Powstaje bioniczne oko. Widzi lepiej niż naturalne

Adobe Stock

Naukowcy opracowali projekt sztucznego oka, które nie tylko da użytkownikowi możliwość widzenia, gdy ten stracił tę zdolność, ale też poprawi ludzkie osiągi, pozwalając widzieć w ciemnościach.

Projekt bionicznego oka opisał magazyn „Nature”. Za wynalazkiem stoją badacze z Uniwersytetu Nauk i Technologii w Hongkongu. Zhiyong Fan, jeden z naukowców pracujących nad okiem, przekonuje, że dzięki temu rozwiązaniu w przyszłości ludzie będą w stanie zyskać świetną protezę wzroku.

CZYTAJ TAKŻE: Ogromna nadzieja dla niewidomych: implant pozwoli im odzyskać wzrok

Projekt z zakresu tzw. robotyki humanoidalnej to w praktyce trójwymiarowa sztuczna siatkówka z bardzo gęstym zestawem niezwykle wrażliwych na światło nanodrutów. Zakrzywiona membrana została wyposażona w mikroczujniki wykonane z nowatorskiego materiału – perowskitów (światłoczuła struktura stosowana w ogniwach słonecznych). Przewody naśladujące korę wzrokową mózgu przekazują informacje wizualne zebrane przez czujniki.

Naukowcy twierdzą, iż bioniczne oko nie tylko da możliwość widzenia w nocy, ale także skróci czas reakcji na zmianę oświetlenia i umożliwi dostosowanie się do zmieniających się warunków otoczenia w zaledwie ułamku sekundy. Co więcej, bioniczne oko pozwoli dostrzegać mniejsze obiekty niż to naturalne ze zdecydowanie dalszej odległości. Wszystko za sprawą wysoce zaawansowanej technologii. Świadczyć o tym może fakt, że każdy centymetr kwadratowy sztucznej siatkówki jest w stanie pomieścić ok. 460 mln nanoczujników.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfon pomoże niedowidzącym

Eksperci cytowani przez magazyn „Scientific American” spodziewają się, że na praktyczne zastosowania bionicznych siatkówek trzeba poczekać do dziesięciu lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Airbnb otrząsnął się z koronawirusa. Ogromna wycena przed debiutem

Największy serwis specjalizujący się w wynajmie krótkoterminowym mieszkań i domów zapowiedział, że w swojej ...

Roboty mają urodziny. 100 lat sztuki Karola Čapka

Dokładnie 100 lat temu na deskach Teatru Narodowego w czeskiej Pradze wystawiono spektakl „R.U.R.”. ...

Chińczycy znaleźli sposób na zaginione zwierzęta. Odnajdą je po nosie

Chiński startup Megvii stworzył aplikację, która dzięki wykorzystaniu technologii rozpoznawania twarzy będzie identyfikowała zaginione ...

Cisco Webex ma rekordową liczbę użytkowników

Platforma Cisco Webex zanotowała w marcu 324 mln użytkowników. W Europie zainteresowanie jej usługami ...

Airbnb ugięło się. Rozjaśni swoje ceny

Wspólne działanie Komisji Europejskiej i krajowych urzędów ochrony konsumenta zmusiło amerykańską platformę rezerwacyjną Airbnb ...

Firmy szukają wsparcia ekspertów od chmury

Usługi w chmurze należą do najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów polskiego rynku IT – ...