5G pomaga walczyć z pożarami lasów

Chiński koncern Huawei wraz z greckim operatorem Nova-Wind oraz startupem Probotek zaprezentowały system do wczesnego wykrywania pożarów lasów.

Robot na kołach wystrzeli drony. Mordercza broń

Izraelska armia testuje nowy typ uzbrojenia – to autonomiczny pojazd bojowy średniego zasięgu, który jest w praktyce mobilną wyrzutnią dronów.

Niemieckie Drony-taxi polecą w 2026 r. Pierwszy będzie Paryż

VoloConnect – usługa podniebnego transportu osób, wykonywana za pomocą pojazdów sterowanych przez sztuczną inteligencję – jest coraz bliżej wdrożenia. Niemiecki start-up Volocopter przeprowadził właśnie pierwsze loty testowe.

Zmora samolotów i lotnisk. Drony znów zagrożeniem

Bezzałogowce w prywatnych rękach to nie tylko świetna zabawa, ale również potężne zagrożenie. Po raz kolejny przekonali się o tym pasażerowie, jak i pracownicy portu lotniczego. Tym razem na Wyspach.

Chiny mają nową broń. To może być przełom na morzu

Dotąd jeszcze żadna armia świata nie mogła się pochwalić tego typu uzbrojeniem – Pekin wprowadza do służby okręt sterowany przez sztuczną inteligencję (AI), który ma być platformą dla autonomicznych dronów.

Poczty w dronowej awangardzie. Paczka prosto z nieba

Drony zrobiły furorę na ukraińskim niebie, okazując się morderczą i skuteczną bronią, ale w tym samym czasie szybko rozwijają się zastosowania cywilne. Jednym z wiodących są „latający listonosze”.

Snap stworzył autonomicznego drona. Mieści się na dłoni i robi selfie

Projekt firmy, która stoi za popularną aplikacją do wysyłania zdjęć i filmów, może być wielkim hitem. Malutki żółty bezzałogowiec, wyposażony w cztery wirniki i kamerę, ma stać się naszym fotograficznym robo-asystentem.

Chińczycy wstrzymują sprzedaż dronów. Przez wojnę w Ukrainie

Koncern DJI, jedna z wiodących firm produkujących bezzałogowce, głównie na rynek komercyjny, nie będzie prowadzić sprzedaży do odbiorców w Rosji i Ukrainie.

Uderzy rój „kojotów”. To największy szturm dronów w historii

Na poligonie na pustyni w stanie Utah amerykańskie wojsko ruszyło z ćwiczeniami misji z udziałem grupy inteligentnych bezzałogowców. Przetestowane zostaną akcje z udziałem tzw. rojów, a więc grup wielu takich statków powietrznych.

Latający kałasznikow i zabójczy „chorąży”. Rewolucja na niebie Ukrainy

Wojna za naszą wschodnią granicą pokazuje, że o jej obliczu decydują piekielnie skuteczne tureckie Bayraktary, rosyjskie Kyby i amerykańskie Switchblade’y.

Koniec fajerwerków. Teraz drony robią show na niebie

Astranate, innowacyjna spółka, która rozwija się na raczkującym jeszcze rynku pokazów dronów, rzuca wyzwanie Intelowi. Katowicki startup ma największą flotę w Europie Środkowo-Wschodniej i plan zostania liderem na kontynencie.

Drony pokochali przestępcy. Transportują narkotyki, broń i... cukierki

Dron wyprodukowany przez chińską firmę DJI przeniósł nad murem na granicy z Meksykiem ważący tyle co on ładunek narkotyków. Coraz częściej bezzałogowców używają przestępcy.

Powstaje wielka sieć lotnisk dla „latających samochodów”. Przełom w komunikacji

Brytyjski startup ma ambicję pchnięcia branży eVTOL (elektryczne pojazdy pionowego startu) do bardziej dynamicznego rozwoju. Spółka Urban-Air Port (UAP) zamierza zbudować 200 tzw. vertiportów, czyli lotnisk dla „latających samochodów”.

„Nie” dla dronów. Coraz więcej krajów wprowadza zakazy

Lista państw, w których prywatne bezzałogowe statki powietrzne (BSP) nie są mile widziane, rośnie – do grona takich krajów, jak Kuba, Irak, Iran, czy Maroko, dołączyły właśnie Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Dron z defibrylatorem uratował pierwszego pacjenta z zawałem serca

Szwedzka firma Everdrone planuje rozszerzyć usługi ratunkowe na inne kraje europejskie jeszcze w tym roku.

Te latające taksówki pojawią się w inteligentnym mieście przyszłości

Wizja elektrycznych autonomicznych dronów osobowych (eVTOL) staje się coraz bardziej realna. Urzeczywistni ją pionier w zakresie latających taksówek – niemiecki Volocopter.

Pasażerskie drony wkrótce podbiją niebo. Polskie akcenty

W 2022 r. wystartują pierwsze w historii wyścigi latających samochodów. A to będzie ledwie wstęp do rewolucji, która właśnie rusza w przestrzeni powietrznej.

Japońska firma stworzyła latający motocykl. Już można go kupić

Latający motocykl, hoverbike XTurismo Limited Edition jest dziełem firmy A.L.I. Technologies z Tokio. Może utrzymywać się w powietrzu przez około 40 minut na jednym ładowaniu.