Polskie firmy pracują nad lekami na Covid-19. Kto się liczy

Szczepionki i leki na Covid-19 to dziś najbardziej deficytowy produkt. Do walki z pandemią aktywnie włączyły się również przedsiębiorstwa znad Wisły.

Publikacja: 12.04.2021 16:00

Polskie firmy pracują nad lekami na Covid-19. Kto się liczy

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Statystyki dotyczące liczby zachorowań i zgonów na Covid-19 nieubłaganie rosną. Na szczęście sektor biotechnologiczny dysponuje coraz lepszym orężem w tej walce.

Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson – to tylko przykłady firm, które już wyprodukowały szczepionkę na Covid-19. W grze są też producenci z Chin i Rosji oraz kolejne firmy z Zachodu, jak CureVac czy Novavax.

Elementy szczepionki z Polski

I tu pojawia się ciekawy, polski akcent. W łańcuch produkcyjny szczepionki amerykańskiego koncernu Novavax włączył się Mabion.

– Po podpisaniu umowy na transfer technologii i wykonanie serii technicznych od razu rozpoczęliśmy transfer technologii. Po zakończeniu tego procesu powinniśmy wejść w fazę produkcji komercyjnej – mówi „Rzeczpospolitej” Adam Pietruszkiewicz z zarządu Mabionu. Umowa komercyjna nie jest jeszcze podpisana, ale polska firma nie zaczyna od zera. Ma wstępnie ustalone warunki finansowe, a obie strony wyrażają chęć podpisania umowy komercyjnej.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook bierze się za kłamstwa o szczepionkach na Covid-19

– Warto jednak podkreślić, że nie mamy wpływu na wiele czynników, które finalnie wpływają na produkcję komercyjną Novavaxu. Mam tu na myśli chociażby zezwolenia regulacyjne oraz łańcuch dostaw materiałów niezbędnych do produkcji – podkreśla Pietruszkiewicz. Przy czym przypomina, że Novavax ma obecnie 1,4 mld dawek zamówionych, które musi jak najszybciej wyprodukować i dostarczyć do poszczególnych krajów. Mabion deklaruje, że transfer technologii i przygotowania do wykonania serii technicznej idą zgodnie z planem.

– Mamy wsparcie naszego amerykańskiego partnera poprzez ciągłą komunikację z jego zespołem technicznym oraz obecność w naszej fabryce w Konstantynowie Łódzkim jednego z ich technologów, który jest odpowiedzialny właśnie za wdrażanie nowych partnerów takich jak Mabion do struktur łańcuchu dostaw w Novavaksie – informuje Pietruszkiewicz. Obecnie Mabion pracuje dwutorowo: z jednej strony „doposaża” istniejącą linię produkcyjną w kilka niezbędnych urządzeń, które zostały już zamówione i są finansowane przez Novavaxa. Z drugiej chce mocno zwiększyć obecne moce m.in. poprzez zakup kolejnych dwóch tzw. bioreaktorów, aby zwiększyć produktywność zakładu.

CZYTAJ TAKŻE: Teorie o szczepionkach na koronawirusa coraz bardziej szalone

– Walczymy o to, aby ta druga linia pojawiła się jak najszybciej i tu mamy wsparcie Polskiego Funduszu Rozwoju w postaci kapitału, który został zainwestowany przy ostatniej emisji akcji oraz dodatkowego kredytu inwestycyjnego. Koszt podwojenia mocy produkcyjnej to 35–40 mln zł – podsumowuje przedstawiciel Mabionu.

W poszukiwaniu leku

Szczepionki są kluczem do wygaszenia pandemii, ale bardzo ważne są również leki, które pomagają wygrać walkę z Covid-19 osobom już zakażonym. Tu też mamy polskie akcenty. Przykładem jest lek produkowany przez Biomed-Lublin. Bazuje na osoczu ozdrowieńców. Latem zeszłego roku polska firma wyprodukowała pierwszą partię, a kilka tygodni temu złożyła wniosek do Agencji Badań Medycznych o ustalenie warunków wykorzystania wyników niekomercyjnego badania klinicznego leku. Niebawem powinniśmy poznać wstępną ocenę jego skuteczności. Jeśli wyniki będą pozytywne, wówczas Biomed wystąpi o wprowadzenie leku w specjalnej, szybszej procedurze dopuszczenia do stosowania u chorych na Covid-19.

Głośno jest również o innym leku, który jest obecny na rynku już od kilkudziesięciu lat. Odkąd wybuchła pandemia, pojawiają się doniesienia, że lek ten może pomagać w walce z Covid-19. Chodzi o amantadynę. Kwestia jej skuteczności w leczeniu Covid-19 budzi duże kontrowersje i wątpliwości. Czas pokaże, co wykaże procedura badawcza, która niedawno ruszyła.

Pandemia koronawirusa stała się katalizatorem rozwoju branży biotechnologicznej

– Potwierdzam, że zakończyliśmy decyzją pozytywną postępowanie dotyczące wniosku o rozpoczęcie badania klinicznego z amantadyną złożonego przez sponsora z Katowic. Potwierdzam również, że zakończyliśmy decyzją pozytywną postępowanie dotyczące wniosku o rozpoczęcie badania klinicznego z amantadyną złożonego przez sponsora z Lublina – poinformował nas Jarosław Buczek, rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Sektor rośnie w siłę

Pandemia koronawirusa stała się katalizatorem rozwoju branży biotechnologicznej. Nagle głośno zrobiło się o takich firmach jak wspomniany już Mabion czy Biomed. Ciekawych biotechnologicznych spółek w Polsce jest dużo więcej i część z nich również bierze udział w walce z pandemią. Przykładem jest Celon Pharma, która prowadzi trzy projekty lekowe w zakresie Covid-19. Jeden z nich w przyszłym roku może wejść w fazę badań klinicznych.

CZYTAJ TAKŻE: AI wskazała istniejące już leki mogące zwalczać Covid-19

Narastającym problemem jest nie tylko samo zakażenie Covid-19, ale też powikłania. Ich spektrum jest niepokojąco szerokie. Dotyczą układu oddechowego, nerwowego czy krążenia. Dużym problemem jest zwłóknienie płuc. Nad lekami w tym obszarze pracuje polska firma OncoArendi Therapeutics. Ta sama, która w zeszłym roku podpisała umowę z globalnym koncernem Galapagos o wartości 322 mln euro. To największy kontrakt w historii polskiej biotechnologii.

Statystyki dotyczące liczby zachorowań i zgonów na Covid-19 nieubłaganie rosną. Na szczęście sektor biotechnologiczny dysponuje coraz lepszym orężem w tej walce.

Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson – to tylko przykłady firm, które już wyprodukowały szczepionkę na Covid-19. W grze są też producenci z Chin i Rosji oraz kolejne firmy z Zachodu, jak CureVac czy Novavax.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Design thinking usprawnia wdrożenie sztucznej inteligencji
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Technologie
Amerykański samolot może latać bez końca. Tak wygląda przyszłość lotnictwa?
Technologie
Armia testuje broń przyszłości. Robopsy umieją coraz więcej, teraz zestrzelą drony
Technologie
Kryzys w IDEAS NCBR zażegnany, będzie nowy projekt. Rząd przyznaje się do błędu?
Technologie
Test na starość? Powstała prosta metoda badania tempa starzenia i ryzyka śmierci