To już desperacja. Rosyjska armia masowo skupuje cywilne drony

Sprzedaż cywilnych dronów w Rosji wzrosła 13,5-krotnie w ciągu pierwszego kwartału. Kto je kupuje, jeżeli na większości terytorium Rosji obowiązuje zakaz ich używania i wysokie kary? Eksperci wskazują na armię.

Rewolucja w energetyce. USA zbudują globalną sieć bezprzewodową

Przesył energii za pomocą wiązek laserowych zapewni zasilanie, na początek sił zbrojnych, na całym świecie. Przekaźnikami będą drony i satelity.

Szakale zmienią pole walki. Dron z rakietami może niszczyć myśliwce i czołgi

Bezzałogowe statki powietrzne zyskują nowe możliwości na polu bitwy. Brytyjska firma Flyby Technology pokazała pojazd bojowy pionowego startu, który jest w stanie wystrzeliwać wielozadaniowe pociski powietrze-powietrze i powietrze-ziemia.

Chiny stworzyły superradar. Wykryje wszystko, nawet samoloty „stealth”

Najnowsza zdobycz technologiczna Pekinu ma pomóc w zdominowaniu przestworzy. Nowatorski radar jest w stanie zlokalizować i śledzić każde zagrożenie w powietrzu – od dronów i helikopterów, po pociski manewrujące, a nawet samoloty typu „stealth”.

Drony zastąpią kurierów? To już przesądzone. Ale kto będzie pierwszy?

Trwają zaawansowane testy usług powietrznych dostaw bezzałogowcami. Za takim projektem stoi Google, ale i inne firmy mają duże ambicje na tym rynku.

Rewolucja francuska nad naszymi głowami. Latające taksówki podbiją miasta

Zamawiane przez aplikację elektryczne pojazdy pionowego startu to nie bajki – ta nowa technologia w ciągu paru lat opanuje niebo w największych miastach.

Masa tekturowych dronów z Australii uderzy w Rosjan. Są odporne na zakłócenia

Ukraińska armia będzie używać bezzałogowców, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak tandetna zabawka lub konstrukcja projektanta-amatora. Wykonane z tektury drony mają być jednak zabójczym zagrożeniem dla rosyjskich żołnierzy.

Drony można już hakować. Ogromne zagrożenie

Drony stały się nowym, a przy tym dość łatwym celem cyberprzestępców – alarmują eksperci. Jak się okazuje, statki tego typu mają wiele luk w zabezpieczeniach, przez co ryzyko utraty kontroli nad nimi jest ogromne.

W USA opracowano drony rozpoznające twarze. Mogą likwidować wrogów za granicą

Autonomiczny bezzałogowiec będzie w stanie z powietrza zidentyfikować poszukiwaną osobę. Amerykańscy naukowcy wdrażają bowiem technologię rozpoznawania twarzy, wspieraną przez sztuczną inteligencję, na razie w wojskowych maszynach.

Polski dron transportowy wystartuje w tym roku. Wygląda jak UFO i nie ma łopat

Dzięki nowatorskiej konstrukcji ma w przyszłości zrewolucjonizować loty pasażerskie i towarowe. Konstrukcja pozbawiona jest łopat, a to te często ograniczają możliwość wykorzystania statków w miastach. Teraz bezzałogowiec kusi inwestorów.

Roje autonomicznych dronów mają być nie do zatrzymania. Tajny projekt Pentagonu

Wojna w Ukrainie pokazała, jak bezzałogowe statki powietrzne są przydatne i skuteczne. Amerykanie szykują się do ich znacznie szerszego zastosowania w ogromnych rojach trudnych do zatrzymania.

Dron ukryty w ptaku. Naukowcy opracowali superszpiega i potencjalnie groźną broń

Zwiad czy ataki dronami spotykają się najczęściej z silną obroną przeciwlotniczą. Co innego, gdy urządzenie zastanie odpowiednio zamaskowane. Naukowcy stworzyli ciekawą technologię. Ułatwi ona też podglądanie ludzi i przyrody.

Podniebne ścigacze rodem z „Gwiezdnych wojen" mogą walczyć na igrzyskach

Australijska firma Airspeeder, która zaprojektowała pierwszy na świecie latający elektryczny samochód wyścigowy, szykuje się do organizacji zawodów. Za sterami zasiedliby kierowcy rajdowi, którzy walczyliby ze sobą na specjalnym torze na pustyni.

Latający paralizator. Amerykanie chcą skończyć ze strzelaninami w szkołach

Do placówek oświatowych w USA mogą trafić drony, które pełniłyby funkcję ochroniarzy. Nie służyłyby jednak wyłącznie do monitoringu otoczenia, ale również do rażenia napastników prądem.

Chiński dron nigdy nie musi lądować. Energia dostarczana laserem

Chińscy naukowcy opracowali nową technologię, która umożliwi bezzałogowym statkom powietrznym latanie bez potrzeby lądowania w celu naładowania akumulatorów.

Potentat z Niemiec ruszy w Europie z flotą bułgarskich dronów cargo

Bułgarzy pracują nad uruchomieniem regularnych lotów towarowych z wykorzystaniem bezzałogowców. Autonomiczna sieć dronów cargo miałaby wzbić się w powietrze, na razie testowo, już w przyszłym roku.

„Latająca Tesla” z Chin. Zaprezentowano radykalny sposób na korki

Sukcesem zakończył się Dubaju pokaz dwumiejscowego latającego samochodu Xpeng Aeroht, który ma być odpowiedzią na coraz większy tłok w metropoliach. Kosztować na ok 140 tys. dol.

Podniebne elektryczne taksówki na horyzoncie. Mają być w cenie Ubera

Niemiecki Volocopter chce wystartować w 2024 roku w Paryżu z pierwszą komercyjną usługą pasażerskich dronów. Takie kilkuosobowe pojazdy mogą zrewolucjonizować transport miejski.