Korporacja Roskosmos planuje podpisanie umowy z prywatną firmą MTKS o współpracy przy budowie transportowego statku kosmicznego wielorazowego użytku – dowiedziała się gazeta RBK. Statek wynoszony będzie na orbitę przez rakietę nośną i będzie mógł dostarczać do 2 ton ładunków, a wracać na Ziemię z jedną toną obciążenia. Lądowanie odbywać się ma wysuwanej tarczy amortyzującej, która uruchomi się na wysokości 100 m nad ziemią.
CZYTAJ TAKŻE: Emocjonalni miliarderzy w kosmicznym wyścigu: Elon Musk i Jeff Bezos
Główne zadanie Argo to zaopatrzenie międzynarodowej stacji kosmicznej. Statek ma być gotowy w 2024 r, co potwierdził beneficjent MTKS Siergiej Sopow (z sowiecką branżą kosmiczną związany od lat 80.): – Dzięki temu statkowi spadną koszty transportu ładunków na stację, a w efekcie końcowym koszt całego programu kosmicznego – powiedział.
MTKS został zarejestrowanym w maju tego roku z niewielkim jak na branżę kapitałem 400 tys. rubli. W ciągu dekady firma spodziewa się zarobić na nowym statku 0,5 mld dol. Koszt własny jednego cyklu – start i lądowanie to 9,85 mln dol., wynika z dokumentów projektu. Ma zostać sfinansowany z prywatnych pieniędzy.
CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk proponuje tanią przeprowadzkę na Marsa