Naukowcy opracowali zestaw do samodzielnego „hodowania” mięsa na bazie naszych własnych, a więc ludzkich komórek.
Takie mini laboratorium można prowadzić w domowych warunkach, a do jego zasilenia wystarcza ludzka krew – pisze „Daily Mail”. I zaznacza, że – zdaniem twórców zestawu „zrób to sam” do hodowania mięsa – konsumowanie tak wyprodukowanych komórek nie jest kanibalizmem.
CZYTAJ TAKŻE: Sztuczne mięso? Producenci napotkali zaskakujący problem
Brzmi to upiornie. Na razie jednak zestaw o nazwie Ouroboros nie trafi do sprzedaży, a opracowano go z myślą o budzeniu kontrowersji i krytyce hodowli mięsa zwierzęcego w laboratoriach. To nie jest tak przyjazne dla zwierząt, jak można by się spodziewać. Mięso hodowane w laboratorium opiera się bowiem na płodowej surowicy bydlęcej, na bazie której hoduje się komórki („wytwarza” się ją z krwi płodu cielęcego po uboju ciężarnych krów).
Ouroboros Steak grow-your-own human meat kit is „technically” not cannibalism https://t.co/tzggfIgqZo via @dezeen
— ourochef (@ourochef) November 16, 2020
Twórcy Ouroboros pokazali, że stworzenie mini steków z ludzkiego mięsa jest możliwe. Za swoje „dzieło” niedawno zostali nominowani do nagrody „designu roku” przez londyńskie Muzeum Designu.
– Ludzie myślą, że jedzenie siebie jest kanibalizmem, a technicznie rzecz biorąc, tak nie jest – komentuje Grace Knight, jedna z autorek kontrowersyjnego przedsięwzięcia. Stoją za nim również naukowiec Andrew Pelling i artysta Orkan Telhan. Koncept powstał w zeszłym roku na wystawę w Philadelphia Museum of Art.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.