Aktualizacja: 24.11.2024 21:17 Publikacja: 29.08.2022 18:51
Foto: Highland Systems
Ma ona w sposób cichy i niezauważony przewozić żołnierzy, ale – w razie zagrożenia – niszczyć również inne statki czy okręty. Pojazd o nazwie Kronos wyposażony ma być bowiem w sześć mini torped.
Łódź, która bardziej przypomina futurystyczny statek kosmiczny, to dzieło Highland Systems. Startup, specjalizujący się głównie w innowacyjnych wozów bojowych, zaprojektował ją specjalnie z przeznaczeniem do tajnych operacji. „Płaszczka” może transportować do dziesięciu pasażerów (plus jeden członek załogi). Firma twierdzi, że nowatorska konstrukcja kadłuba zapewnia wyższe prędkości przy jednocześnie zmniejszonym zużyciu paliwa. Kronos posiada podwójne zasilanie – silnik Diesla oraz napęd elektryczny. Dzięki temu łódź jest w stanie być w ruchu przez 54 godziny. Pojazd ma 9 m długości i niemal 7,5 m szerokości, a także 2 m wysokości. Kronos, przy swoim kompaktowej budowie, zapewnia nośność do 3 ton.
AI może mocno namieszać w wymiarze sprawiedliwości. Technologia ta ma bowiem olbrzymi potencjał, by wspomagać prawników, czy sędziów, a być może w przyszłości i wydawać wyroki.
Czysta energia z fuzji jądrowej ma być tania i nieograniczona, a kompaktowy reaktor, wielkości kontenera, będzie można ustawić wszędzie. Rozwiązanie problemów energetycznych świata jest coraz bliżej.
Powstanie globalna sieć bezprzewodowa do przesyłania energii. To rewolucja w logistyce i działaniach wojennych.
Chińscy naukowcy przeprowadzili załogowe wyprawy w ośmiu największych rowach głębinowych na całym świecie, ustanawiając wiele światowych rekordów w zakresie misji z udziałem ludzi oraz odkryć oceanicznych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy roboty będą zabijać ludzi? Pytanie staje się zasadne jak nigdy dotąd – autonomiczna broń wychodzi bowiem z cienia i już widać pierwsze oznaki nowego wyścigu zbrojeń.
Powstanie globalna sieć bezprzewodowa do przesyłania energii. To rewolucja w logistyce i działaniach wojennych.
Wilno zainwestuje prawie 11,2 mln euro w rozbudowę fabrykę broni Giraites, co podwoi jej moce produkcyjne. W połowie roku rząd podpisał umowę z niemieckim Rheinmetall na budowę nowych zakładów amunicji, a we wrześniu z amerykańskim gigantem technologii obronnej Northrop Grumman International Trading.
Czy roboty będą zabijać ludzi? Pytanie staje się zasadne jak nigdy dotąd – autonomiczna broń wychodzi bowiem z cienia i już widać pierwsze oznaki nowego wyścigu zbrojeń.
Wojsko nie zareklamowało zimowych butów, ale prokurator wojskowy oskarżył producenta o oszustwo na gigantyczną kwotę. Sąd Okręgowy w Krakowie oczyścił go teraz z zarzutów.
Naukowcy z Chin twierdzą, że dokonali przełomu w pracach nad bronią o ukierunkowanej energii, podobną do tej z filmu „Gwiezdne wojny", zdolną do skupiania wielu wiązek mikrofalowych na jednym celu.
Korea Południowa może stać się pierwszym krajem, który wprowadzi czołgi zasilane w pełni wodorowymi ogniwami paliwowymi. Ma być niezwykle mobilny i trudny do zniszczenia dzięki nowatorskim technologiom.
Proces uzyskania pozwolenia na broń w Polsce wymaga wykonania szeregu badań, zdania egzaminów oraz dopełnienia wielu formalności. Jest on w pełni regulowany przez prawo i może zająć nawet pół roku. Jakie warunki muszą spełnić kandydaci?
Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargę o stwierdzenie nieważności nowelizacji unijnego rozporządzenia, które ograniczyło możliwość wykorzystywania amunicji śrutowej o wysokiej zawartości ołowiu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas