaniu do tradycyjnych kamer monitoringu wymienia się elastyczność oraz większą odporność na uszkodzenie przez intruzów.
Z patentu wynika, że urządzenia Amazona mogłyby sprawdzać co się dzieje na wskazanym obszarze w czasie np. dostarczania paczek – usługa monitoringu byłaby więc uzupełnieniem (od strony Amazona) usług dostawy.
CZYTAJ TAKŻE: Amazon stworzył inteligentny… dzwonek do drzwi. To bat na złodziei
„Wyposażony w zestaw sensorów, w tym kamerę, dron może być skierowany do wykonywania dodatkowych działań w czasie dostarczania paczek po drodze do adresu dostawy i w czasie powrotu do pierwotnej lokalizacji” – czytamy w patencie.
Amazon pomyślał także o prywatności. Klienci potencjalnej usługi dozorującej otrzymywaliby wyraźny obraz lokalizacji, której ochronę zamówili, ale ta część obrazu, która zawierałaby np. posesję sąsiada, miałaby być automatycznie zamazana dzięki czemuś, co we wniosku patentowym Amazon nazywa „geo-płotem” (geofence), mającym działać automatycznie. Opcja geofencing ma zapewnić prywatność każdemu, kto nie życzy sobie, by nagrywano jego posiadłości.
CZYTAJ TAKŻE: Amazon zaprezentował drona. Będzie latał jak samolot
W razie wykrycia nieprawidłowości system ma wysyłać powiadomienie tekstowe lub telefoniczne do właściciela domu (usługobiorcy) czy do lokalnych władz. Powiadomienie może być wysłane do wielu różnych odbiorców takich, jak firma ochroniarska, operator, użytkownik, czy lokalne służby takiej jak policja czy straż pożarna.
Usługa dozoru wizyjnego wydaje się być naturalnym uzupełnieniem usługi dostaw za pomocą dronów. Nad technologią dostarczania paczek za pomocą bezzałogowych urządzeń latających Amazon pracuje od lat i twierdzi, że jest już blisko tego, by roje dronów mogły dostarczać paczki o wadze do ok. 2,5 kilograma w promieniu 24 km od centrów dystrybucyjnych.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.