Aktualizacja: 24.11.2024 22:05 Publikacja: 04.08.2022 14:21
Foto: Rys./Space Systems Loral
Zminiaturyzowany pędnik o dużej sile ciągu będzie wykorzystywał wodę jako ekonomiczny materiał pędny. Włosi zastrzegli swoją technologię Miprons w 49 krajach. Technologia wykorzystuje proces elektrolizy, który rozkłada wodę na wodór i tlen, a te gazy są następnie wprowadzane do komory spalania.
„Ładując tylko wodę, system pozwoli na szybsze wykonywanie manewrów, takich jak podnoszenie się na orbitę, deorbitacja i unikanie kolizji” – informuje konsorcjum. System jest kompaktowy i skalowalny, dzięki czemu może być stosowany na satelitach różnych rozmiarów, od małych do dużych.
AI może mocno namieszać w wymiarze sprawiedliwości. Technologia ta ma bowiem olbrzymi potencjał, by wspomagać prawników, czy sędziów, a być może w przyszłości i wydawać wyroki.
Czysta energia z fuzji jądrowej ma być tania i nieograniczona, a kompaktowy reaktor, wielkości kontenera, będzie można ustawić wszędzie. Rozwiązanie problemów energetycznych świata jest coraz bliżej.
Powstanie globalna sieć bezprzewodowa do przesyłania energii. To rewolucja w logistyce i działaniach wojennych.
Chińscy naukowcy przeprowadzili załogowe wyprawy w ośmiu największych rowach głębinowych na całym świecie, ustanawiając wiele światowych rekordów w zakresie misji z udziałem ludzi oraz odkryć oceanicznych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy roboty będą zabijać ludzi? Pytanie staje się zasadne jak nigdy dotąd – autonomiczna broń wychodzi bowiem z cienia i już widać pierwsze oznaki nowego wyścigu zbrojeń.
Pierwszy na świecie satelita z drewna został we wtorek wystrzelony w przestrzeń kosmiczną. Japońscy naukowcy chcą zbadać, na ile taki materiał można wykorzystać w eksploracji Księżyca i Marsa, np. do budowy baz.
Apple wydał 1,5 miliarda dolarów na zakup udziałów i pokrycie zadłużenia w firmie Globalstar, zajmującej się komunikacją satelitarną. Da to koncernowi możliwość dotarcia do każdego zakątka globu.
To wizjonerski ruch. Dzięki niemu polskie technologie dronowe i satelitarne będą mogły wyznaczać kierunki rozwoju na arenie międzynarodowej – zapowiada Wojciech Stawiarski, prezes Reakto.
Dostawca usług telekomunikacyjnych Intelsat poinformował 19 października o awarii satelity IS-33e. Kilka dni później potwierdzono, że doszło do rozpadu obiektu. Namierzono już kilkadziesiąt szczątków krążących po orbicie.
Pogarszająca się sytuacja na południu Polski sprawiła, że zdecydowano się na niecodzienny ruch – do monitoringu powodzi wykorzystano sieć satelitów polsko-fińskiej firmy Iceye oraz specjalny system monitoringu, który miał ruszyć dopiero w 2025 r.
Rakieta Elona Muska wyniosła na orbitę EagleEye, największego polskiego satelitę. Jest o co walczyć: globalny rynek kosmiczny dynamicznie rośnie, a jego wartość to już setki miliardów dolarów.
Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX Elona Muska wyniosła w piątek na orbitę największego i najbardziej zaawansowanego polskiego satelitę EagleEye.
Pierwsza od 2016 roku awaria rakiety Elona Muska Falcon 9 podczas wynoszenia satelitów Starlink może spowodować, że misja zakończy się ich spłonięciem w atmosferze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas