Japonia szybko wymiera. Zaskakujący pomysł na zwiększenie dzietności

Bloomberg

Powstaje aplikacja do łączenia par oparta na sztucznej inteligencji. Ma to pomóc w zwiększeniu rekordowo niskiego przyrostu naturalnego w Japonii.

Władze postanowiły przy pomocy sztucznej inteligencji rozwiązać problem bardzo niskiego przyrostu naturalnego. W zeszłym roku liczba dzieci urodzonych w w tym kraju spadła poniżej 865 tysięcy – to rekordowo niski poziom.

Dlatego też od przyszłego roku władze będą dofinansowywać samorządy już prowadzące lub rozpoczynające projekty wykorzystujące AI do łączenia w pary ludzi – informuje BBC.

CZYTAJ TAKŻE: Sztuczna inteligencja rozszyfruje nieznane dziś języki

Ten szybko starzejący się naród od dawna szuka sposobów na poprawę jednego z najniższych współczynników dzietności na świecie.

W 2021 roku władze Japonii chcą przeznaczyć ponad 2 mld jenów (około 70 mln złotych) na wsparcie rozwoju systemów sztucznej inteligencji, które pozwolą na przeprowadzenie bardziej zaawansowanej analizy danych z formularzy matrymonialnych, tak by połączyć w parę dwie idealnie pasujące do siebie osoby.

Chronić populację

Teraz lokalne systemy opierają się na najprostszych aplikacjach, które biorą pod uwagę tylko takie kategorie jak wiek czy dochód, ale dzięki rządowemu wsparciu będzie je można rozbudować i wyposażyć w AI tak, by w poszukiwaniach brały pod uwagę także inne kategorie – takie jak hobby czy wyznawane wartości. Wszystko po to, by pomóc młodym Japończykom znaleźć miłość, zawrzeć małżeństwo i mieć dzieci.

System sztucznej inteligencji będzie przetwarzał komputerowe dane z dostarczonych formularzy. Wykorzystanie AI znacznie skróci cały proces i zmniejszy ryzyko popełnienia błędów.

Naukowcy przewidują, że populacja Japonii spadnie do około 53 mln do końca tego stulecia. Jeszcze w 2017 roku liczba ludności w tym kraju wynosiła 128 mln. Dla japońskiej gospodarki oznacza to dramatyczny spadek liczby pracowników i konieczność poszukiwania ich poza granicami kraju. Władze w Tokio coraz częściej zgadzają się na „import” zagranicznych pracowników, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było rzadkością i raczej wyjątkiem niż regułą.

Rząd nie wspiera

Nie wszyscy są jednak zdania, że AI pomoże młodym Japończykom w znalezieniu współmałżonka. Według antropolożki Sachiko Horiguchi z międzynarodowego Temple University powiedział BBC, że są lepsze sposoby na zachęcenie młodych ludzi do założenia rodziny, na przykład tanie kredyty. Według niej im mniej młodzi zarabiają, tym mniej mają ochotę na romantyczne relacje i zakładanie rodziny. Tu nie chodzi o kiepskie biura matrymonialne, ale niechęć Japończyków do tworzenia związków i rodzin.

CZYTAJ TAKŻE: W wyścigu superkomputerów Japończycy znów na szczycie

Analitycy od lat wskazują na brak rządowego wsparcia dla młodych, pracujących matek i młodych małżeństw jako na prawdziwy powód gwałtownie spadającej dzietności. W tradycyjnym japońskim społeczeństwie pracujące kobiety praktycznie nie mają wsparcia mężów i rodzin, muszą nie tylko pracować, ale także wychowywać dzieci i zajmować się innymi obowiązkami domowymi.

Zmiany społeczne w Japonii są powolne i równouprawnienie małżeńskie jest wciąż rzadkością. Zdaniem socjologów to jest ta dziedzina życia, nad której zmianą powinny popracować japońskie władze.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sztuczna inteligencja pomoże tworzyć gry

Tworząca gry firma SimFabric poinformowała o swoim debiucie na NewConnect, który planuje  na przełomie ...

Są już smartfony, są telewizory, Samsung wziął się za… gaśnice

Spółka należąca do koncernu Samsung wprowadziła na rynek niezwykłą wazę, która może też w ...

Ojciec chrzestny Doliny Krzemowej. On rozdaje karty

Na nowojorskiej giełdzie zadebiutowała tajemnicza spółka Petera Thiela, amerykańskiego miliardera niemieckiego pochodzenia. Ten były ...

Biały Dom chce przekopać Księżyc. Rywale nie próżnują

Amerykańskie władze przygotowują międzynarodowe porozumienie o wydobyciu surowców na Księżycu. Do jego podpisania zapraszają ...

Impact`19. W międzynarodowym ekosystemie innowacji

W dniach 21-22 maja Kraków stanie się najważniejszym punktem na gospodarczej mapie Europy Środkowo-Wschodniej. ...

Japończycy znaleźli sposób na relaks w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa zmusiła właścicieli słynnych japońskich kurortów zbudowanych na gorących źródłach do zamknięcia hoteli, ...