Serce i płuca podpięte do smartfona. Nowe narzędzia medycyny

Wszczepiany defibrylator łączący się ze smartfonem pacjenta, respirator kontrolowany przez aplikację i grafenowa sonda do operacji serca to najnowsze medyczne innowacje rodem z Polski.

Publikacja: 02.06.2020 10:57

Serce i płuca podpięte do smartfona. Nowe narzędzia medycyny

Foto: Adobe Stock

W ostatnich tygodniach rodzimi medycy dostali w swoje ręce nowatorskie technologie, które pomogą im ratować ludzkie życie. W czasie pandemii koronawirusa wdrażanie innowacyjnych rozwiązań dla służby zdrowia mocno przyspieszyło.

Nowatorska operacja

Na szczególną uwagę zasługuje pierwsza w naszym kraju operacja wszczepienia defibrylatora łączącego się ze smartfonem. Do zabiegu doszło z końcem maja w Klinice Kardiologii CSK UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pacjentowi „zaimplementowano” tzw. kardiowerter-defibrylator nowej generacji, który w komunikacji wykorzystuje technologię bezprzewodowej transmisji danych Bluetooth. – To pierwszy w Polsce pacjent wyposażony w takie urządzenie, a zespół jako pierwszy w Polsce dołączył do grona kilku ośrodków na świecie, które mają możliwość stosowania tego rodzaju rozwiązań – wskazuje Klaudia Wendycz z biura prasowego WUM.

CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Przełomowe odkrycia medyczne Polaków

Pacjent, chory na przewlekłą niewydolność serca, był zagrożony tzw. nagłym zgonem sercowym. Zespół Oddziału Elektrokardiologii i Kliniki Kardiologii CSK UCK WUM zdecydował się na innowacyjną operację. Kardiowerter-defibrylator, oprócz standardowych opcji terapeutyczno-diagnostycznych, daje możliwość zdalnej kontroli via smartfon pacjenta. – Telemonitoring pacjentów z wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca jest szczególnie pożądany w sytuacji ryzyka epidemiologicznego, jak np. pandemia Covid-19. Dzięki zastosowanemu rozwianiu pacjent z każdego miejsca na świecie będzie mógł dokonać transmisji danych z kardiowertera-defibrylatora do ośrodka – informuje Wendycz.

A dzięki komunikacji Bluetooth nie ma potrzeby stosowania dodatkowych nadajników (niskoenergetyczna technologia Bluetooth daje odpowiedni poziom zabezpieczenia danych medycznych i niskie zużycie baterii).

Innowacyjne EKG

Nowatorski projekt wdraża również startup Heart Sense z miejscowości Złotniki pod Poznaniem – opracował cienką i lekką jak kartka papieru sondę, która odczytuje sygnał EKG bezpośrednio z powierzchni serca. Ma to być odpowiedź na palącą potrzebę kardiologów i kardiochirurgów na całym świecie: do tej pory sygnał EKG pobierany był ze skóry, a to często powodowało problem jego utraty ze względu na zmiany pozycji serca w czasie operacji. Urządzenie od Heart Sense ma zwiększyć bezpieczeństwo operacji wszczepienia by-passów i ograniczyć powikłania. Polski patent, sfinansowany przez fundusz YouNick Mint z Poznania oraz NCBR, ma być przyszłością takich zabiegów.

CZYTAJ TAKŻE: Przełom w lotnictwie i medycynie. Powstaje kwantowy radar

– Po miesiącach intensywnych prac w laboratorium udało nam się opracować innowacyjną technologię i złożyliśmy zgłoszenie patentowe. Dzięki temu wiemy, że takiego urządzenia nigdzie nie ma jeszcze w praktyce klinicznej – wyjaśnia dr Grzegorz Suwalski, twórca Heart Sense.

Stworzenie sondy, która spełni swoją funkcję i dokona faktycznego przełomu, wymagało opracowania kilku pionierskich rozwiązań. Nad architekturą techniczną pracował zespół inżynierów, który specjalizuje się w technologii elektroniki drukowanej. Urządzenie musiało być wyjątkowo lekkie, elastyczne, nieinwazyjne, kompatybilne z każdym typem kardiomonitora oraz ściśle przylegać do powierzchni ruchomego serca, a do tego bezbłędnie przewodzić sygnał EKG. Wykorzystano grafen. To był strzał w dziesiątkę.

ResPi szuka inwestora

Sukces ogłosiło również Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN. W ramach prowadzonej przez tę instytucję akcji CovidChallenge zebrano innowacyjne prototypy i gotowe już narzędzia do walki z Covid-19.

CZYTAJ TAKŻE: W gnieździe wirusa działa szpital 5G. To przyszłość medycyny

Na tzw. giełdę pomysłów trafił opracowany przez polskich inżynierów tzw. respirator doraźny – ResPi. Urządzenie może być stosowane u każdego pacjenta z lekką niewydolnością oddechową, a wyróżnia je to, że steruje się nim przez sieć wi-fi, za pomocą apki. W efekcie jeden medyk może obsługiwać respiratory wspierające kilku pacjentów jednocześnie i monitorować na bieżąco pracę maszyn w pojedynczej aplikacji. Twórcy ResPi skonstruowali już działający prototyp i przygotowują się do uzyskania niezbędnej certyfikacji. Dla uruchomienia szerokiej produkcji potrzebują jednak pozyskać inwestorów.

W ostatnich tygodniach rodzimi medycy dostali w swoje ręce nowatorskie technologie, które pomogą im ratować ludzkie życie. W czasie pandemii koronawirusa wdrażanie innowacyjnych rozwiązań dla służby zdrowia mocno przyspieszyło.

Nowatorska operacja

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Armia amerykańska stawia na roboty. Co trzeci żołnierz będzie maszyną
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Technologie
To już koniec krzemu. Powstają chipy 20 tys. razy cieńsze od ludzkiego włosa
Technologie
Będą miały sześć nóg. Niewidomym pomogą „psy przewodniki”
Technologie
Elektryki będą dużo tańsze? Naukowcy stworzyli rewolucyjną baterię
Technologie
„Psy wojny” odmienią pole bitwy. Czworonożne roboty będą walczyć i zabijać