W ostatnich tygodniach rodzimi medycy dostali w swoje ręce nowatorskie technologie, które pomogą im ratować ludzkie życie. W czasie pandemii koronawirusa wdrażanie innowacyjnych rozwiązań dla służby zdrowia mocno przyspieszyło.
Nowatorska operacja
Na szczególną uwagę zasługuje pierwsza w naszym kraju operacja wszczepienia defibrylatora łączącego się ze smartfonem. Do zabiegu doszło z końcem maja w Klinice Kardiologii CSK UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pacjentowi „zaimplementowano” tzw. kardiowerter-defibrylator nowej generacji, który w komunikacji wykorzystuje technologię bezprzewodowej transmisji danych Bluetooth. – To pierwszy w Polsce pacjent wyposażony w takie urządzenie, a zespół jako pierwszy w Polsce dołączył do grona kilku ośrodków na świecie, które mają możliwość stosowania tego rodzaju rozwiązań – wskazuje Klaudia Wendycz z biura prasowego WUM.
CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Przełomowe odkrycia medyczne Polaków
Pacjent, chory na przewlekłą niewydolność serca, był zagrożony tzw. nagłym zgonem sercowym. Zespół Oddziału Elektrokardiologii i Kliniki Kardiologii CSK UCK WUM zdecydował się na innowacyjną operację. Kardiowerter-defibrylator, oprócz standardowych opcji terapeutyczno-diagnostycznych, daje możliwość zdalnej kontroli via smartfon pacjenta. – Telemonitoring pacjentów z wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca jest szczególnie pożądany w sytuacji ryzyka epidemiologicznego, jak np. pandemia Covid-19. Dzięki zastosowanemu rozwianiu pacjent z każdego miejsca na świecie będzie mógł dokonać transmisji danych z kardiowertera-defibrylatora do ośrodka – informuje Wendycz.
A dzięki komunikacji Bluetooth nie ma potrzeby stosowania dodatkowych nadajników (niskoenergetyczna technologia Bluetooth daje odpowiedni poziom zabezpieczenia danych medycznych i niskie zużycie baterii).