Polskie drony podbijają Gruzję. Sprawdzą sieć i dostarczą leki

Rodzimy producent dronów Spectre Solutions wraz z Gruzińskim Uniwersytetem Lotniczym oraz spółką December32 podpisały w Tbilisi porozumienie, które otworzy niebo nad tym krajem dla innowacyjnych statków powietrznych z Polski.

Rosja wyśle drukarki 3D na front. Mają w okopach „drukować” drony szturmowe

Biuro projektowe Spektr opracowuje nietypowe szturmowe statki powietrzne. Chodzi o bezzałogowce, które mają być produkowane na bazie tzw. druku przestrzennego i z... odpadów. Ukraińcy korzystają za to z dronów z tektury.

Wykryją każdy obiekt i zidentyfikują. Odeślą radary do lamusa

Powstanie system, który umożliwi ciągły monitoring przestrzeni powietrznej na bazie sieci specjalnych dronów. Opracują go na potrzeby armii australijska firma Sentient Vision Systems oraz amerykańska spółka z branży zbrojeniowej Shield AI.

Światowa gwiazda muzyki inwestuje w latający samochód z Polski. To prawdziwy hit

Jetson One to pojazd, który ma potencjał stać się przyszłością transportu. Wynalazek polskiego inżyniera Tomasza Patana szybko stał się światowym przebojem, a jego producent pozyskał pieniądze na rozwój m.in. od Will.i.ama.

Polski rój dronów ma wpaść w oko Arabom

Nowatorskie autonomiczne bezzałogowce znad Wisły mają pomóc w ratownictwie morskim, pilnowaniu granic, misjach zwiadowczych, ale przydadzą się też leśnikom, a nawet hodowcom zwierząt.

Elektryczne podniebne taksówki trafią do armii. Są ciche i tanie

Drony pasażerskie, pierwotnie przeznaczone do transportu osób w miastach, miały stanowić alternatywę dla naziemnych taksówek, ale wojsko myśli o wykorzystaniu ich w celach militarnych.

Zielone światło dla dostaw dronami. To nowa era w e-handlu i ochronie zdrowia

Trzy amerykańskie firmy uzyskały zgodę na latanie dronami poza zasięgiem wzroku operatorów naziemnych. To otwiera drogę dla komercyjnego zastosowania takiego sprzętu.

Rosjan atakują już tekturowe drony. Są tanie, ciche i trudno je zwalczać

Do ataku na lotnisko pod Kurskiem Ukraińcy wykorzystali 16 tekturowych dronów, które dostarczyła Australia. Kijów donosi o ciężkich stratach przeciwnika. Skąd pomysł na takie urządzenia na polu walki?

Bezzałogowiec sterowany przez sztuczną inteligencję. Ma wspierać myśliwce USA

Pentagon bada możliwości wykorzystanie sztucznej inteligencji do celów militarnych. Przeprowadzono właśnie test w pełni autonomicznego dużego drona bojowo-zwiadowczego. Bezzałogowiec XQ-58A Valkyrie leciał przez trzy godziny pilotowany przez AI.

Morskie drony za 250 tys. dol. uszkodziły rosyjski okręt desantowy i tankowiec

Dwie ukraińskie bezzałogowe łodzie przeprowadziły atak na rosyjską bazę marynarki wojennej w pobliżu czarnomorskiego portu Noworosyjsk. Kolejnego dnia zaatakowany został tankowiec. Jak działa ta tania i efektywna broń? Czy zmieni wojnę na morzu?

Rosja szykuje „śpiące drony”, które można na długo ukryć przed atakiem

Nowy rosyjski dron może tkwić w hibernacji przez długi czas przed atakiem na wyznaczone cele. Chodzi o to, by zaskoczyć przeciwnika i zapobiec wykryciu przez obronne systemy elektroniczne.

Chiny zaostrzają wojnę handlową. Uderzą Amerykanów w czuły punkt

Na ograniczenia USA w eksporcie procesorów Chiny odpowiedziały najpierw ograniczeniami w wywozie metali ziem rzadkich, a teraz wprowadzają dodatkowe kontrole dla eksportu dronów. A są ich czołowym producentem, co uderzy w rynek amerykański.

Amerykańskich marines wesprą roje dronów kamikadze

Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych wyposaży swoich marines w nowoczesną broń. Ale nie chodzi o karabiny, lecz bezzałogowce. Żołnierzy wspierać mają zabójcze drony kamikadze, a nawet całe ich roje.

Inteligentny dron „zabił” wojskowego operatora, bo ten mógł go wyłączyć

Sztuczna inteligencja dostarczyła właśnie jej przeciwnikom mocne argumenty. Po ujawnieniu wyników symulacji z AI w USA wybuchła burza. Pentagon wszystkiemu zaprzecza.

To już desperacja. Rosyjska armia masowo skupuje cywilne drony

Sprzedaż cywilnych dronów w Rosji wzrosła 13,5-krotnie w ciągu pierwszego kwartału. Kto je kupuje, jeżeli na większości terytorium Rosji obowiązuje zakaz ich używania i wysokie kary? Eksperci wskazują na armię.

Rewolucja w energetyce. USA zbudują globalną sieć bezprzewodową

Przesył energii za pomocą wiązek laserowych zapewni zasilanie, na początek sił zbrojnych, na całym świecie. Przekaźnikami będą drony i satelity.

Szakale zmienią pole walki. Dron z rakietami może niszczyć myśliwce i czołgi

Bezzałogowe statki powietrzne zyskują nowe możliwości na polu bitwy. Brytyjska firma Flyby Technology pokazała pojazd bojowy pionowego startu, który jest w stanie wystrzeliwać wielozadaniowe pociski powietrze-powietrze i powietrze-ziemia.

Chiny stworzyły superradar. Wykryje wszystko, nawet samoloty „stealth”

Najnowsza zdobycz technologiczna Pekinu ma pomóc w zdominowaniu przestworzy. Nowatorski radar jest w stanie zlokalizować i śledzić każde zagrożenie w powietrzu – od dronów i helikopterów, po pociski manewrujące, a nawet samoloty typu „stealth”.