Przełom w bateriach. Urządzenia elektroniczne „zasili” krab

To może być prawdziwa rewolucja w przemyśle bateryjnym – wygląda na to, że naukowcy znaleźli sposób na rozwiązanie problemów z rosnącymi kosztami akumulatorów litowo-jonowych.

Publikacja: 19.09.2022 18:00

Nowo odkryty krab

Nowo odkryty krab

Foto: www.universityworldnews.com

Wydobycie surowców niezbędnych do produkcji takich baterii skoncentrowane jest w rękach wąskiej grupy firm, m.in. z Chin, a przy tym często opiera się na dewastacji środowiska naturalnego i katorżniczej pracy, również nieletnich. Ponadto lit to surowiec mocno deficytowy. To wszystko sprawia, że ceny urządzeń elektronicznych rosną.

Okazuje się jednak, że jednostki potrzebne np. do ładowania silników aut elektrycznych czy zasilania laptopów można będzie zastąpić. Badacze chcą w tym celu sięgnąć po skorupiaki. Dokładnie chodzi o chitynę, składnik pancerzy m.in. krabów. Co roku na świecie do odpadów trafia 6–8 mln ton muszli i skorup np. po homarach i krewetkach. Inżynierowie z University of Maryland zamierzają je zagospodarować – opracowali sposób na zwiększenie trwałości baterii cynkowych poprzez dodanie chitozanu. Polimerowy związek jest przyjazny dla środowiska i nietoksyczny.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Technologie
Rewolucja w elektronice. Ekran dostosuje kształt do potrzeb użytkownika
Technologie
Właściciel wyszukiwarki zainwestuje w elektrownie atomowe. Pojawił się „pożeracz energii”
Technologie
„Rozmowa" z psem i kotem? Właśnie pada bariera w komunikacji
Technologie
Jest najszybszy na świecie. Może dać Chinom podwodną dominację
Technologie
To największy elektryczny pojazd na świecie. Same baterie ważą 250 ton
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem