Twórcy Skype`a wyprą kurierów. Roboty wyjechały na ulice

Autonomiczne, sześciokołowe roboty Starship Technologies ważą około 25 kg i są w stanie dostarczyć 10-kg przesyłkę
mat. pras.

Kalifornijski startup Starship Technologies uruchomił już masowe usługi dostarczania zakupów przez autonomiczne roboty w USA i Wielkiej Brytanii. Pandemia zrewolucjonizuje e-commerce.

Starship Technologies, założone w 2014 roku przez współtwórców Skype’a Ahti Heinla oraz Janusa Friisa, od kilku lat testuje niewielkie, autonomiczne roboty dostawcze na terenie uniwersytetów w USA. Firma zakładała, że do wakacji 2021 roku ich roboty będą dostarczać studentom pizzę lub drobne zakupy na terenie 100 kampusów. Wybuch pandemii koronawirusa sprawił jednak, że zapotrzebowanie na autonomiczne roboty dostarczające jedzenie i środki higieny gwałtownie wzrosło.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy biznes twórców Skype`a. Roboty dostarczą zakupy lub posiłek

30 robotów Starship Technologies wyjechało na ulice jednego z miast na Florydzie – Tampa, ale dostarczają też zamówienia w stolicy Stanów Zjednoczonych – Waszyngtonie (od marca tego roku) oraz w Irvine w Kalifornii. W Wielkiej Brytanii roboty dostarczają przesyłki w Milton Keynes od 2018 roku, mieście znajdującym się w połowie drogi między Londynem a Birmingham. Firma zapowiedziała, że roboty pojawią się niebawem w kolejnych miastach – informuje portal Techcrunch.com.

Autonomiczne, sześciokołowe roboty Starship Technologies ważą około 25 kilogramów i są w stanie dostarczyć przesyłkę o wadze 10 kilogramów. Robot omija przeszkody, takie jak dziury czy zaparkowane samochody. Może pracować w nocy i w czasie deszczu czy śniegu, przechodzić przez ulice, wspinać się na krawężniki. Pojazd ma też wbudowany głośnik do przekazywania komunikatów. Działa całkowicie autonomicznie, jednak w razie kłopotów może nim zdalnie kierować operator.

CZYTAJ TAKŻE: Twórca Segwaya zaprojektował pojazd dostawczy, który wchodzi po schodach

Zakupy dostarczane są prosto pod drzwi wejściowe domu. Wystarczy online złożyć zamówienie z restauracji lub sklepu, który współpracuje ze startupem, oraz zapłacić. Posiłek lub inne zamówienie zostaje umieszczone wewnątrz urządzenia i wysłane pod właściwy adres. Kiedy robot dotrze na miejsce, klient otrzyma powiadomienie na telefon, a za pomocą specjalnej aplikacji otwiera schowek i odbiera zamówienie. Dodatkowa opłata za przesyłkę wynosi od 1 do 2 dolarów.

W samym Milton Keynes firma zrealizowała ponad 100 tysięcy zamówień od 2018 roku. Niektórzy klienci zamawiali za pośrednictwem autonomicznych robotów niezbędne zakupy aż 200 razy w roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czas inteligentnych pistoletów. W Ameryce to rewolucja

Były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przedstawił pomysł na wykorzystanie danych biometrycznych przy sprzedaży ...

„100 innowacji stulecia”. Medycyna w nowej odsłonie

Opieka zdrowotna stanowi już 25 proc. rynku internetu rzeczy. Dalszy rozwój e-medycyny jest nieunikniony. ...

W pandemii siada psychika. Polski startup ma rozwiązanie

Połączenia wideo z psychologiem czy terapeutą w dowolnym miejscu i czasie to teraz w ...

Sąd wydał wyrok śmierci. Przez Zooma

Pandemia koronawirusa sprawiła, że spora część naszego dotychczasowego życia przeniosła się do internetu. Po ...

Co nas ciągnie przed ekran smartfona. Król jest jeden

Aplikacjom na naszych smartfonach poświęcamy aż o połowę więcej czasu niż jeszcze dwa lata ...

Podróże na kanapie i w goglach

Za pomocą wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości możemy lepiej poznać miejsce, do którego chcemy się ...