Zaufaj robotom. Właśnie wchodzą na sale operacyjne

Roboty są bardzo precyzyjne. Zawężają do minimum obszar interwencji chirurgicznej. W efekcie skraca się czas pobytu w szpitalu i okres rekonwalescencji
mat. pras.

W Stanach Zjednoczonych jeden robot chirurgiczny da Vinci przypada na 100 tys. mieszkańców, w Polsce – na 6,5 mln osób.

Tempo rozwoju technologii medycznych na świecie błyskawicznie przyspiesza. Niemal codziennie słyszymy o rewolucyjnych rozwiązaniach, które zmieniają oblicze medycyny.

– Robotyka i sztuczna inteligencja znajdują coraz szersze zastosowanie i stają się coraz bardziej dostępne – komentuje Piotr Czauderna, prezes Agencji Badań Medycznych. Dodaje, że już dziś przełamywane są nieprzekraczalne niegdyś bariery, jak tworzenie sztucznych narządów, np. tchawicy czy pęcherza moczowego.

CZYTAJ TAKŻE: Robot podobny do nici ma ratować życie

– Odrębnym tematem jest zastosowanie robotyki w chirurgii. Liczba robotów chirurgicznych da Vinci będzie rosła w Polsce wręcz lawinowo – mówi Czauderna.

Roboty pod lupą

Na świecie przeprowadzono do tej pory ponad 6 mln operacji przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci, z czego około miliona w ubiegłym roku. W tym roku będzie ich jeszcze więcej.

CZYTAJ TAKŻE: Lekarz przepisze ci sex robota. To może być groźne

W Polsce liczba robotów chirurgicznych szybko rośnie, ale w porównaniu z innymi krajami nadal mamy ich stosunkowo niewiele. Według PMR i Upper Finance rynek robotyki chirurgicznej w Polsce ma szansę urosnąć w ciągu najbliższych czterech lat z obecnych 92 mln zł do nawet 500 mln zł. Eksperci obliczyli, że w kraju wielkości Polski powinno być około 40–50 robotów da Vinci. Ich zdaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę stopień rozwoju rynku, sposób finansowania opieki zdrowotnej oraz warunki makroekonomiczne, to do końca 2023 r. możemy się spodziewać w sumie około 30 instalacji. Niedawno o zakupie nowoczesnego robota informował szpital w Siedlcach.

rynek robotyki chirurgicznej w Polsce ma szansę urosnąć w ciągu najbliższych czterech lat z obecnych 92 mln zł do nawet 500 mln zł

Te nowatorskie urządzenia są najczęściej stosowane w chirurgii ogólnej. Dobrze sprawdzają się też w ginekologii czy urologii. Zdaniem analityków Upper Finance i PMR, dynamika rynku istotnie wzrosłaby po wprowadzeniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia osobnego programu finansowania procedur z udziałem systemów robotycznych. Mimo zapowiadanego pilotażu, a następnie narodowego programu wspierającego chirurgię robotyczną nie pojawiły się dotychczas rozwiązania pozwalające na powszechne finansowanie takich zabiegów.

Medycyna przyszłości

Drukowanie narządów, maszyny wykonujące operacje oraz diagnostyka i leczenie na odległość – to tylko namiastka tego, co czeka nas w przyszłości. Już teraz sztuczna inteligencja wygrywa z lekarzami w diagnozowaniu niektórych chorób.

CZYTAJ TAKŻE: Robot Leoś oprowadza chore dzieci po zoo. Wzbudził zainteresowanie za granicą

Można śmiało założyć, że trend diagnozowania online, za pomocą inteligentnych rozwiązań znacznie się poszerzy. – W niedalekiej przyszłości możliwe będą całkowicie zautomatyzowane operacje z wykorzystaniem systemów używających wysokiej jakości obrazów i robotów operacyjnych, które na razie obsługiwane są przez specjalistów obecnych na miejscu – mówi Dagmara Pomirska, szefowa sprzedaży w Axis Communications. Dodaje, że miniaturyzacja i postępujące badania w dziedzinie optyki przyniosą jeszcze wyższą jakość obrazowania dla potrzeb telemedycyny – niedostępną dla ludzkiego oka.

– Wyobrażamy sobie, że inteligentne systemy wizyjne, zdolne do zaawansowanej analityki z wielu źródeł danych, będą gotowe do wstępnego diagnozowania, a także rozładowywania kolejek w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Rozpoznają stan pacjenta i określą, czy potrzebuje natychmiastowego działania, np. podania określonego leku – mówi Dagmara Pomirska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Technologiczne koncerny pasą się na prasie

Twórcy boją się, że unijna dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym nie ...

Gra polskiej firmy może stać się globalnym hitem. Potężny partner

Gliwickie studio The Farm 51 podpisało przedwstępną umowę ze światowym potentatem w sprawie rozwoju ...

Czas na chińskiego Androida. Premiera Hongmeng już w piątek?

Huawei, prawdopodobnie już w piątek na konferencji dla deweloperów HDC 2019 w Donggua, zaprezentuje ...

MacBooki do wymiany. Apple ostrzega klientów

Firma Apple zwróciła się do swoich klientów w sprawie „ograniczonej liczby 15-calowych MacBooków Pro ...

Snoop Dogg inwestuje w szwedzki fintech należący do Polaka

Znany amerykański raper stanie się akcjonariuszem Klarna, “pierwszego na świecie banku technologicznego”, którego wartość ...

Google po cichu płaci Apple miliardy dolarów

Google płaci miliardy dolarów Apple, żeby być domyślną wyszukiwarką na urządzeniach z nadgryzionym jabłkiem ...