Reklama
Rozwiń

Inteligentne opony poprowadzą kierowcę. To będzie rewolucja

Nawigacja omijająca drogi o dużym nachyleniu i ostrych zakrętach po wykryciu poważnego zużycia bieżnika lub niewystarczającego ciśnienia w oponach oraz mapy informujące w czasie rzeczywistym o zamarzniętej nawierzchni czy wybojach – to wszystko będzie możliwe dzięki najnowszej technologii: inteligentnemu ogumieniu.

Publikacja: 19.03.2021 07:41

„Smart” opony, zintegrowane
z nawigacją, pokierują auto drogą, której nawierzchnia będzie najlepiej

„Smart” opony, zintegrowane z nawigacją, pokierują auto drogą, której nawierzchnia będzie najlepiej odpowiadać stanowi ogumienia.

Foto: Yokohama

Firmy oponiarskie Yokohama Rubber i Alps Alpine prowadzą zaawansowane prace badawczo-rozwojowe nad potencjałem wprowadzenia rozwiązań polegających na cyfrowym przetwarzaniu danych uzyskanych z czujników opon i zarządzaniu nimi. Te są w stanie mierzyć zużycie bieżnika, warunki panujące na nawierzchni drogi i ciśnienie kół. Teraz czas na opracowanie systemów i aplikacji służących do przekazywania użytkownikom oraz pojazdom autonomicznym danych uzyskanych z ogumienia. To miałby być istotny element rozwoju w motoryzacji standardu CASE (skrót od „connected” – sprzęty połączone online, „autonomous” – autonomiczny, „shared” – współdzielony, i „electric” – elektryczny), który ma zdominować tę gałąź przemysłu i wpisać się także w dynamiczny rozwój technologii IoT (internet rzeczy).

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Technologie
AI i kwanty łamią tajemnice reaktorów jądrowych. Przełom z USA
Technologie
W kosmos poleciał jako pierwszy Polak. Wróciło zainteresowanie Mirosławem Hermaszewskim
Technologie
Google „otwiera” swojego bota. Gemini zyska nowe możliwości?
Technologie
„Gdzie leci Sławosz?” – internet oszalał na punkcie polskiego astronauty. I jego żony
Technologie
AI zmieni zasady gry w reklamie? Polacy mają pomysł
Technologie
Kiedyś zabijała, teraz ma leczyć. „Klątwa Tutenchamona” powstrzyma raka?