Latające elektryki polecą znad Wisły? Polska firma chce zbudować fabrykę

W Polsce ma szansę powstać fabryka futurystycznych latających pojazdów. Ale projektem rzeszowskiego start-upu interesują się już Amerykanie i Saudyjczycy.

Auta z dronem na dachu. Zdumiewający trend po Chinach może podbić świat

Drony wchodzą do standardowego wyposażenia samochodów. Na razie nie wszystkich, ale nowatorskie rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność, bo kierowcy mogą np. oglądać drogę przed pojazdem czy w nocy ją sobie oświetlać.

Nadlatują mechaniczne ptaki i owady. Drony zyskają rewolucyjne możliwości

Chiny twierdzą, że stworzyły ornitopter najbardziej podobny pod względem wyglądu i działania do ptaka. Ale na świecie pracuje się już także nad dronami naśladującymi inne zwierzęta, nawet wielkości owadów.

„Zabójca dronów" wchodzi do akcji. Skynet odpowiedzią na skuteczność bezzałogowców

Nazwa systemu antydronowego nawiązuje do filmu „Terminator" i inteligentnego systemu obrony, który wyrwał się spod kontroli człowieka. Skynet ADS ma zwalczać cele powietrzne lub zmuszać je do lądowania.

Jeden żołnierz zastąpi całą armię, a rojami dronów pokieruje sztuczna inteligencja

Tysiące żołnierzy walczących na polu bitwy to obraz, który – dzięki rozwojowi technologii – może przejść do historii. Teraz ludzi mają zastępować minidrony sterowane przez pojedynczą osobę.

Były szef Google’a tworzy broń przyszłości. Zaskakujące uderzenia kamikadze

Tajemniczy start-up buduje flotę szturmowych dronów kamikadze – mają być tanie, nawigować mimo zakłóceń GPS i atakować cele wybrane przez system sztucznej inteligencji.

Schwytany agent może „sypać". Dlatego Chiny skorzystają ze szpiegów-robotów

Chiny zamierzają stworzyć zrobotyzowane i zmieniające kształt drony ze sztuczną inteligencją do operacji specjalnych. Mają zastąpić ludzi w szczególnie niebezpiecznych misjach.

Amerykanie mają superbroń. Chimera może smażyć całe roje dronów i rakiet

Sukcesem zakończyły się testy systemu mikrofalowego dużej mocy Chimera firmy Raytheon, który wprowadza do użytku armia amerykańska. Bezbłędnie śledził i uderzał jednocześnie w dziesiątki celów powietrznych z prędkością światła.

Rewolucyjny dron „Lovkiy” wesprze Rosjan w Ukrainie. To rozwiązanie z... USA

Dron inspirowany amerykańską hybrydą samolotu i helikoptera CV-22 „Osprey”, jest 2,5 razy szybszy i o 70 proc. wydajniejszy niż inne bezzałogowce, co może być problemem dla ukraińskich obrońców.

Na Ukrainę przybyły miniaturowe drony. Rosja ma duży problem

Mierzące raptem kilkanaście centymetrów urządzenia są trudne do zestrzelenia, mogą latać niezauważone, wykrywać pozycje wroga i możliwe zasadzki. Miniaturyzacja dotarła na front.

Pocisk, który może powrócić. Multimiliarder stworzył groźną broń

Amerykański start-up Anduril zademonstrował rewolucyjny środek walki, który jest skrzyżowaniem pocisku z dronem i może być wielokrotnie wykorzystany. Ma zwalczać wrogie drony, śmigłowce, a nawet samoloty.

Polskie drony podbijają Gruzję. Sprawdzą sieć i dostarczą leki

Rodzimy producent dronów Spectre Solutions wraz z Gruzińskim Uniwersytetem Lotniczym oraz spółką December32 podpisały w Tbilisi porozumienie, które otworzy niebo nad tym krajem dla innowacyjnych statków powietrznych z Polski.

Rosja wyśle drukarki 3D na front. Mają w okopach „drukować” drony szturmowe

Biuro projektowe Spektr opracowuje nietypowe szturmowe statki powietrzne. Chodzi o bezzałogowce, które mają być produkowane na bazie tzw. druku przestrzennego i z... odpadów. Ukraińcy korzystają za to z dronów z tektury.

Wykryją każdy obiekt i zidentyfikują. Odeślą radary do lamusa

Powstanie system, który umożliwi ciągły monitoring przestrzeni powietrznej na bazie sieci specjalnych dronów. Opracują go na potrzeby armii australijska firma Sentient Vision Systems oraz amerykańska spółka z branży zbrojeniowej Shield AI.

Światowa gwiazda muzyki inwestuje w latający samochód z Polski. To prawdziwy hit

Jetson One to pojazd, który ma potencjał stać się przyszłością transportu. Wynalazek polskiego inżyniera Tomasza Patana szybko stał się światowym przebojem, a jego producent pozyskał pieniądze na rozwój m.in. od Will.i.ama.

Polski rój dronów ma wpaść w oko Arabom

Nowatorskie autonomiczne bezzałogowce znad Wisły mają pomóc w ratownictwie morskim, pilnowaniu granic, misjach zwiadowczych, ale przydadzą się też leśnikom, a nawet hodowcom zwierząt.

Elektryczne podniebne taksówki trafią do armii. Są ciche i tanie

Drony pasażerskie, pierwotnie przeznaczone do transportu osób w miastach, miały stanowić alternatywę dla naziemnych taksówek, ale wojsko myśli o wykorzystaniu ich w celach militarnych.

Zielone światło dla dostaw dronami. To nowa era w e-handlu i ochronie zdrowia

Trzy amerykańskie firmy uzyskały zgodę na latanie dronami poza zasięgiem wzroku operatorów naziemnych. To otwiera drogę dla komercyjnego zastosowania takiego sprzętu.