Przełom w bateriach. Urządzenia elektroniczne „zasili” krab

To może być prawdziwa rewolucja w przemyśle bateryjnym – wygląda na to, że naukowcy znaleźli sposób na rozwiązanie problemów z rosnącymi kosztami akumulatorów litowo-jonowych.

Publikacja: 19.09.2022 18:00

Nowo odkryty krab

Nowo odkryty krab

Foto: www.universityworldnews.com

Wydobycie surowców niezbędnych do produkcji takich baterii skoncentrowane jest w rękach wąskiej grupy firm, m.in. z Chin, a przy tym często opiera się na dewastacji środowiska naturalnego i katorżniczej pracy, również nieletnich. Ponadto lit to surowiec mocno deficytowy. To wszystko sprawia, że ceny urządzeń elektronicznych rosną.

Okazuje się jednak, że jednostki potrzebne np. do ładowania silników aut elektrycznych czy zasilania laptopów można będzie zastąpić. Badacze chcą w tym celu sięgnąć po skorupiaki. Dokładnie chodzi o chitynę, składnik pancerzy m.in. krabów. Co roku na świecie do odpadów trafia 6–8 mln ton muszli i skorup np. po homarach i krewetkach. Inżynierowie z University of Maryland zamierzają je zagospodarować – opracowali sposób na zwiększenie trwałości baterii cynkowych poprzez dodanie chitozanu. Polimerowy związek jest przyjazny dla środowiska i nietoksyczny.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Technologie
Chiński ChatGPT wpoi ideologię partii. Świetnie zna idee prezydenta Xi Jinpinga
Technologie
Żołnierze w Chinach staną się niewidzialni. Niezwykły kamuflaż
Technologie
Polacy pomogą w badaniu Słońca. W kosmos ruszyła niezwykła misja
Technologie
Zaskakujące właściwości złota. To może być przełomowy lek na raka
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Technologie
Człowiek może zapaść w wieloletni sen. Naukowcy bliscy opanowania hibernacji
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką