Technologia chmurowa i AI (sztuczna inteligencja) oraz analityka danych mogą wyręczyć lekarzy w odpowiedniej kwalifikacji pacjentów do terapii resynchronizującej CRT, często stosowanej u pacjentów z niewydolnością serca. Dzięki temu wzrosną szanse na zwiększenie liczby osób, u których terapia ta będzie przynosiła oczekiwane efekty. Nad takim rozwiązaniem pracuje właśnie polska spółka Cardiomatics.
Trenowanie AI
Krakowski startup stworzył nowoczesne oprogramowanie służące do automatycznej analizy i interpretacji sygnału EKG. Standardowo analizę badania Holter EKG medycy wykonują manualnie, co bywa czasochłonne. Cardiomatics znacznie skraca ten czas, umożliwiając załadowanie zapisu badania EKG do aplikacji oraz przeprowadzenie szczegółowej analizy i interpretacji danych przez algorytm. Finalnie lekarz otrzymuje dokładny raport z badania, na którym może oprzeć swoją diagnozę.
CZYTAJ TAKŻE: Polska opaska na chorobę wieńcową. Wynalazek w cieniu polityki
Cardiomatics jest obecnie wykorzystywany w codziennej pracy przez wielu lekarzy głównie w krajach Europy Zachodniej. Inteligentne narzędzie AI zyskało zaufanie również Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM w Warszawie, który wykorzystuje Cardiomatics w badaniach dotyczących chorób układu krążenia.
– W projekcie, który opracowujemy razem z Cardiomatics, zastosowany zostanie algorytm sztucznej inteligencji do automatycznej oceny zapisu EKG, w celu oceny skuteczności terapii CRT u konkretnego pacjenta – mówi prof. Marcin Grabowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM.