Technologiczni giganci ruszają do walki z epidemią

Bloomberg

Alibaba, chiński potentat m.in. e-handlu, sięga po sztuczną inteligencję. Koncern opracował system AI, który jest w stanie niezwykle skutecznie wykrywać osoby zainfekowane koronawirusem.

Innowacyjna technologia w ciągu zaledwie 20 sekund pozwala stwierdzić, czy dany pacjent jest chory. Trafność diagnozy sięga aż 96 proc. – donosi serwis „The Next Web”.

Jak to działa? Sztuczna inteligencja od Alibaby potrafi analizować obraz z badania tomografem komputerowym klatki piersiowej pacjentów. AI wykrywa wirusowe zapalenie płuc. Szybciej i skuteczniej niż człowiek. Ludzie na podobną diagnozę potrzebują ok. 15 minut i nie koniecznie jest ona również trafna.

CZYTAJ TAKŻE: Algorytm AI błyskawicznie wykrywa koronawirusa

System Alibaby został „przeszkolony” na bazie obrazów i danych z 5 tys. potwierdzonych przypadków korona wirusa. Technologia ta została już przetestowana w szpitalach w Chinach. Obecnie działa w ok. 100 szpitalach w Kraju Środka. Podobne rozwiązanie wdrożył również chiński koncern ubezpieczeniowy Ping. Jak podała firma, jej inteligentny system odczytu obrazu z tomografa świadczy usługi dla ponad 1500 instytucji medycznych. System AI na analizę danych potrzebuje 15 sekund, a jego skuteczność również sięga ponad 90 proc.

Ale nie tylko chińskie firmy sięgają po nowe technologie w walce z koronawirusem. W pomoc służbom medycznym zaangażował się również twórca Microsoftu, miliarder Bill Gates. Jego fundacja opracowała właśnie domowe zestawy do testów na koronawirusa. Próbne ich wykorzystanie będzie za kilka tygodni prowadzone w Seattle. Zestawy, które przygotowuje Gates Foundation, we współpracy University of Washington, mają pozwolić potencjalnie chorym pobrać samodzielnie wymaz z nosa. Próbka miałaby być wysyłana do specjalnego laboratorium, a wyniki gotowe byłyby w ciągu maksymalnie dwóch dni. Takie testy pozwolą ludziom zostać w domu i zmniejszyć zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa – podaje serwis „TechCrunch”.

CZYTAJ TAKŻE: Na wirusa ruszyły roboty, drony i AI

Fundacja Gatesa szacuje, że laboratorium poradzi sobie z około 400 testami dziennie, choć docelowo miałaby obsługiwać nawet tysiące próbek każdego dnia. W zeszłym miesiącu na walkę z epidemią przeznaczyła ona aż 100 mln dol. Sam Bill Gates od kilku lat przestrzegał przed możliwą pandemią. W 2017 r. przekonywał, że w ciągu roku może pojawić się wirus, który zgładzi nawet 30 mln ludzi na świecie.

Do walki z koronawirusem naukowcy wypuszczają również roboty. Przykładem może być duńska firma Blue Ocean Robotics, która opracowała samojezdną maszynę do dezynfekcji pomieszczeń skażonych wirusami. Spółka założona przez Clausa Risagera już wysyła setki takich robotów do szpitali w Chinach. Roboty UVD, jak są określane, są w stanie „wyczyścić” placówki opieki zdrowotnej za pomocą promieniowania UV.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Są recenzje Cyberpunka. Nie jest aż tak różowo, jak miało być

CD Projekt zezwolił na publikację recenzji „Cyberpunka 2077” kilka dni przed premierą gry. Tak ...

Dyrektor programu GovTech: Teraz to my jesteśmy wzorcem

Nawet niezależny think tank w Wielkiej Brytanii zarekomendował rządowi, żeby wzorować się na nas, ...

Aniela Hejnowska: AI napędza niewidzialną rewolucję

AI ma już dzisiaj namacalny i pozytywny wpływ na życie ludzi, na organizacje wokół ...

H&M wyrzucony z chińskiego internetu

Wpisanie nazwy marki „H&M” w chińskich wyszukiwarkach, mapach, witrynach sklepów internetowych czy innych platformach ...

Ze zgliszczy wyłonią się nowi tech-giganci. Kogo typują eksperci

Epidemia koronawirusa znokautowała rynek młodych, innowacyjnych firm oraz finansujących ich funduszy. Ale kryzys może ...

Nowe trendy oczyszczania ścieków

Odkrycie mikroorganizmów comammox zmienia ponad stuletni paradygmat oczyszczania ścieków. Metody usuwania azotu ze ścieków ...