Klienci Tauronu znajdą się w sieci blockchain

Adobe Stock

Energetyczna spółka rozpoczyna wspólny projekt ze startupem Billon – chodzi o pilotażowy projektem przesyłania i przechowywania umów podpisanych przez klientów Tauronu, a także innych dokumentów, w sieci blockchain, opartej na technologii Billona.

W startupie podkreślają, że testowane rozwiązanie umożliwi elektroniczne przesyłanie i podpisywanie dokumentów, co obok niskiego kosztu jest ważną funkcjonalnością w czasach dystansowania społecznego. Projekt obejmuje zapisywanie i przechowywanie kompletnych dokumentów, z możliwością zdalnego podpisu oraz potwierdzenia doręczenia. Klienci Tauronu otrzymują stały dostęp do swoich umów przez platformę internetową, jak również gwarancję ich autentyczności i ochrony przed niepożądanymi zmianami, którą zapewnia architektura blockchain. Do końca kwietnia rozwiązanie było testowane przez pierwszą grupę ok. 100 klientów. – Rozwiązań usprawniających naszą działalność oraz optymalizujących koszty biznesu szukamy na całym łańcuchu wartości od wytwarzania energii po obsługę klienta – tłumaczy Filip Grzegorczyk, prezes energetycznego koncernu.

CZYTAJ TAKŻE: Tajemnicza konferencja kryptowalutowa w Korei Północnej. Niepokój w USA

Głównym celem projektu pilotażowego jest przetestowanie przejścia z rozsyłania umów papierowych do tańszej i skuteczniejszej cyfrowej komunikacji z klientami. Billon podkreśla, że testowana technologia blockchain jest zgodna z unijnymi przepisami dotyczącymi trwałego nośnika informacji, co powoduje możliwość rezygnacji z przesyłania umów pocztą, oszczędzając na procesowaniu i wysyłce dokumentów w formie papierowej. A to szczególnie istotna zaleta podczas pandemii COVID-19, ponieważ dzięki cyfrowym wersjom dokumentów o wysokiej wartości, przedsiębiorstwa mogą ograniczyć fizyczne kontakty do niezbędnego minimum.

– Brak możliwości ingerencji w treść informacji zawartych w opublikowanym dokumencie bez wiedzy stron, odporność na ataki hakerskie czy zapisywanie plików w rozproszonych bazach danych zapewniających bezpieczeństwo przechowywania informacji – to kilka z właściwości technologii blockchain – komentuje Wojtek Kostrzewa, prezes grupy Billon.

Testy prowadzone są we współpracy z Microsoftem, który udostępnia infrastrukturę chmurową.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Arabia Saudyjska promuje aplikację kontrolującą kobiety

Saudyjscy politycy zachęcają obywateli do używania dostępnej w Apple Store i Google Play aplikacji, ...

W kultowej grze zaroi się od gwiazd kina akcji

John Rambo stanie u boku pułkownika Jamesa Braddocka z filmu „Zaginiony w akcji” i ...

Elektroniczne etykiety pozbawią pracy kasjerów

O technologii RFID mówi się od lat, ale dopiero teraz zaczyna szturmem podbijać nasz ...

200 proc. zysku w pół roku. To jednak ryzykowna inwestycja

Kurs bitcoina przekroczył 11,2 tys. dol. i jest na najwyższym poziomie od marca 2018 ...

Branża IT nabiera dynamiki

Cyfrowa transformacja, rosnące znaczenie rozwiązań mobilnych i coraz powszechniejsza chmura to woda na młyn ...

Asseco zabiera głos. Pracuje nad nową usługą bankową

Rzeszowska spółka finiszuje z pracami nad produktem, który umożliwia obsługę głosową bankowości internetowej, a ...