Drony sprowadzą deszcz. To ratunek dla kraju

Shutterstock

Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczną testowanie rozbijających chmury dronów, aby zwiększyć ilość opadów.

Drony będą wlatywały w chmury i wyzwalały wyładowanie elektryczne, aby zmusić je do wywołania deszczu. Testy mają się rozpocząć niebawem. ZEA od lat już stosuje technologie prowokowania deszczu, m.in. metodę zasiewania chmur, która polega na rozpyleniu substancji służących jako jądra kondensacji lub zarodki krystalizacji, które powodują zmiany w procesach mikrofizycznych wewnątrz chmury i wymuszają opady deszczu.

CZYTAJ TAKŻE: Ten polski dron może patrolować bez końca i nie ucieknie

Jednak przy średnich opadach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na poziomie zaledwie 100 mm rocznie, kraj ten potrzebuje bardziej skutecznej metody wywoływania deszczu. Dlatego też władze przeznaczyły już 15 mln dolarów na dziewięć różnych projektów rozwijających technologie związane z deszczem.

Naukowcy z Uniwersytetu w Reading pracują nad jednym z nich, tym, który wydaje się najbardziej obiecujący i zaawansowany – informuje BBC.

– Projekt ma na celu zmianę równowagi ładunku elektrycznego w kropelkach chmur – wyjaśnił prof. Maarten Ambaum, który pracuje nad projektem.

– Poziom wód gruntowych drastycznie spada w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a celem tego projektu jest próba przywrócenia równowagi za pomocą większych opadów – powiedział BBC.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec z „potworami”. Dron, który zabija ze skutecznością 98 proc.

Nad ZEA jest mnóstwo chmur z których jednak pada niewiele deszczu. Naukowcy chcą je więc zmusić za pomocą dronów i wyładowań elektrycznych do produkcji opadów. Wyładowania mają pobudzić kropelki wody do zbijania się w większe cząsteczki, które będą spadać na ziemię w postaci deszczu.

Niewielkie drony będą wlatywać w chmury na małych wysokościach emitując wyładowania elektryczne i prowokując kropelki wody do zbijania się w większe cząsteczki i krople. Naukowcy pracują jednak nad większymi urządzeniami, które będą w stanie wlatywać w wyższe parte chmur. Liczą, że to pozwoli na spowodowanie większej ilości deszczu, który bardzo jest potrzebny mieszkańcom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sztuczna inteligencja leczy lepiej. Ale pacjenci się jej boją

Choć AI jest już często lepsza od lekarzy, pacjenci wciąż uważają, że ich problemy ...

Google ukarane we Francji za nadużywanie pozycji rynkowej

Francuski urząd ds. ochrony konkurencji nałożył na Google karę w wysokości 150 mln euro ...

Polski producent gier wart 35 mld zł. Bliski pozycji numer 1 w Europie

CD Projekt idzie jak burza. Jego kurs kolejny dzień z rzędu ustanawia nowe rekordy. ...

Ratownicy medyczni będą latać jak Iron Man

Na wyposażenie brytyjskich ratowników mogą trafić plecaki rakietowe – tzw. jet pack przeszedł właśnie ...

SoftBank sprzeda akcje za 23 miliardy dolarów

Japoński gigant technologiczny SoftBank Group z oferty pierwotnej (IPO) swojej spółki telekomunikacyjnej pozyska 2,65 ...

Szkolne „zrób to sam”. Darmowa platforma do zdalnej nauki

Nasz system daje możliwość zdalnego i twórczego nauczania przy wykorzystaniu wszystkiego, co niesie internet ...