Jak podała POLSA, kooperacja ma się przyczynić do poszerzania możliwości badawczych i rozwoju technologii. Na przełom czerwca i lipca zaplanowano wspólne warsztaty. – To kolejny krok w zacieśnianiu współpracy ze stroną ukraińską. Nasze kontakty zintensyfikowaliśmy po 24 lutego, czyli po rozpoczęciu rosyjskiej agresji – przyznaje Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Jak podkreśla ukraiński przemysł kosmiczny i tamtejsze ośrodki naukowe, dawniej w istotny sposób składające się na osiągnięcia radzieckie, mają wielki potencjał. – Polskie firmy oraz inżynierowie doskonale wiedzą, że współpraca z partnerami z Ukrainy może im przynieść ewidentne korzyści – dodaje.
Sygnatariuszami porozumienia są również Politechnika Rzeszowska oraz Instytut Badawczy THETA ze Lwowa. Volodymyr Taftaj, prezes SSAU, przekonuje, iż ów sojusz to „kolejny wyraźny sygnał o woli liderów obu państw do pogłębiania współpracy dwustronnej”. – Strona ukraińska postrzega współpracę z Polską w technologiach kosmicznych jako szansę na opracowanie wspólnych rozwiązań mających zastosowanie dla misji obserwacji Ziemi oraz w rakietowych systemach wynoszenia na orbitę okołoziemską – tłumaczy Taftaj.
Miesiąc wcześniej POLSA i rzeszowska uczelnia techniczna przyjęły plan uruchomienia obserwatorium przestrzeni kosmicznej na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej. Inwestycja ta związana jest z potrzebą rozwoju krajowych zdolności w zakresie świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej (SSA).