Ta swoista autostrada dla dronów-robotów ma połączyć miasta i mniejsze miejscowości, w tym Reading, Oksford, Milton Keynes, Cambridge, Coventry i Rugby. Ten największy projekt tego typu na świecie to część wartego ponad 270 mln funtów programu dla sektora lotniczego, który zakłada również m.in. połączenie autonomicznymi dronami wyspy Scilly (za pośrednictwem BSP będzie dostarczana tam poczta) oraz zorganizowanie powietrznego transportu leków w Szkocji.

Czytaj więcej

Poczty w dronowej awangardzie. Paczka prosto z nieba

Dronowa autostrada od nazwie Skyway ma być gotowa w połowie 2024 r. Będzie dofinansowana kwotą 12 mln funtów – donosi BBC.

Chris Forster, dyrektor operacyjny Altitude Angel, firmy zajmującej się technologiami lotniczymi, przekonuje, że superautostrada dla BSP będzie miała wiele zastosowań – od dostaw przesyłek, leków, przez rozwiązań związanych z bezpieczeństwem, po transport szczepionek, czy próbek krwi. - Istnieje realne zapotrzebowanie na dostęp do tej przestrzeni powietrznej. Zrealizowaliśmy kilka projektów w Afryce, gdzie infrastruktura drogowa nie była odpowiednia dla pojazdów naziemnych. Tam dostawy szczepionek zapewniały właśnie zautomatyzowane bezzałogowce – mówi Forster w rozmowie z BBC.