Pod koniec września w Krakowie odbyła się czwarta edycja konferencji Talk’N’Roll. Poruszane tematy skupiały się na tym, jak rozwijają się poszczególne dziedziny naszego życia – od technologii przez media, aż po język. Wśród 11 prelegentów znaleźli się eksperci zajmujący się między innymi programowaniem, literaturą oraz inżynierią.
Pomysł nowego środka transportu zwanego Hyperloop, czyli kapsuł poruszających się w próżniowym tunelu, zaprezentowany przez Elona Muska w 2012 roku, przywodzi na myśl rozwiązania znane z twórczości SF. Po zaledwie kilku latach pojawiają się jednak pierwsze projekty komercjalizacji tego pomysłu. Jednym z nich jest Euroloop, którego CEO jest Marek Gutt-Mostowy, inżynier z doświadczeniem pracy między innymi w CERN.
Jak wynika z jego prelekcji, jesteśmy u progu rewolucji w transporcie. Co równie ważne, trend ten nie omija Polski, ponieważ Euroloop planuje stworzenie toru testowego w Jaworznie.
Według Kuby Błądka, kolejnego prelegenta, trwający w ostatnich latach „dziki zachód” w świecie kryptowalut zbliża się do końca. Porządek ma tam zaprowadzić Interledger Protocol (ILP), czyli narzędzie do dzielenia dowolnych wartości na pakiety i wysyłania ich przez sieć w tani i efektywny sposób.
Zdaniem prelegenta technologia ta może doprowadzić do eksplozji internetu rzeczy. Przykładem jej zastosowania może być smartfon, który sam zapłaci za łączność z wi-fi. Transakcja odbędzie pomiędzy telefonem a routerem, bez udziału innych podmiotów czy pośredników.
Nie wszystkie wystąpienia dotyczyły jednak bezpośrednio technologii. Literaturoznawca Michał Rusinek rozważał, jak zmienia się język, którym posługujemy się na co dzień, szczególnie w odniesieniu do technologii, która coraz mocniej na nas oddziałuje. W jego opinii proces zapożyczania obcych słów jest całkowicie naturalny, a próby „czyszczenia” języka mogą doprowadzić do jego śmierci.
Organizatorem konferencji Talk’N’Roll są pracownicy firmy technologicznej Sabre Polska. Głównym celem inicjatywy było stworzenie platformy do dyskusji na tematy wykraczające poza nasze codzienne obowiązki. – Ten eksperyment okazał się sukcesem i liczymy na to, że z czasem stanie się rozpoznawalną marką i będziemy docierać do szerokiego grona osób – mówi Michał Winkler, organizator konferencji Talk’N’Roll. ©℗
Materiał powstał we współpracy z firmą Sabre.