Klienci Tauronu znajdą się w sieci blockchain

Adobe Stock

Energetyczna spółka rozpoczyna wspólny projekt ze startupem Billon – chodzi o pilotażowy projektem przesyłania i przechowywania umów podpisanych przez klientów Tauronu, a także innych dokumentów, w sieci blockchain, opartej na technologii Billona.

W startupie podkreślają, że testowane rozwiązanie umożliwi elektroniczne przesyłanie i podpisywanie dokumentów, co obok niskiego kosztu jest ważną funkcjonalnością w czasach dystansowania społecznego. Projekt obejmuje zapisywanie i przechowywanie kompletnych dokumentów, z możliwością zdalnego podpisu oraz potwierdzenia doręczenia. Klienci Tauronu otrzymują stały dostęp do swoich umów przez platformę internetową, jak również gwarancję ich autentyczności i ochrony przed niepożądanymi zmianami, którą zapewnia architektura blockchain. Do końca kwietnia rozwiązanie było testowane przez pierwszą grupę ok. 100 klientów. – Rozwiązań usprawniających naszą działalność oraz optymalizujących koszty biznesu szukamy na całym łańcuchu wartości od wytwarzania energii po obsługę klienta – tłumaczy Filip Grzegorczyk, prezes energetycznego koncernu.

CZYTAJ TAKŻE: Tajemnicza konferencja kryptowalutowa w Korei Północnej. Niepokój w USA

Głównym celem projektu pilotażowego jest przetestowanie przejścia z rozsyłania umów papierowych do tańszej i skuteczniejszej cyfrowej komunikacji z klientami. Billon podkreśla, że testowana technologia blockchain jest zgodna z unijnymi przepisami dotyczącymi trwałego nośnika informacji, co powoduje możliwość rezygnacji z przesyłania umów pocztą, oszczędzając na procesowaniu i wysyłce dokumentów w formie papierowej. A to szczególnie istotna zaleta podczas pandemii COVID-19, ponieważ dzięki cyfrowym wersjom dokumentów o wysokiej wartości, przedsiębiorstwa mogą ograniczyć fizyczne kontakty do niezbędnego minimum.

– Brak możliwości ingerencji w treść informacji zawartych w opublikowanym dokumencie bez wiedzy stron, odporność na ataki hakerskie czy zapisywanie plików w rozproszonych bazach danych zapewniających bezpieczeństwo przechowywania informacji – to kilka z właściwości technologii blockchain – komentuje Wojtek Kostrzewa, prezes grupy Billon.

Testy prowadzone są we współpracy z Microsoftem, który udostępnia infrastrukturę chmurową.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mechaniczny pies przypilnuje platformy

Spot, robot zbudowany przez firmę Boston Dynamics, będzie patrolował platformę wiertniczą na Morzu Norweskim ...

Tajemnicza spółka bez adresu skończy z uliczną anonimowością

Aplikacja Clearview umożliwia szybką identyfikację osoby i zdobycie jej wrażliwych danych na podstawie zdjęcia ...

Chuck Norris wciąż w grze. Powraca jako dowódca czołgu

Jedna z najpopularniejszych gier wideo jeszcze bardziej wzmocni swoją rozpoznawalność. Mowa o „World of ...

Firma ze Szczecina kreuje gwiazdy i sceny w Hollywood

Plum Research, rodzima firma specjalizująca się w analizie danych dotyczących oglądalności dla gigantów kina ...

Technologiczni giganci inwestują miliardy w biura i kampusy

Google będzie miał nową siedzibę w Nowym Jorku i snuje plany ogromnego miasteczka-kampusu w ...

Ten startup zarabia na wirusie. Jego pojazdy nie potrzebują kierowcy

Chiński startup Neolix, który zajmuje się produkcją autonomicznych pojazdów dostawczych, poinformował, że w ciągu ...