Tzw. technologia „niewidzialnej dziurki do klucza” oparta została o przezroczyste, drukowane folie elektroniczne. Takie rozwiązanie pozwala użytkownikom ukryć klawiaturę z hasłem poza zasięgiem wzroku.

Evgeniia Gilshtein, naukowiec stojąca za tym projektem, wskazuje, że taki pinpad można nakleić na powierzchnię drzwi, czy nawet zawiasach. W efekcie tylko użytkownik będzie znał nie tylko kombinację szyfru, ale i położenie czytnika, na którym należy go wpisać. Korzystanie z tego rozwiązania w praktyce wygląda jakby otwierająca zamek osoba dotykała dowolnych elementów drzwi (klamki, śrub, zawiasów) w określonej kolejności.

CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy odtworzyli klucz na bazie dźwięku. Włamywacze zacierają ręce

Jak podaje EMPA, „przyciski” są drukowane na przezroczystej folii polimerowej mającej cechy przewodnika. To w niej zaszyte są obwody elektroniczne i czujniki. Folia jest na tyle przezroczysta, że można nakleić ją wokół klamki i na tyle transparentna, iż nawet przyklejona na szybę pozostaje niewidoczna. Naukowcy są przekonani, że technologia ta – z uwagi na dość prosty i stosunkowo tani proces druku – może stać się powszechna.