Zminiaturyzowany pędnik o dużej sile ciągu będzie wykorzystywał wodę jako ekonomiczny materiał pędny. Włosi zastrzegli swoją technologię Miprons w 49 krajach. Technologia wykorzystuje proces elektrolizy, który rozkłada wodę na wodór i tlen, a te gazy są następnie wprowadzane do komory spalania.

„Ładując tylko wodę, system pozwoli na szybsze wykonywanie manewrów, takich jak podnoszenie się na orbitę, deorbitacja i unikanie kolizji” – informuje konsorcjum. System jest kompaktowy i skalowalny, dzięki czemu może być stosowany na satelitach różnych rozmiarów, od małych do dużych.

Koncepcja Miprons wykorzystuje też druk 3D dla wielu komponentów. Pędnik zaprojektowany dla satelitów Thales Alenia Space będzie charakteryzował się zmniejszoną wagą i objętością. Firma będzie rozwijać projekt tego urządzenia, by zdobyć wysokowydajne rozwiązanie napędowe dla małych i średnich satelitów. Oddział firmy we Włoszech będzie wspierać testy środowiskowe modelu inżynieryjnego.

– Nasza współpraca może odmienić oblicze misji kosmicznych – komentuje Massimo Claudio Comparini, dyrektor generalny Thales Alenia Space we Włoszech, który dodaje, że celem TAS jest odgrywanie kluczowej roli w nowych inicjatywach kosmicznych. - Współpracujemy z nowymi startupami specjalizującymi się w działaniach w ekosystemie kosmicznym, aby wytworzyć efekt synergii w całej branży – mówi szef Thalesa. 

Czytaj więcej

Kosmos daje dobrze zarobić. Najnowsze dane

Zadowoleni są także przedstawiciele włoskiego startupu, którzy określają współpracę z tym znaczącym graczem wśród firm kosmicznych jako przywilej. - Nasz projekt, choć wciąż we wczesnej fazie, ma potencjał, aby zdefiniować nowy paradygmat w przestrzeni kosmicznej. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby system został uruchomiony możliwie jak najszybciej – dodaje Angelo Minotti, dyrektor generalny i założyciel MIPRONS. 

Firmę Miprons założył Angelo Minotti w odpowiedzi na potrzebę przyspieszenia manewrów satelitów i szybszej reakcji w przypadku zagrożenia kolizją. Thales Alenia Space działa od 40 lat, dostarcza rozwiązania z zakresu nawigacji, obserwacji Ziemi, telekomunikacji, zarządzania środowiskiem, badań i nauki. Współpracuje z rządami i przemysłem w zakresie opracowywania systemów satelitarnych. Spółka w 2020 roku osiągnęła przychody 1,85 mld euro, zatrudnia 7,7 tys. pracowników w 10 krajach w 17 lokalizacjach w Europie (w tym w Polsce) i w USA.