AFP

Pierwsza misja kosmiczna, za którą stoi kraj arabski, właśnie wystartowała. Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały na Marsa sondę, która ma zbadać temperaturę atmosfery. To element większego i niezwykle ambitnego planu kolonizacji Czerwonej Planety. ZEA na realizację tego projektu dają sobie czas do 2117 r.

Czytaj także: Elon Musk zbuduje nowe państwo i naród. Na Marsie

Misja Nadzieja (z ang. Hope), czyli wystrzelenie sondy Hope Probe, zaczęła się w Japonii. To właśnie z Centrum Kosmicznego Tanegashima wystartowała rakieta Mitsubishi H-2A, która wyniosła poza Ziemię owego satelitę. Minister nauki ZEA Sarah Al Amiri o pierwszym arabskim programie kosmicznym, wartym 200 mln dol., mówi wprost: To przyszłość Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Sonda orbitę Marsa osiągnie w lutym 2021 r., w 50. rocznicy zjednoczenia emiratów. Obiekt nie wyląduje jednak na planecie, ale będzie ją okrążać przez cały rok marsjański, czyli 687 dni. Szczegółowo będzie badać temperaturę i warunki pogodowe. Te dane posłużą do przyszłych załogowych misji na Czerwoną Planetę. Władze ZEA liczą, że kolonizacja Marsa będzie realna za niecałe 100 lat.

Wystrzelenie japońskiej rakiety z arabską sondą to tylko jeden z trzech programów marsjańskich, które właśnie są realizowane. W tym miesiącu, gdy Ziemia znajduje się szczególnie blisko Marsa, z okazji skorzystać chcą również Chińczycy. Chodzi o misję Tianwen-1, polegająca na umieszczeniu na planecie lądownika i łazika. Pojazdy pozwolą wykonać szereg badań geologicznych, a także analiz pola magnetycznego. Start misji zaplanowano na 23 lipca. Tydzień później wystartuje rakieta z łazikiem Perseverence, który również w lutym przyszłego roku wyląduje na Czerwonej Planecie. To amerykańsko-europejskie przedsięwzięcie ma na celu zebranie próbek skał.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska potrzebuje 200 tys. specjalistów od sztucznej inteligencji

W ciągu pięciu laty, do 2025 r. liczba miejsc pracy dla specjalistów od sztucznej ...

Chiński miliarder obniżył pensję. Zabiła go trucizna w herbacie

39-letni Lin Qi miliarder i założyciel firmy gamingowej Yoozoo został otruty. Tak przynajmniej twierdzi ...

Będzie smartfon z tytanu, ale cena kosmiczna

Mi Mix Alpha to chyba jeden z najbardziej zachwycających smartfonów, a właściwie urządzeń koncepcyjnych, ...

Jadwiga Emilewicz: Być innowatorem musi się opłacać

Jako kraj dokonaliśmy olbrzymiego „zasiewu”, postawiliśmy na rozwój prac badawczo-rozwojowych, bo na tym pierwszym ...

Nowa gra 11 bit studios zbiera świetne recenzje

W piątek wieczorem ruszyła sprzedaż „Children of Morta” i już jest na siódmym miejscu ...

Z aplikacji dla swingersów wyciekły ich dane

Aplikacja dla swingersów 3Fun reklamowała się, jako bezpieczna i pewna. I taka była do ...