Arabowie lecą na Marsa. Cel: kolonizacja

AFP

Pierwsza misja kosmiczna, za którą stoi kraj arabski, właśnie wystartowała. Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały na Marsa sondę, która ma zbadać temperaturę atmosfery. To element większego i niezwykle ambitnego planu kolonizacji Czerwonej Planety. ZEA na realizację tego projektu dają sobie czas do 2117 r.

Czytaj także: Elon Musk zbuduje nowe państwo i naród. Na Marsie

Misja Nadzieja (z ang. Hope), czyli wystrzelenie sondy Hope Probe, zaczęła się w Japonii. To właśnie z Centrum Kosmicznego Tanegashima wystartowała rakieta Mitsubishi H-2A, która wyniosła poza Ziemię owego satelitę. Minister nauki ZEA Sarah Al Amiri o pierwszym arabskim programie kosmicznym, wartym 200 mln dol., mówi wprost: To przyszłość Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Sonda orbitę Marsa osiągnie w lutym 2021 r., w 50. rocznicy zjednoczenia emiratów. Obiekt nie wyląduje jednak na planecie, ale będzie ją okrążać przez cały rok marsjański, czyli 687 dni. Szczegółowo będzie badać temperaturę i warunki pogodowe. Te dane posłużą do przyszłych załogowych misji na Czerwoną Planetę. Władze ZEA liczą, że kolonizacja Marsa będzie realna za niecałe 100 lat.

Wystrzelenie japońskiej rakiety z arabską sondą to tylko jeden z trzech programów marsjańskich, które właśnie są realizowane. W tym miesiącu, gdy Ziemia znajduje się szczególnie blisko Marsa, z okazji skorzystać chcą również Chińczycy. Chodzi o misję Tianwen-1, polegająca na umieszczeniu na planecie lądownika i łazika. Pojazdy pozwolą wykonać szereg badań geologicznych, a także analiz pola magnetycznego. Start misji zaplanowano na 23 lipca. Tydzień później wystartuje rakieta z łazikiem Perseverence, który również w lutym przyszłego roku wyląduje na Czerwonej Planecie. To amerykańsko-europejskie przedsięwzięcie ma na celu zebranie próbek skał.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trump zabija przeciwników. YouTube odmawia usunięcia fejkowego filmu

Serwis z filmami odmówił usunięcia wideo, na którym prezydent Donald Trump masakruje przeciwników politycznych ...

Tajemniczy startup Elona Muska chce streamować muzykę do mózgu

Neuralink, innowacyjna spółka należąca do imperium Elona Muska, już 28 sierpnia ma ujawnić nad ...

Nowości od Apple. Dlaczego znów nie dla Polaków?

Na corocznej konferencji WWDC koncern z Cupertino pokazał wiele nowych rozwiązań, z których w ...

Wiceprezes Huawei pozostanie w areszcie do poniedziałku

Meng Wanzhou pozostanie w kanadyjskim areszcie do poniedziałku, wtedy to sąd zdecyduje czy zostanie ...

Restauracje wracają, także do internetu. Rekordy Uber Eats w Polsce

UberEats zanotował wzrost liczby dostępnych w swojej ofercie restauracji aż o 188 proc. Uber ...