Powstaje bioniczne oko. Widzi lepiej niż naturalne

Adobe Stock

Naukowcy opracowali projekt sztucznego oka, które nie tylko da użytkownikowi możliwość widzenia, gdy ten stracił tę zdolność, ale też poprawi ludzkie osiągi, pozwalając widzieć w ciemnościach.

Projekt bionicznego oka opisał magazyn „Nature”. Za wynalazkiem stoją badacze z Uniwersytetu Nauk i Technologii w Hongkongu. Zhiyong Fan, jeden z naukowców pracujących nad okiem, przekonuje, że dzięki temu rozwiązaniu w przyszłości ludzie będą w stanie zyskać świetną protezę wzroku.

CZYTAJ TAKŻE: Ogromna nadzieja dla niewidomych: implant pozwoli im odzyskać wzrok

Projekt z zakresu tzw. robotyki humanoidalnej to w praktyce trójwymiarowa sztuczna siatkówka z bardzo gęstym zestawem niezwykle wrażliwych na światło nanodrutów. Zakrzywiona membrana została wyposażona w mikroczujniki wykonane z nowatorskiego materiału – perowskitów (światłoczuła struktura stosowana w ogniwach słonecznych). Przewody naśladujące korę wzrokową mózgu przekazują informacje wizualne zebrane przez czujniki.

Naukowcy twierdzą, iż bioniczne oko nie tylko da możliwość widzenia w nocy, ale także skróci czas reakcji na zmianę oświetlenia i umożliwi dostosowanie się do zmieniających się warunków otoczenia w zaledwie ułamku sekundy. Co więcej, bioniczne oko pozwoli dostrzegać mniejsze obiekty niż to naturalne ze zdecydowanie dalszej odległości. Wszystko za sprawą wysoce zaawansowanej technologii. Świadczyć o tym może fakt, że każdy centymetr kwadratowy sztucznej siatkówki jest w stanie pomieścić ok. 460 mln nanoczujników.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfon pomoże niedowidzącym

Eksperci cytowani przez magazyn „Scientific American” spodziewają się, że na praktyczne zastosowania bionicznych siatkówek trzeba poczekać do dziesięciu lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Piotr Dubno: Trendy technologiczne coraz mocniej wpływają na tradycyjną telewizję

Rozwój technologii, rozwiązań mobilnych oraz coraz lepszego i łatwiejszego dostępu do internetu wszechrzeczy zmienia ...

„100 innowacji stulecia”. Znad Wisły w kosmos

Polacy dostarczają podzespoły do satelitów i tworzą własne urządzenia. Oprócz innowacji o charakterze przemysłowo-produkcyjnym ...

Bartłomiej Drozd: Czeka nas wysyp cyberoszustw

Dziś chronimy się przed wirusem i nie zwracamy uwagi na bezpieczeństwo w sieci. To ...

Australia przeżywa właśnie atak cybernetyczny „innego państwa”

Australia od miesięcy jest obiektem ataków hakerskich. „To działający na poziomie państwa nowoczesny czynnik” ...

Paweł Rożyński: Europa postawiła się USA

Londyn i Bruksela dały Waszyngtonowi prztyczka w nos, decydując, że nie wykluczą chińskiego Huawei ...

Uniwersytet w Chmurze

Szkolnictwo wyższe nigdy już nie będzie takie samo. Jak nowe technologie wpłyną na obraz ...