Kosmos daje dobrze zarobić. Najnowsze dane

W ciągu 60 lat od wystrzelenia pierwszego komercyjnego satelity, sektor kosmiczny stał się potężną i dochodową dziedziną gospodarki. Dziś w kosmosie krążą 4852 satelity, a wartość sektora usług kosmicznych to 386 mld dolarów w skali roku.

Publikacja: 11.07.2022 10:52

Kosmos daje dobrze zarobić. Najnowsze dane

Foto: NASA

10 lipca 1962 roku firmy Bella i NASA wystrzeliły w kosmos pierwszego sztucznego satelitę komunikacyjnego - Telstar. Przekazywał on połączenia telefoniczne i przeprowadził pierwszą transatlantycką transmisję telewizyjną, przypomina „Kommersant”.

Od tego czasu na orbitę okołoziemską trafiły tysiące satelitów. Według Stowarzyszenia Przemysłu Satelitarnego (SIA) ponad połowa wszystkich satelitów działających na orbicie zajmuje się komunikacją. Zdecydowana większość satelitów telekomunikacyjnych wykorzystywana jest przez sektor prywatny.

Prawie trzy czwarte (72 proc.) przychodów przemysłu kosmicznego pochodzi z komercyjnego sektora satelitarnego. Łączność komercyjna stanowiła 88 proc. z 1700 uruchomień w 2021 roku.

Czytaj więcej

Turystyka kosmiczna uderzy w klimat? Naukowcy: szkodzi warstwie ozonowej

Cała branża usług kosmicznych w 2021 r warta była 386 mld dol. z czego usługi satelitarne - 279 mld dol. Analitycy Citi szacują, że roczny przychód przemysłu kosmicznego w ciągu 20 lat prawie się potroi, zaś już w 2024 r. osiągnie bilion dolarów. Transmisje telewizyjne pozostaną najbardziej dochodowym rodzajem usługi satelitarnej.

Dużo bardziej rozbudowane zostanie wykorzystanie satelitów do obsługi internetu szerokopasmowego. Dziś to 3 proc. satelitarnych usług, ale w 2040 r będzie to już 10 proc.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji