Tokio zachęca do rozwoju latających pojazdów prywatne firmy. Miałyby one służyć do celów transportowych na obszarach wiejskich i pomóc w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych. W 2018 r. rząd w Tokio powołał społeczno-publiczną radę promującą pojazdy latające, angażując między innymi firmy logistyczne, a także producentów samochodów i samolotów.

– Będziemy kontynuować naszą współpracę publiczno-prywatną i wysiłki w celu stworzenia niezbędnego środowiska, które sprzyja praktycznemu wykorzystaniu pojazdów latających – powiedział Kazuyoshi Akaba, minister transportu Japonii.

CZYTAJ TAKŻE: Tokio testuje latające taksówki. To transport przyszłości

Przewiduje się, że latające samochody, w tym pojazdy startujące i lądujące pionowo lub poruszające się autonomicznie, będą również wykorzystywane w turystyce i transporcie ładunków w kolejnych latach.

W sierpniu ubiegłego roku firma SkyDrive z siedzibą w Tokio przeprowadziła z sukcesem pierwszy lot załogowy latającego samochodu w Japonii. Został zaprojektowany jako najmniejszy na świecie elektryczny model do pionowego startu i lądowania. SkyDrive chwali się, że pojazd potrzebuje na ziemi tylko tyle miejsca, ile zajmują dwa zaparkowane samochody.