Korporacja Roskosmos planuje podpisanie umowy z prywatną firmą MTKS o współpracy przy budowie transportowego statku kosmicznego wielorazowego użytku – dowiedziała się gazeta RBK. Statek wynoszony będzie na orbitę przez rakietę nośną i będzie mógł dostarczać do 2 ton ładunków, a wracać na Ziemię z jedną toną obciążenia. Lądowanie odbywać się ma wysuwanej tarczy amortyzującej, która uruchomi się na wysokości 100 m nad ziemią.

CZYTAJ TAKŻE: Emocjonalni miliarderzy w kosmicznym wyścigu: Elon Musk i Jeff Bezos

Główne zadanie Argo to zaopatrzenie międzynarodowej stacji kosmicznej. Statek ma być gotowy w 2024 r, co potwierdził beneficjent MTKS Siergiej Sopow (z sowiecką branżą kosmiczną związany od lat 80.): – Dzięki temu statkowi spadną koszty transportu ładunków na stację, a w efekcie końcowym koszt całego programu kosmicznego – powiedział.

MTKS został zarejestrowanym w maju tego roku z niewielkim jak na branżę kapitałem 400 tys. rubli. W ciągu dekady firma spodziewa się zarobić na nowym statku 0,5 mld dol. Koszt własny jednego cyklu – start i lądowanie to 9,85 mln dol., wynika z dokumentów projektu. Ma zostać sfinansowany z prywatnych pieniędzy.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk proponuje tanią przeprowadzkę na Marsa

Pracami nad Argo kieruje Nikołaj Briuchanow były top-menadżer S7 Space. Argo będzie mógł przebywać razem ze stacją do 300 dni. Dragon Muska – do 700 dni. Wiele charakterystyk technicznych obu statków jest zbliżonych. Koszt lotu oceniony na 10 mln dol. wydaje się ekspertom zbyt optymistyczny. Lot Dragona to 40 mln dol., a statku Progress – 20 mln dol.

Jednak główną konkurencją dla Argo są rosyjskie rozwiązania – Progress-MS czy projektowany nowy Sojuz MS.

CZYTAJ TAKŻE: Chińskie firmy prywatne chcą podbić kosmos

Firma SpaceX zaprezentowała w niedzielę nowy statek kosmiczny, który został zaprojektowany do przeniesienia załogi na Marsa. Elon Musk zapewnił, że statek wejdzie na orbitę w ciągu sześciu najbliższych miesięcy.
Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ
– Myślę, że powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby stać się gatunkiem wieloplanetarnym. Powinniśmy zrobić to teraz – dodał.