Rozmowy na Księżycu: NASA i Nokia zainstalują sieć komórkową

Dostawcy usług telekomunikacyjnych wciąż rozglądają się za nowym rynkiem do podboju. A ten poszerzył się ostatnio o… przestrzeń kosmiczną. Na celowniku na razie znalazł się Księżyc, a do końca tej dekady być może również Mars. Wszystko to za sprawą kontraktu dla Nokii.

Publikacja: 20.10.2020 18:48

Polscy
studenci regularnie wygrywają między-narodowe zawody
łazików marsjańskich

Polscy studenci regularnie wygrywają między-narodowe zawody łazików marsjańskich

Foto: Shutterstock

Fiński producent sprzętu telekomunikacyjnego został wybrany przez amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) do zbudowania pierwszej sieci komunikacji bezprzewodowej na Księżycu. Będzie to sieć 4G mająca zapewnić w przestrzeni kosmicznej niezawodne, wysokiej szybkości transmisje danych przy jednoczesnym ograniczeniu mocy, rozmiaru i kosztów.

CZYTAJ TAKŻE: Starlink nabiera kształtów. Wkrótce internet z kosmosu

Sieć telefonii komórkowej na Księżycu jest częścią planu amerykańskiej agencji kosmicznej, który zakłada powrót ludzi na najbliższego naturalnego satelitę Ziemi. NASA od kilku lat pracuje nad projektem o nazwie Artemis, mającym na celu trwałą eksplorację Księżyca do końca bieżącej dekady. Już w 2024 roku jako pierwsza powinna tam wylądować kobieta, następnie mężczyzna, aby stworzyć podstawy do stałej bazy. To przygotowania do wykonania kolejnego gigantycznego skoku – wysłania astronautów na Marsa.

Komunikacja będzie kluczowym elementem programu Artemis. Pionierskie innowacje Nokia Bell Labs zostaną wykorzystane do zbudowania i uruchomienia pod koniec 2022 r. pierwszego ultrakompaktowego, energooszczędnego, odpornego na warunki kosmiczne, kompleksowego rozwiązania LTE na powierzchni Księżyca. Sieć po dostarczeniu na planetę niezbędnej infrastruktury samoczynnie się skonfiguruje i uruchomi pierwszy system komunikacji LTE w przestrzeni kosmicznej.

Sieć LTE firmy Nokia – prekursor 5G – znajdzie zastosowanie w aplikacjach telematycznych niezbędnych do wydawania poleceń, kontroli, zdalnego sterowania łazikami księżycowymi, nawigacji w czasie rzeczywistym i przesyłania strumieniowego wideo w wysokiej rozdzielczości. Idealnie nadaje się do zapewniania łączności bezprzewodowej dla wszelkich czynności, które muszą wykonywać astronauci. Umożliwi im komunikację głosową i wideo, wymianę danych telemetrycznych i biometrycznych oraz wdrożenie i kontrolowanie obciążenia robotów i czujników.

CZYTAJ TAKŻE: NASA ma ambitny plan. Za 4 lata wyśle pierwszą kobietę na Księżyc

„Budując pierwsze wysokowydajne rozwiązanie sieci bezprzewodowej na Księżycu, Nokia Bell Labs po raz kolejny zatknie flagę pionierskich innowacji wykraczających poza konwencjonalne ograniczenia” – powiedział Marcus Weldon, prezes Nokia Bell Labs, nawiązując tymi słowami do wbicia amerykańskiej flagi na Srebrnym Globie w 1969 r.

NASA zapłaci 370 milionów dolarów kilkunastu firmom za wdrożenie niezbędnych technologii na powierzchni Księżyca – podaje CNN. Te innowacje obejmują między innymi zdalne wytwarzanie energii, zamrażanie kriogeniczne paliw, pozyskiwanie tlenu, robotykę, bezpieczniejsze lądowanie i właśnie sieć 4G. Dla Nokii Bell Labs zarezerwowano 14,1 mln dol.

Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Technologie
Ukraińcy szkolą sztuczną inteligencję filmami z wojny. Wyrastają na potęgę
Technologie
Paliwo przyszłości kryje się pod Ziemią. Przełomowe znalezisko w Europie
Technologie
Pierwsza na świecie kamera AI wykrywa pijanych kierowców. Alkomat nie jest potrzebny?
Technologie
Chiny mają już drony z laserami. Promień tnie metal i zniszczy cały oddział wojska
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10