Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2025 10:30 Publikacja: 19.09.2022 18:00
Nowo odkryty krab
Foto: www.universityworldnews.com
Wydobycie surowców niezbędnych do produkcji takich baterii skoncentrowane jest w rękach wąskiej grupy firm, m.in. z Chin, a przy tym często opiera się na dewastacji środowiska naturalnego i katorżniczej pracy, również nieletnich. Ponadto lit to surowiec mocno deficytowy. To wszystko sprawia, że ceny urządzeń elektronicznych rosną.
Okazuje się jednak, że jednostki potrzebne np. do ładowania silników aut elektrycznych czy zasilania laptopów można będzie zastąpić. Badacze chcą w tym celu sięgnąć po skorupiaki. Dokładnie chodzi o chitynę, składnik pancerzy m.in. krabów. Co roku na świecie do odpadów trafia 6–8 mln ton muszli i skorup np. po homarach i krewetkach. Inżynierowie z University of Maryland zamierzają je zagospodarować – opracowali sposób na zwiększenie trwałości baterii cynkowych poprzez dodanie chitozanu. Polimerowy związek jest przyjazny dla środowiska i nietoksyczny.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Po najnowszej aktualizacji generatywna sztuczna inteligencja od xAI nie gryzie się w język. Bot, szkolony m.in....
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Niezwykłe sceny, mroczne obrazy i rollercoaster efektów, które możemy oglądać w klipie Futurama 3 Quebonafide by...
Technologia, którą właśnie ujawnił chiński gigant Huawei, ma szansę zrewolucjonizować sektor elektromobilności i...
Firma Anthropic, która zaprzęgła swoją sztuczną inteligencję do prowadzenia działalności gospodarczej, poniosła...
Nie USA, nie Chiny, ale Australia dokonała przełomu, który może zmienić cały przemysł elektroniczny. Mikroproces...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas